Cykl warsztatów w Chojnicach

Podczas zeszłorocznego Walnego Zebrania Chojnickiego Stowarzyszenia Aikido powołano do życia odrębną sekcję gry „go”. Go (inne nazwy to koreański „baduk” oraz chińskie „weigi”).

W czwartek, 23 września, rozpocznie się w Chojnicach pierwszy cykl warsztatów tej słynnej dalekowschodniej gry.   |  fot. nad.

To nazwa słynnej japońskiej strategicznej gry logicznej o ogromnej liczbie kombinacji, znacznie przekraczającej np. szachy. 

Czym jest GO?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Go jest bezsprzecznie najstarszą grą świata. Jest także najtrudniejszą z gier. Niemożliwe? Warto więc przypomnieć, że liczbę atomów we wszechświecie szacuje się na 10 do potęgi 80, zaś ilość możliwych kombinacji w Go określa liczba 10 do potęgi 750! Zapewne dlatego Albert Einstein powiedział: „Gra Go ma proste zasady, lecz jest zbyt trudna aby można było stworzyć system teoretyczny”. (Włodzimierz Malinowski, esej nt. go).

Gry strategiczne, ze szczególnym uwzględnieniem „go”, wspomagają znacząco rozwój zdolności matematycznych oraz myślenia logicznego poprzez wdrażanie w myślenie abstrakcyjne oraz umiejętność liczenia i przewidywania, naukę koncentracji umysłowej oraz twórczego skupienia na prawidłowym procesie myślenia. Równie ważna jest jednoczesna edukacja kulturalna, etyczna oraz estetyczna. Yasunari Kawabata, laureat literackiej nagrody Nobla, w powieści "Meijin" napisał:

Naprzemienna gra czerni i bieli, bieli i czerni ma w sobie celowość i formę prawdziwej sztuki. Ma w sobie żywotność duszy i harmonię muzyki. Wszystko zostaje utracone gdy nagle utrafiona zostaje fałszywa nuta lub gdy jedna część duetu nagle rozpoczyna ekscentryczną i samolubną ucieczkę. Arcydzieło gry może zostać zrujnowane przez lekceważenie uczuć przeciwnika...

W czwartek, 23 września, rozpoczynamy w Chojnicach pierwszy cykl warsztatów tej słynnej dalekowschodniej gry. Warsztaty obejmujące w sumie 10 spotkań, odbywać się będą co tydzień w czwartki o godz. 17:00 w Ośrodku Profilaktyki Rodzinnej przy ul. Strzeleckiej 31A w Sali Konferencyjnej na 1. piętrze. Zajęcia, na które szczególnie mocno zapraszamy młodzież chojnickich szkół (przede wszystkim umysły ścisłe) są otwarte dla wszystkich chętnych. Traktujemy je jako faktyczny początek działalności niedawno powołanej Sekcji Go Chojnickiego Stowarzyszenia Aikido.

Zajęcia poprowadzi trzykrotny wicemistrz Polski w GO, Włodzimierz Malinowski. Warsztaty finansowane są przez Wójta Gminy Chojnice, który udzielił nam dotacji celowej w ramach tzw. konkursu ofert na zadania publiczne 2021.

Maciej TJ Gostomski