Czad cichy zabójca

Dzielnicowi każdego roku wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego podczas swojej codziennej służby prowadzą rozmowy z mieszkańcami swoich rejonów na temat bezpiecznej eksploatacji systemów grzewczych.

Nawet niewielkie stężenie tlenku węgla w powietrzu może doprowadzić do śmierci w zaledwie pół godziny. Ochroną przed tego typu zagrożeniem są czujniki czadu, które alarmują domowników o niebezpieczeństwie.   |  fot. arch.

Niestety, co roku śmiercionośny czad zbiera swoje tragiczne żniwo. Zróbmy wszystko, aby ten sezon grzewczy okazał się dla nas wszystkich bezpieczny i właściwie zabezpieczmy siebie i swoich bliskich przed tym cichym zabójcą. Dzielnicowi na terenie powiatu chojnickiego co roku podczas codziennej służby w swoich rejonach rozmawiają z mieszkańcami, a w szczególności z osobami w starszym wieku na temat bezpiecznego korzystania z różnego rodzaju systemów grzewczych.

Pamiętajmy, że obiekty budowlane w tym budynki jednorodzinne, powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela kontroli okresowej, co najmniej raz w roku. Polega ona na sprawdzeniu stanu technicznego między innymi przewodów kominowych oraz instalacji gazowej. Niewykonanie obowiązku przez właściciela, stwarza przede wszystkim zagrożenie bezpieczeństwa dla użytkowników budynku, ale jest też zagrożone karą grzywny.

Ryzyko zatrucia tlenkiem węgla można zminimalizować poprzez zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujnika tlenku węgla. Podstawową funkcją takiej czujki jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi ona poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia.

Pamiętajmy:

gdy mieszkanie ogrzewamy tradycyjnym piecem na węgiel i drzewo, nie dopuszczajmy do zaprószenia ognia, a w obrębie pieca nie przechowujmy rzeczy łatwopalnych;

korzystajmy z usług kominiarzy, którzy sprawdzą prawidłowe funkcjonowanie kominów i wentylacji;

nie pozostawiajmy włączonych elektrycznych i gazowych piecyków, kiedy wychodzimy z domu lub idziemy spać, nigdy też nie ustawiajmy ich na łatwopalnym podłożu;

pod szczególnym nadzorem miejmy lampiony i świeczki, które zwłaszcza w okresie świątecznym tak lubimy. Upewnijmy się, że lampion jest wykonany z niepalnego materiału i gaśmy świece w nich postawione, kiedy wychodzimy z domu lub idziemy spać.

Apelujemy również o zachowanie zasad bezpieczeństwa przy korzystaniu z piecyków gazowych:

zadbajmy o to, aby nasza wentylacja prawidłowo funkcjonowała, dbajmy o czystość kratek wentylacyjnych

dzięki temu będziemy mieli cyrkulację powietrza i pod żadnym pozorem nie zaklejajmy wentylacji;

czad to bezwonny gaz więc zainwestujmy w dobry czujnik, który zaalarmuje nas, kiedy tlenek węgla nagromadzi się w naszym mieszkaniu;

dbajmy również o właściwą konserwację urządzeń grzewczych, a kiedy coś nas niepokoi natychmiast wzywajmy fachowca, który sprawdzi działanie naszego urządzenia i naprawi usterkę.

Zwracamy się także do wszystkich młodych ludzi, aby zainteresowali się swoimi dziadkami, rodzicami, starszymi i samotnymi krewnymi, i sąsiadami. Porozmawiajmy z nimi, przestrzeżmy przed nieostrożnym obchodzeniem się z ogniem i niewłaściwym korzystaniem z piecyków elektrycznych i gazowych. Sprawdźmy, czy wszystko w porządku z wentylacją w ich mieszkaniach. Jeśli mamy wątpliwości zainterweniujmy i zorganizujmy pomoc. Dzięki naszemu zainteresowaniu możemy uratować czyjeś zdrowie lub nawet życie.

KPP