Cztery firmy chcą przebudować charzykowskie molo

9 czerwca w Urzędzie Gminy w Chojnicach otwarto oferty na rozbudowę i przebudowę mola w Charzykowach. Inwestycja ruszy wraz z początkiem września i skończy się jeszcze w tym roku kalendarzowych. Oferty na modernizację złożyły cztery firmy.

Wójt Zbigniew Szczepański prezentuje projekt nowego charzykowskiego molo. Inwestycja ma ruszyć we wrześniu i zakończyć się do 15 grudnia br.   |  fot. A. Zajkowska

Zakres inwestycji obejmuje, w szczególności, naprawę uszkodzonych elementów mola (pokładu i obramowania), rozbudowę pięciu rekreacyjnych pomostów - tarasów oraz trapu umożliwiającego bezpieczne wejście na pokład statku wycieczkowego. - Po przebudowie armator nie będzie już dobijał do molo, co jest niebezpieczne, ale będzie dobijał do specjalnych słupów cumowniczych, 5 m z boku. Obok jest zaprojektowana specjalna kładka. Także wsiadka i wysiadka do statku będzie się odbywała po bezpiecznej kładce - opowiada Zbigniew Szczepański.

Przebudowane zostanie także kąpielisko. Ta zmiana będzie polegała głównie na likwidacji przegłębień i wypłyceń oraz podczyszczeniu dna jeziora. - Cały pomost będzie pokryty drewnem modrzewiowym, pierwszej klasy o ekstra parametrach. Najlepsze drewno na obiekty wodne, obok dębiny i twardej buczyny. Doradcy mówią nam, że my to drewno, na betonowym pomoście, będziemy wymieniać za 20 lat, a nie 10 lat. Także jest to bardzo dobra inwestycja - mówi wójt Gminy Chojnice.

Na pomoście wymieniona zostanie także elektryka i oświetlenie. Projektant nowego molo nie zapomniał również o osobach niepełnosprawnych, poruszających się np. na wózkach inwalidzkich. Po lewej stronie obiektu, obok zjeżdżalni, molo zostanie w dogodny sposób skomunikowane z promenadą.  Pierwotnie Gmina Chojnice planowała wydać na tę inwestycję 800 tys. zł.

Jednak żadne z przedsiębiorstw ubiegających się o zlecenie takiej kwoty nie zaproponowało. Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Mat-Bud Michał Piechowiak z Przytoczna (1 mln 439 tys. 100 zł). Następne są Hydro-Mag z Garcza ( 1 mln 600 tys. 168 zł), Neotronic z Zabrza (1 mln 735 tys. 555 zł) oraz Marbruk z Charzyków (2 mln 186 tys. 579 zł).

Anna Zajkowska