Czy Chojnice to Kaszuby?

To pytanie zadawało sobie pewnie wielu mieszkańców Chojnic przy okazji niedawnego Światowego Zjazdu Kaszubów w Chojnicach. Teraz to pytanie powraca, gdyż jest propozycja postawienia tablic z nazwą miejscowości również po kaszubsku.

Niedawno Chojnice były organizatorem Światowego Zjazdu Kaszubów. Czy to oznacza, że są częścią Kaszub?   |  fot. (olo)

Sonda: Czy Chojnice to Kaszuby?

Tak
Nie
Nie mam zdania

Takie tablice można spotkać na drodze w kierunku Kościerzyny i Gdańska, a zaczynają się one od gminy Brusy. Teraz stowarzyszenie Kaszubska Jednota wystąpiło z propozycją nadania takich  dwujęzycznych tablic i nazw polsko - kaszubskich również w Chojnicach i okolicy – na koszt skarbu państwa. Wiceburmistrz Adam Kopczyński nie mówi nie, gdyż widzi w tym potencjał marketingowy.

- Nie wchodząc w polemikę o kwestie kulturowe czy historyczne, a skupiając się na aspekcie marketingowym, to jest to szansa na rozwój i promocję miasta – uważa Kopczyński. Sęk w tym, że w rozmowach większość mieszkańców nie poczuwa się do bycia częścią Kaszub – oczywiście poza członkami i sympatykami powiązanymi m.in. z kaszubskimi zespołami. Podczas Spisu Narodowego w 2011 roku w powiecie chojnickim tylko w gminie Brusy i Konarzyny ponad 10 proc. mieszkańców zadeklarowało swoją przynależność do wspólnoty kaszubskiej.

W Chojnicach czy w gminie Chojnice tych osób było mniej i mieszkańcy nie opowiedzieli się za bycie częścią Kaszub. - Ale mamy w Chojnicach Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, zespoły kaszubskie, osoby zajmujące się rękodziełem, byliśmy organizatorami Światowego Zjazdu Kaszubów i utożsamiamy się z tym regionem – mówi burmistrz Arseniusz Finster. Jednak nie wyklucza on przeprowadzenia ankiety wśród mieszkańców na ten temat.

Tekst i fot. (olo)

 1. 15 września 2019  20:27   Ostrzeżenie (2)   Bytowianin

  Nie pozwólcie wprowadzić kaszubskich nazw miejscowości. Władze na siłę będą wprowadzać te nazwy. Tak było w Bytowie, nie było żadnego referendum co do wprowadzenia nazw kaszubskich, tylko konsultacje. Z ratusza chodziły młode dziewczyny i namawiamy na podpisy. Ze wszystkich osob ktore sie podpisaly wystarczylo, ze 10 procent chce zmiany i ta zmiane wprowadzono W m. Udorpie dwukrotnie namawiano mieszkańców na zmianę nazwy miejscowości, ale ludzie na to nie pozwolili. A teraz jest problem do powrotu polskiej nazwy.

  4
  10
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 17 września 2019  15:14   Autochton   Jjan

   Ten komentarz powinien zostać usunięty. Należy czytać ze zrozumieniem. Nikt nie mówi tylko o kaszubskich nazwach. Stek bzdur to odpowiedź p Jana. Nazwy kaszubskie nigdy nie funkcjonowały, zostały wprowadzone, wymyślone przez prof. Z kg w Gdańsku. A tu chyba jest Polska.

   2
   2
  • 15 września 2019  20:51   Twój wpis to stek bzdur. Po ...   Jan

   Twój wpis to stek bzdur. Po pierwsze wprowadza się dwujęzyczne tablice polsko-kaszubskie, nikt nigdzie nie stawia tylko kaszubskich tablic nazw miejscowości. Po drugie. Polskie prawo w sprawie wprowadzenia dwujęzycznych tablic wymaga tylko KONSULTACJI, referendum nie jest potrzebne, tak mówi ustawa. Po trzecie. Nikt nigdzie nie zmienił nazwy miejscowości, dalej jest ta sama. Dodano jedynie jej kaszubski odpowiednik.

   7
   1
 2. 11 września 2019  19:12   Kaszuby tworzą ludzie - pytanie źle sformułowane   w

  Pytanie jest źle sformułowane - ludzie i ich korzenie tworzą region oraz historia tego regionu. Pytanie winno brzmieć: czy chojniczanie czują się Kaszubami.

  17
  2
 3. 11 września 2019  14:45   Kaszubo? czy nie żal? ... (1)   anonim

  Kaszubo? czy nie żal? Kaszubo wracaj do TATR .... NAWET TAKA PIOSENKA BYŁA:)

  6
  11
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
 4. 11 września 2019  12:41   Kaszub (2)   pp

  Kaszub to góral, który nie zdążył na prom do szwecji. Więc jak sama nazw wskazuje naród zawzięty i chamski. Należał by się wystrzegać tych powiązań za wszelką cenę, I góral i kaszub Bogo Bojny jeden i drugi wsadził by Ci nóż w plecy.

  16
  27
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 11 września 2019  13:57   Nie znasz ani polskiego, ani kaszubskiego   Polskojęzyczni chojniczanie nie potrafią pisać

   Takiś prawdziwy Polak, a nie potrafisz nawet pisać po polsku, tak jak większość przeciwników tablic. Nie pasują Ci Kaszëbi to wracaj do Wielkopolski, Lwowa, Berlina czy skąd tam Cię przywiało

   10
   3
  • 11 września 2019  12:48   I mieszkasz wśród nich? ...   Jô

   I mieszkasz wśród nich? Musi Ci być ciężko. Ale jest rozwiązanie. Znajdź sobie miejsce wśród Polan.

   9
   3
 5. 11 września 2019  12:13   KOCIEWIE   KOCIEWIE

  KOCIEWIE

  4
  18
 6. 11 września 2019  12:08   Donald Tusk też jest Kaszubą (1)   kaszub

  Nie przeszkadza to, że dziadek służył w Wermachcie.

  7
  23
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 11 września 2019  12:25   Prawdziwi Chojniczanie to Kaszubi, reszta to Niemcy i ruskie Antki   Provda

   Ciekawe. Ci, którzy dziś uważają się za Polaków i przeszkadza im stawianiu u nas tablic w języku kaszubskim to właśnie spolonizowani Niemcy lub wnuki imigrantów ze Wschodu, którzy nie potrafili się asymilować, a dziś chcą się rządzić i przeszkadzają im dwujęzyczne tablice.

   10
   4
 7. 11 września 2019  10:45   Ilu chojniczan potrafi ... (4)   Urlyk

  Ilu chojniczan potrafi władać językiem kaszubskim ?! Prawie żaden ! (a jeżeli już to minimalny odsetek), więc jacy z was Kaszubi ???!!! Chcecie się "przykleić" do Kaszubów ? Nawet w Gochach miasto nie leży ! Ignoranci ! Potraficie tylko mówić : jo,jo i już myślicie,że władacie jezykiem kaszubskim ? ha...ha...ha...

  17
  10
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 12 września 2019  01:01   Ty jupsie smierdzisz jak ...   Nie kaszub Chojniczanin za to

   Ty jupsie smierdzisz jak szczyrz

   2
   3
  • 11 września 2019  23:10   Skąd założenie że jestem ...   Jô

   Skąd założenie że jestem mężczyzną? Chcesz obrażać- wysil się bardziej. Nic co napisałeś mnie nie dotyczy.

   2
   3
  • 11 września 2019  21:03   do Jo   anonim

   Sam jesteś "napływowy" chojniczanin ! Czy to nie twoją babkę dopadli ruskie ? Ojciec po ruskich to i syn napływowy !

   3
   3
  • 11 września 2019  12:10   Zapewniam że wielu ...   Jô

   Zapewniam że wielu chojniczan potrafi mówić w języku kaszubskim (nie literackim). Tylko że zachowania takich jak Ty i innych napływowych szczególnie po II wojnie powodowały wyraźną nieufność wzajemną. Przyjechał tu taki z kongresówki lub ze wschodu i zaczął wprowadzać i narzucać swoje widzimisie. Strach zrobił swoje

   14
   2
 8. 11 września 2019  10:37   "kto ty jesteś ? Polak ... (1)   yorgas

  "kto ty jesteś ? Polak mały ! Jaki znak twój ? Orzeł biały ! Gdzie ty mieszkasz ? W Koscierzynie ! Toś ty Kaszub skur......e !!! Koscierzyna to już Kaszuby a Chojnice NIE !

  15
  17
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
 9. 11 września 2019  09:21   Chojnice to Kaszuby (2)   mar kaszub z Chojnic

  a ci, którzy twierdzą że jest inaczej niech spytają rodziców czy swoich dziadków skąd przybyli w nasze kaszubskie strony i się wyjaśni

  22
  11
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 13 września 2019  15:49   moi pradziadkowie byli z ...   robert

   moi pradziadkowie byli z kaszub...w chojnicach przed wojna to niemcy mieszkali...potem dzieci kaszubow zamieszkali w chojnicach

   1
   3
  • 11 września 2019  14:46   Moi już przed wojną ...   anonim

   Moi już przed wojną mieszkali w Chojnicach, tu się urodzili ale po kaszubsku nie mówili

   4
   0
 10. 11 września 2019  09:08   To jest pseudodemokracja! (2)   Napływowy kaszub z Konarzyn

  W tym mieście mało co do gadania mają rdzenni , uczciwi Polacy.Rządzić chce napływowe skorumpowane lewactwo

  12
  9
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 11 września 2019  16:08   10/10 w punkt!   Zdzisiek

   10/10 w punkt!

   1
   3
  • 11 września 2019  09:24   Lepsze "lewactwo"   komuch

   niż twoje kato-prawictwo ty cepie!

   1
   4
 11. 10 września 2019  23:30   Prawdziwi " Polacy" z Chojnic nie znają języka polskiego (1)   BoseAntkiZawłaszczająKaszuby

  Większość komentujących, którzy są przeciwni tablicom, popełnia rażące błędy ortograficzne. Już ten fakt pokazuje jakiego pokroju ludzie chcą zakłamywać historię i nie zgadzają się na uhonorowanie przynależność Chojnic do Kaszub za pomocą odpowiednich tablic. Kaszubi, którzy są na co dzień dwujęzyczni, piszą lepiej od Was. Nic zresztą dziwnego - tablicom sprzeciwiają się "ruscy" napływowi imigranci, których tu przesiedlono po wojnie, i którzy nie potrafili się asymilować. Kresowiacy chcą dziś traktować Kaszubów, którzy są u siebie, tak jak sami zostali potraktowani przez Ukraińców i Litwinów. Wstyd.

  26
  9
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 26 września 2019  13:44   Pomorze   Pomorzanka

   Wypraszam sobie takie uproszczenie, ponieważ sama jestem rodowitą Chojniczanką, a nie uważam siebie za Kaszubkę, co więcej nikt z mojej rodziny, która jest związana z ziemią Chojnicką od pokoleń za Kaszuba się nie uważa(ani po Kaszubsku jak zdecydowana większość Chojniczan nie mówi). Historycznie Chojnice zamieszkiwali Polacy, oraz przede wszystkim Niemcy(co raczej nie powinno nikogo dziwić, zważywszy, że byliśmy przed II W. Ś. miastem przygranicznym. Warto zwrócić także uwagę na podobieństwo gwary z naszego regionu, a gwary Poznańskiej. Dlatego też Chojnice nazywane są Bramą Pomorza, ponieważ żadni z nas Kaszubi tylko właśnie Pomorzanie.

   0
   3
 12. 10 września 2019  23:15   Kaszëbskô Jednota (1)   Frank

  Taka drobna uwaga do autora artykułu. Wniosek złożyło stowarzyszenie Kaszëbskô Jednota.

  20
  2
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
 13. 10 września 2019  22:25   HAHAHA (2)   Chojniczanin nie Kaszub

  Zaj.bisty dowcip Chojnice nigdy nie byly Kaszubami i nie beda za takie stwierdzenie Ze jestes z Chojnic to jestes Kaszub mozna w plape zarobic

  10
  20
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 10 września 2019  23:34   Prawdziwi Chojniczanie to Kaszubi. Reszta to nieasymilujący się imigranci   JJ

   Pewnie, że nie każdy z Chojnic to Kaszeba. Większość to uchodźcy z Kresów, którzy nie potrafili się asymilować (tak jak ci tureccy dziś w Niemczech) i teraz zakłamują historię. Są też spolonizowani Niemcy i dzieci imigrantów z Wielkopolski. Oni wszyscy są przeciwko tablicom, ale nie uda im się zakłamać prawdy historycznej. Kaszubi byli tu pierwsi i nie można ich zamykać w rezerwatach, jak to Amerykanie zrobili z Indianami.

   13
   7
  • 10 września 2019  22:36   To możesz mnie pobić. ...   Ja

   To możesz mnie pobić. Spróbuj. Haha. Zapraszam

   5
   9
 14. 10 września 2019  21:56   Tablice nie oznaczają, że Polaków ktoś zmieni w Kaszebów   TabliceŚwiadectwemPrawdy

  Większość komentujących nie rozumie, że podwójne tablice nie oznaczają, że Polaków ktoś magicznie zmieni w Kaszubów. Będą jedynie wyrazem szacunku wobec historii (historycznie Chojnice są kaszubskie i tylko ignorant mówi, że nie). Będą też wyrażeniem szacunku wobec autochtonów kaszubskich, których najpierw nękali Niemcy, a później polonizowali Polacy. Kaszubi byli tu pierwsi. Przecież nie można ich zamknąć w rezerwatach w parku krajobrazowym jak Indian i przejmować wszystkich miejscowości.

  24
  7
 15. 10 września 2019  19:41   A gdzie u nas morze? (1)   anonim

  Dlaczego kaszubi mają odstające uszy i płaskie czoła? Ponieważ gdy się rano budzą, nastawiają dłońmi uszy w kierunku monotonnego szumu i długo nie mogą zrozumieć przyczyn hałasu. - Co to tak szumi? - pytają sami siebie. - A prawda (tutaj następuje silne klaśnięcie we własne czoło), to przecież morze.

  10
  21
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 10 września 2019  20:06   Hehe   Kaszub

   No dobry żart. Hehe. Naprawdę. Choć pewnie miał prowokować

   2
   5
 16. 10 września 2019  19:37   Skoro Chojnice to kaszuby to ...   anonim

  Skoro Chojnice to kaszuby to teraz rozumię tępy upór urzędasów przy zalatwianiu roznych spraw, no i się wyjaśnilo, mieszkam w tym miescie 65 lat i dopiero teraz dowiaduje się, że mieszkam na kaszubach:)

  17
  21
 17. 10 września 2019  19:35   Z Chojnic to takie Kaszuby ... (1)   anonim

  Z Chojnic to takie Kaszuby jak z koziej pupy trąba

  17
  19
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
 18. 10 września 2019  19:19   I...   anonim

  I co ***** jeszcze??? Naprawde nie ma już na co pieniędzy marnotrawić???

  13
  19
 19. 10 września 2019  18:42   Flaga Chojnic (1)   Jòn

  Jaka jest flaga Chojnic? Jest czarno-żółto-biała, a flaga kaszubska jest czarno-żółta. Przestańcie więc pisać głupoty, że Chojnice nie mają nic wspólnego z Kaszubami.

  31
  11
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 10 września 2019  18:51   Przeciwni tablicom są napływowi   Sambor

   To piszą napływowi, którzy boją się, że ktoś chce z nich zrobić Kaszubów. Nie potrafią zrozumieć, że podwójne tablice nikogo od razu Kaszebą nie czynią, a jedynie są odpowiedzią na prawdę historyczną.

   16
   3
 20. 10 września 2019  18:16   precz (3)   chojnice

  Chojnice to nie Kaszuby tylko brama i klucz pomorza sama nazwa galerii w lipieniach o tym mówi myślcie ludzie to ze paru ludzi próbuję naśladować język kaszubski to jeszcze nic nie znaczy

  19
  22
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 10 września 2019  18:52   Precz? Kaszebi byli tu pierwsi cwaniaku   anonim

   Precz? Kaszebi byli tu pierwsi cwaniaku

   10
   4
  • 10 września 2019  18:46   Nazwa galerii handlowej xD   Sambor

   Język nie jest wyznacznikiem przynależności etnicznej. W Irlandii, Szkocji, Walii mało kto używa języków regionalnych, a nikt nie kwestionuje tego gdzie leżą te ziemie. Chojnice od dawien dawna są Kaszubami. Najpierw chcieli zmienić to Niemcy, a później polscy uchodźcy z Kresów i napływowi imigranci z Wielkopolski. Tak jak Berlin po napływie muzułmanów nie przestał być niemiecki, tak Chónice po napływie Wielkopolan, Kresowiaków i Niemców nie przestały być kaszubskie. Nie twórzcie sobie alternatywnej rzeczywistości, nikt nie chce z was zrobić Kaszubów ale nie zakłamujcie stanu faktycznego.

   13
   1
  • 10 września 2019  18:36   Hahaha   John

   Nazwa galerii handlowej wyznacznikiem. Weź się nie ośmieszaj.

   12
   1
 21. 10 września 2019  17:26   Jak mozna tak glupie pytanie ... (1)   Sw

  Jak mozna tak glupie pytanie stawiac. Czy Lublin to Polska? Oczywiscie ze Chojnice to Kaszuby! Drodzy przyjezdni Polacy. Mieszkajcie sobie u nas, ale na boga szanujcie to ze mieszkacie wsrod Kaszubow! Odwiecznych gospodarzy tej Ziemi!

  31
  19
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 11 września 2019  14:51   Aśka   anonim

   Byłam w tym roku w Polańczyku - potem byłam przekonywana, że Polańczyk to nie Bieszczady, potem spotkałam Pielgrzymkę Pelplińską na Jasnej Górze, w tym z Chojnic. Dopiero dzisiaj się dowiedziałam, że Chojnice to nie Kaszuby

   1
   0
 22. 10 września 2019  16:32   Jô jem Kaszëba   Jack

  Jô jem Kaszëba ë jô mieszkóm w Chójnicach.

  34
  15
 23. 10 września 2019  16:20   Kaszubów na Kaszubach traktuje się jak Polaków na Wileńszczyźnie   csb

  Kaszubi na Kaszubach powoli są traktowani jak Polacy na wileńszczyźnie. Podwójne tablice z nikogo nie zrobią Kaszebów. Nasłano to ludność ze wschodu po zmianach granic, a ona nie dość, że wyparła miejscowych to jeszcze chce wymazać ślad po tych, którzy byli tu od zawsze

  27
  7
 24. 10 września 2019  16:16   "Ruscy" Polacy przysłani z Kresów zachowują się na Kaszubach jak niektórzy uchodźcy w Niem (2)   CSB

  "Ruscy" Polacy przysłani z Kresów zachowują się jak niektórzy uchodźcy w Niemczech. Najpierw tu przyjechali, nie asymilowali się, namnożyli, a teraz chcą wyprzeć autochtoniczną ludność kaszubską.

  18
  11
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 10 września 2019  16:46   Do "Buba"   D. Arendt

   Sam sobie załóż. Taa, chęć asymilacji pokazuje choćby sytuacja Słowińców i obecna awantura o tablice. Zachowujecie się jak roszczeniowi uchodźcy w Niemczech. Uchodźcy też na pewno dużo przeszli, ale powinni się asymilować. Trudno spojrzeć prawdzie w oczy. Najpierw antki się namnożyły, a teraz nawet tablice w języku pierwszych mieszkańców tych ziem ich kują w oczy. Mapy możesz przejrzeć sobie nawet starsze niż XVI wiek i zweryfikować kto był tu jako pierwszy. Uchodźcy z Kresów zostali tu przyjęci i nikt nie ma z tym problemu, ale teraz sami zachowują się jak dzisiejsi banderowcy z Ukrainy wobec Kaszubów

   9
   3
  • 10 września 2019  16:36   Ci twoi (celowo pisze z ...   Buba

   Ci twoi (celowo pisze z małej litery, bo na dużą nie zasługujesz) ruscyPolacy chcieli się asymilowa, choć właściwie nie musieli, bo byli, są i będą prawdziwymi Polakami z krwi i kości. Niestety tutejsi Polacy niejednokrotnie rzucali w tych ludzi kamieniami i wybijali szyby w ich mieszkaniach, bo nie rozumieli historii, nie rozumieli co ci ludzie przeszli na Wołyniu z rąk UPA i KGB. Jednym słowem byli takimi samymi baranami i tłumokami jak ty. Spójrz na mapy począwszy od XVI wieku to zrozumiesz. A jak nie to załóż sobie swastykę na ramię.

   3
   9
 25. 10 września 2019  16:14   Historycznie, kulturowo ...   Dzidosłąw

  Historycznie, kulturowo Chojnice są częścią Kaszub. Jan Długosz pisząc w swojej kronice w XV wieku o Chojnicach jako o "bramie Pomorza" miał na myśli to co dziś nazywamy Kaszubami..

  26
  6
 26. 10 września 2019  15:30   Chònice to jak nôbarżi sã Kaszëbë.   Hubert

  Chònice to jak nôbarżi sã Kaszëbë.

  31
  10
 27. 10 września 2019  15:18   Ciekawe! (1)   anonim

  Dlaczego kaszubi dziś tak dziwnie gadają? - Bo w ubiegłym stuleciu robili ich Niemcy, a uczyli Rosjanie.

  10
  26
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 10 września 2019  16:05   "Polacy" na Kaszubach jak uchodźcy w Niemczech   nngg

   W języku kaszubskim jest podobna ilość germanizmów co w języku polskim. Może coś Ci się pomyliło ze śląskim. Kaszubi byli na tych ziemiach przed tymi, którzy dziś tak głośno pomstują. Przysłali nam tu mnóstwo "ruskich" Polaków z Kresów, a ci zachowują się jak niektórzy uchodźcy w Niemczech - namnożyli się, nie asymilowali, a teraz jeszcze atakują kaszubskich autochtonów. Podwójne tablice nikogo nie uczynią Kaszebą, a tylko uhonorują prawdę historyczną. Zamiast żyć w zgodzie z tymi, którzy byli tu przed wami histeryzujecie jak dzieci

   9
   1
 28. 10 września 2019  15:13   Jak jest tyle kaszubow to ... (5)   anonim

  Jak jest tyle kaszubow to dlaczego nie slychac w miescie tego jezyka?

  14
  19
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 10 września 2019  19:26   Jedź do innych miast   Pelas86

   Bo nawet w Kartuzach czy w Wejherowie lub Lęborku na mieście nie usłyszysz języka kaszubskiego

   7
   2
  • 10 września 2019  15:56   W Irlandii irlandzkiego też nie   NNN

   W Irlandii nie słychać irlandzkiego. To gdzie ci Irlandczycy?

   11
   2
  • 10 września 2019  15:27   Jeszcze na początku lat 60 ...   anonim

   Jeszcze na początku lat 60 starsi ludzie czesto poslugiwali sie j. niemieckim, o kaszubskim nikt nie slyszal a tym bardziej mowil

   5
   8
  • 10 września 2019  15:26   Do Jana, moja rodzina od 1890 ...   anonim

   Do Jana, moja rodzina od 1890 roku mieszka w Chojnicach, ani pradziadek, czy też dziadek nie mowili po kaszubsku, niemiecki i polski tylko nimi się poslugiwali a o kaszubskim slyszeli

   7
   7
  • 10 września 2019  15:22   100 lat polonizacji   Jan

   100 lat polonizacji i represje z okresu PRL-u zrobiły swoje. Przez to wytworzyła się dziura pokoleniowa dziadkowie znali kaszubski, wnuki już nie znają. Co nie znaczy, że nie są Kaszubami.

   13
   4
 29. 10 września 2019  15:01   Chojnice to Kaszuby. (1)   Tomasz

  Chojnice to Kaszuby. Jednak 100 lat polonizacji zrobiło swoje, wielu mieszkańców Chojnic zapomniało o tym, że są Kaszubami lub mają kaszubskie korzenie. Proszę sprawdzić ile w Chojnicach jest typowo kaszubskich nazwisk np.: Narloch, Prądzyński, Wałdoch, Gliszczyński, Borzykowski itd. Jan Mordawski, Statystyka ludności kaszubskiej: Kaszubi u progu XXI wieku, Gdańsk: Instytut Kaszubski, 2005, s. 41-44

  35
  8
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 10 września 2019  15:18   Narloch   Anonim

   Narloch to z pochodzenia niemieckie nazwisko.

   8
   2
 30. 10 września 2019  14:14   Nie tylko (1)   Moje zdanie

  Kaszubi Kaszubami, ale należało by też rozróżnić polskich i niemieckich Kaszubów. Tych drugich jest niestety znacznie więcej. Nie byli oczywiście oni z pochodzenia rodowitymi Kaszubami, ponieważ celowo zasiedlali te tereny na przestrzeni wieków i zżyli się z miejscową ludnością. Dziś chyba ponad połowa nazwisk to Szulc, Meyer, Detlaff, Miller itp. Jak wiadomo po 2 wojnie wielu Niemców zostało na polskich ziemiach ukrywając, się aż się uspokoi, by wtedy zmienić nazwisko na "bardziej polskie".

  20
  10
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 10 września 2019  21:20   Niemieccy Kaszubi, jeśli ...   anonim

   Niemieccy Kaszubi, jeśli już używać takiego terminu, to Kaszubi, którzy żyli od Słupska na zachód. Nazwiska takie jak Podewils, Borck, Puttkamer, Doberantz, Sedelitz, Glowatz itd. itp. to byli Kaszubi, którzy językowo się zniemczyli, a po wojnie zostali wygnani ze swojej pomorskiej ojczyzny.

   4
   1
 31. 10 września 2019  14:12   Ani słowa o Chojnicach   anonim

  Region Kaszub położony jest w północnej części Polski. Jego granice wyznaczono na podstawie odsetku zamieszkujących go etnicznie rdzennych Kaszubów. Ten odsetek miał stanowić 1/3 ogółu ludności etnicznej. Według tego podziału do granic regionu zaliczamy: Gniewino, Krokowa, Czarna Woda, Dąbrówka, Łęczyca, Cewice Bytów, Lipnica, Tuchomie, Przechlewo, Karsin, Kościerzyna, Konarzyny, Brusy, Nowa Karczma, Somonino, Żukowo i Gdańsk (za wyjątkiem jego wschodniej części). Należy przy tym podkreślić, że Gdańsk jest siedzibą najważniejszych organizacji kaszubskich.

  19
  5
 32. 10 września 2019  14:07   a nie lepiej zajrzeć w ...   WESOŁY WIESIO

  a nie lepiej zajrzeć w kiszkę stolcową, po zapachu ich poznacie

  4
  23
 33. 10 września 2019  14:05   Usta   Kali

  Trzeba by było zajrzeć każdemu mieszkańcowi Chojnic w usta i zobaczyć, czy ma różowe podniebienie czy czarne. Jeśli czarne to zapewne Kaszub. Wtedy bez referendum można było by określić kogo więcej.

  11
  23
 34. 10 września 2019  14:04   Głos ludu   Kaszëba

  Pytać lud o przynależność miasta? Krym tak zdecydował, że chce być w Rosji. Demokratyczne pytanie ludu

  8
  3
 35. 10 września 2019  13:39   Oczywiście, że Chojnice to Kaszuby. (2)   Karol

  Oczywiście, że Chojnice to Kaszuby. Prawdą jest też, że dużo ludności napływowej spowodował, że dziś są tu w mniejszości. Tablice dwujęzyczne to świetny pomysł, poza aspektem marketingowym to też przypomnienie o Kaszubskich korzeniach miasta oraz ukłon w stronę mniejszości kaszubskiej, która zamieszkuje miasto i gminę Chojnice. Szacunek do mniejszości, tylko tyle i aż tyle.

  35
  21
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 15 września 2019  20:18   Obywatel   Bytowianin

   Dwujęzyczne nazwy to najgorszy pomysł jaki może być Zobaczcie co zrobiono w Bytowie, wszyscy się śmieją z pseudokaszubow., którzy po wojnie napłynęli do niemieckiego bytowa, jako zdecydowaną mniejszość Ale burmistrz chciał kaszubskie nazwy, były zarządcą góry.

   0
   2
  • 10 września 2019  14:06   Karol pi....lisz głupoty i ...   anonim

   Karol pi....lisz głupoty i kacaboły, Chojnice nigdy nie były zaliczone do Kaszub, a jedynie krańce powiatu wiec nie pisz bzdur

   9
   11
 36. 10 września 2019  12:53   Jestem chojniczaninem i moi ... (4)   Kaszub i Polak

  Jestem chojniczaninem i moi przodkowie to także chojniczanie ale nie rozumiem tych przybłędów z Kosznajdrów, Krajny, Borowiaków, Kociewiaków, tych zza Boga i innych którzy chcą burzyć historię. Chojnice to południowa granica Kaszub historycznie i geograficznie. Tak zwana "Wysoczyzna Charzykowska - region geograficzny ciągnący się od Człuchowa, Białego Boru i Sławna i na wschód do Szwajcarii Kaszubskiej to Kaszubi. Chojnice są w granicach tego regionu historyczno geograficznego.. Co więcej, kaszubi mieszkali kiedyś daleko za Szczecin aż pod Rostok a na południe do doliny Noteci. Analfabeci i ignoranci z geografią i historią mające tyle co kot z kurą chce narzucać swoje łże historie i wywody. Jakim prawem jest w naszym regionie park Narodowy Bory Tucholskie? Ano dlatego, że bałwany posłowie analfabeci z geografii pomylili regiony. To mógłby być park np. Kaszubski lub Zaborski albo podobnie z nazwą związaną z tym regionem. Wszyscy odrzekający się od Kaszubów to Wy jesteście to obcy. To kaszubszczyzna od zawsze. Ale co tam, Prusów, Jadźwingów, Kaszubów, Słowińców mordowali Polacy wraz Krzyżakami. Polacy a raczej dzikusy z Mazowsza byli tym zapalnikiem mordowania tutejszych ludzi i tak jest do dzisiaj. Na Kaszuba każdemu nóż się otwiera w kieszeni . Dlaczego? Ano nienawiść zasiana do tego ludu od czasów pachołka Konrada Mazowieckiego trwa aż do dzisiaj. Komu sie nie podoba wypad z Chojnic gdyż to Kaszubia a inni albo tu żyją i sie asymilują albo wypad. Dla Kaszubów żyjących tu od tysięcy lat jesteście okupantami.Tak na dobra sprawą nikt nie pochyla sie na setkami tysięcy zamordowanych Kaszubów przez Niemców pod nazwą Krzyżak. Zresztą pośród Krzyżaków były tysiące Polaków którzy gorliwiej mordowali od samych Niemców. A co gorsza po krzyżackiej okupacji i spacyfikowaniu Prusaków, Jadźwingów (ludy bałtyckie) sami przejęli nazwę Prusy - tak mordercy przejęli nazwę podbitej krainy i wymordowanych ludzi. A tu na terenie Kaszub podzielili tę ziemię rozbijając Kaszubszczyznę na pół. Ten podział niemieckich okupantów (Prusaków z przywłaszczenia nazwy) trwa do dzisiaj bowiem nienawidzący ludzi północy psychopaci i socjopaci z Mazowsza sieją dalej nienawiść i zakłamanie a durny lud to łyka jak obietnice PiS za które zapłacą nasze wnuki i dalsze pokolenia. Zadam pytanie - ile jest Polaków pośród Polaków. Odpowiem zarazem - około 2/3 reszta to kłamcy, oszuści, wilki udające Polaków i niestety rządzący nami.

  51
  19
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 11 września 2019  18:39   Ty tak zawsze na drugiego ...   53

   Ty tak zawsze na drugiego mieszkanca, czytelnka ,Polaka który ma inne zdanie plujesz i obrazasz? taka to kaszubska kultura???.Ja urodziłem sie tutaj ale korzenie mojej rodziny są z Niemiec i z Polski i przede wszystkim jestem Polakiem, bardzo cenie sobie kulturę kaszubską, język , generalnie wychowałem się na tym , choc nie tylko.Ale czytając teksty "-okupancji, wypad itd." czuje do ciebie lekkie obrzydzenie.Szanujmy sie i tyle ,aż tyle.

   3
   0
  • 10 września 2019  22:59   Od kosznajdrów to ty się odpimpaj   Rhode

   Od kosznajdrów to ty się odpimpaj

   1
   1
  • 10 września 2019  16:34   Do bosych antków   Jô

   Na tych mapach? Serio?... Lepiej wysil się i poszukaj w czymś bardziej wartościowym n literatura. Straszne jest to że ludzie bazują głównie i wyłącznie na tym co daje Internet. Nie zawsze rzetelnie.

   2
   0
  • 10 września 2019  14:50   Nie sądzę ...na mapach jest jasno i klarownie zaznaczone ...   Rodowita Chojniczanka

   https://www.google.com/search?q=granice Kaszub wedlug historii

   0
   2
 37. 10 września 2019  12:46   Referendum (1)   Wolny człowiek

  Wystarczyło by szybkie obywatelskie referendum, przy okazji wyborów samorządowych, choć pewnie jest tyle formalności, że nic się nie da zrobić, a o fakcie zdecyduje czyjeś widzi mi się!

  12
  12
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 10 września 2019  18:51   Wolny człowieku, wybory ...   anonim

   Wolny człowieku, wybory samorządowe były rok temu... teraz są parlamentarne

   2
   0
 38. 10 września 2019  12:31   Proponuję dać napisy w j. ...   anonim

  Proponuję dać napisy w j. ukraińskim, naszych sąsiadów jest w Chojnicach więcej niż Kaszubów

  24
  11
 39. 10 września 2019  12:09   Chònice to Kaszëbë (1)   anonim

  Jô jem zez Brus, ë znóm wiele Kaszëbów chtëren tam zëjã, i jô widzã grifa na chònicczich ùlicach... Kaszëbë sã tam gdze Kaszëbi, a Kaszëbi sã w Chònicach Pòzdrowienié

  42
  17
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 15 września 2019  20:51   Gryf   Polak

   Symbol gryfa znajduje sie w wielu miastach na calym pomorzu, a takze w holandii, belgii, a nie jak sobie jakis piszacy po kaszubsku pewnie nauczyciel wymyslil.

   0
   1
 40. 10 września 2019  11:54   Kolejny głupi pomysł, a ... (2)   anonim

  Kolejny głupi pomysł, a jakże z ratusza

  21
  27
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 10 września 2019  14:54   Fakt   anonim

   Co nie zmienia faktu że to głupi pomysł

   2
   6
  • 10 września 2019  12:09   to nie jest pomysł z ratusza ...   anonim

   to nie jest pomysł z ratusza tylko jakiegoś kaszubskiego stowarzyszenia z Chojnic

   13
   0
 41. 10 września 2019  11:49   Stop. (2)   By Me

  Moja rodzina od wiekow mieszka w miejscowosci pod Chojnicami.Ja urodzilam sie w Chojnicach i kocham to miasto!!! Ale zadnym Kaszubem nie jestem!!!!W kontekscie historycznym bliżej nam do Kosznajdrow.Po co na siłę narzucac komus przynależność.....

  30
  29
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 10 września 2019  17:30   Nie ma rodzin ktore mieszkaja ...   Sw

   Nie ma rodzin ktore mieszkaja pod Chojnicami od pokolen i nie sa Kaszubami Po.prostu jestescie spolonizowamymi Kaszubami. A neofici jak wiadomo jak sie zachowuja

   7
   1
  • 10 września 2019  15:37   Przecież nikt   Jòn

   Przecież nikt ci nie narzuca przynależności.; Możesz czuć się Polakiem, Niemcem itd. Nie myl tablic z narzucaniem przynależności.

   11
   0
 42. 10 września 2019  11:36   Nie jesteśmy Kaszubami (1)   Maciej

  Chojnice leżą na Pomorzu ewentualnie sąsiadujemy z Kaszubami

  37
  26
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 10 września 2019  15:57   Kaszuby   TheAsd

   Kaszuby i Pomorze historycznie były czasem zamiennie stosowanymi pojęciami, pierwsza historyczna wzmianka o Kaszubach pochodzi ze Szczecina. :) Tamtejszy książę nazwał się Księciem Kaszub.

   8
   0
 43. 10 września 2019  11:33   Nie może być. (2)   Chojniczanin

  Nierozumiem skoro mieszkancy Chojnic czyt. Chojniczanie nie kaszubi Chojniczanie nie chcą to po co vicektośtam chce na siłę robić z nas Kaszubów?

  26
  19
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 15 września 2019  20:56   Cyrk   Mieszkaniec cyrku

   No maja byc dwujezyczne tablice, zeby ludzie z polski mieli atrakcje i beda nas traktowac jak malpy w cyrku Do oglądania, na własne życzenie.

   0
   1
  • 10 września 2019  15:40   Ty nie umiesz czytać ze zrozumieniem?   Tomasz

   Ty nie umiesz czytać ze zrozumieniem? Nikt nie chce z nikogo robić Kaszubów. Tablice przypominają i podkreślają związek Chojnic z Kaszubami, który jest bezsprzeczny.

   6
   2
 44. 10 września 2019  10:39   No nie mogę, to lansowanie ... (2)   anonim

  No nie mogę, to lansowanie na siłę kaszubszczyzną przyprawia o mdłości, znacznie bliżej Chojnicom w kontekście tablic do Niemiec, bo nie da się ukryć, że przez kilka wieków byliśmy pod ich jurysdykcją, a kulturowe ślady chociażby są widoczne na każdym kroku w mieście, nie zmieniajcie historii na siłę.

  21
  30
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 10 września 2019  13:00   To sie zżygaj a tym co tu ...   doradca

   To sie zżygaj a tym co tu bronili Chojnic setki lat temu i byli Kaszubami daj spokój.

   6
   5
  • 10 września 2019  11:35   trtr   anonim

   Gdańskowi też bliżej do Niemiec. PO co wydawać szmal na tablice. Lepiej od razu pod ich jurysdykcję, pensje lepsze, socjal, władze.

   2
   13