Czekają na nowe wyniki badania wody (aktualizacja)

Lada moment mogą być znane nowe wyniki badań wody. Jak pisaliśmy wczoraj, w kilku miejscowościach w gminie Chojnice jest zakaz jej spożywania ze względu na bakterie coli.

Arkadiusz Weder, prezes Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej czeka na kolejne wyniki badań.   |  fot. (olo)

W gminie Chojnice rozkładają ręce, bo nie znają do końca przyczyny i powodu wystąpienia bakterii. – Pierwszy raz mam do czynienia z czymś, czego nie rozumiem. Sanepid przeprowadził badania w piątek w szkole w Lichnowach i w wewnętrznej instalacji szkoły wykryto bakterie coli. Zrobiliśmy chlorowanie.

- W poniedziałek Sanepid pobrał kolejne próbki do badania i we wtorek poinformowano nas, że woda w szkole jest w porządku. Oprócz szkoły na naszą prośbę pobrano próbki jeszcze w dwóch innych miejscach i w środę stwierdzono, że w Lichnowach i Granowie jest w wodzie grupa coli – mówi Arkadiusz Weder, prezes Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej.

Wójt gminy Chojnice Zbigniew Szczepański wyczytał natomiast w Internecie, że przecież wodę po przegotowaniu można pić, gdyż bakterie coli giną w temperaturze nawet 60 stopni. – Jest skażenie, nie ma dyskusji, trzeba działać, ale dziwię się, że nie ma zgody na spożycie wody po przegotowaniu. Urzędnicy po doświadczeniach z nawałnicą są wyczuleni i boją się paragrafów, które przysłaniają problem ludzki.

- Jest podobno strach, że może niektórzy tej wody nie przegotują i wypiją. To mój problem? To tak samo mam się martwić, że ktoś kupi samochód i się potem rozbije albo że ktoś kupi wódkę i potem jedzie po pijanemu? – mówi wójt Zbigniew Szczepański. Problem skażonej wody dotyczy 4000 mieszkańców w kilku miejscowościach. Gmina zapewniła dostawę wody w wyznaczone punkty. Przez kilka dni nie będą w szkołach wydawane zupy.

Więcej w materiale wideo.

Tekst i fot. (olo)

Zakaz spożywania wody został podtrzymany!

Komunikat: W związku z wystąpieniem bakterii z grupy coli w wodzie dostarczanej ze Stacji Uzdatniania Wody w miejscowości Lichnowy, zgodnie z decyzją wydaną przez Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Chojnicach, w sprawie braku przydatności wody do spożycia przez ludzi z wodociągu gminnego w miejscowości Lichnowy, Ostrowite, Nowe Ostrowite, Lisia Góra, Ciechocin, Granowo, Chojnaty utrzymuje się do odwołania zakaz spożywania wody przez ludzi.

Wyniki ponownych badań laboratoryjnych mikrobiologicznych znane będą w dniu 13.10.2017r. (piątek). Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej Spółka z o.o. w Chojnicach organizuje zastępcze punkty czerpania wody zdatnej do spożycia w następujących lokalizacjach: Lichnowy - przy kościele, Ostrowite - przy Szkole Podstawowej,  Nowe Ostrowite - przy sklepie, Ciechocin - przy remizie, Granowo - przy świetlicy, Chojnaty - przy placu zabaw.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod następującymi numerami telefonów: Michał Mączyński - kierownik Działu Technicznego (513 060 131), Dariusz Półczyński - szef eksploatacji sieci wod-kan (513 060 144), Arkadiusz Weder - prezes zarządu (513 060 012).

Aktualizacja: Woda zdatna do użytku - uzasadnienie z dnia 13.10.

Zapisz

 1. 13 października 2017  15:07   Dobra dobra i po krzyku   anonim

  Dobra dobra i po krzyku

  1
  0
  Odpowiedz
 2. 13 października 2017  12:49   No tak,   anonim

  Pijcie ludzie pijcie tą wodę. Przegotujcie i pijcie. Wójt wie co mówi. Tylko jak któreś z dzieci wypije surową, to już Wasz problem będzie, nie Wójta... Więc może zastanówmy się czy nie lepiej na zimne dmuchać.

  1
  0
  Odpowiedz
 3. 12 października 2017  15:00   Uwielbiam porównania wójta, ...   Wieśniak

  Uwielbiam porównania wójta, są takie, że i koń zrozumie, a ludzie nie!

  10
  0
  Odpowiedz