Cyberprzestępstwa – czym są i jak się przed nimi chronić?

Jaki związek z cyberprzestępczością ma VPN? Co to właściwie jest? Słowo „cyberprzestępczość” pojawia się coraz częściej w Internecie i nie tylko.

Skuteczny program antywirusowy będzie skanować system i usuwać niebezpieczne pliki.   |  fot. nadesł.

Oznacza pewien rodzaj działalności kryminalnej – mianowicie taki, który wykorzystuje nowoczesne technologie, a więc komputery, smartfony i sieci. Przestępcy zajmujący się aktywnością internetową to zarówno pojedyncze osoby posiadające odpowiednią wiedzę informatyczną, jak i całe organizacje.

Dlaczego to robią? Nie tylko dla pieniędzy. Wielu hakerów tworzy oprogramowanie z czystej złośliwości. Inni obierają za cel osoby i instytucje, z których poglądami się nie zgadzają – ich motywy są więc osobiste bądź polityczne. Większość ofiar cyberprzestępców to zwyczajni użytkownicy Internetu.

Rodzaje cyberprzestępczości

Wśród wielu nielegalnych aktywności wykorzystujących komputery i Internet można wyróżnić kilka wyjątkowo uporczywych i często spotykanych:

Ataki wykorzystujące malware

Malware to jedna z przyczyn, dla których warto korzystać z usługi VPN. Co to jest VPN? Pojęcie „malware” oznacza znane każdemu złośliwe oprogramowanie tworzone przez hakerów. Przestępcy korzystają z luk zabezpieczeń systemów komputerowych i sieci, by infekować kolejne urządzenia. Nierzadko użytkownicy sami narażają się na ataki, odwiedzając podejrzane witryny i pobierając pliki z niepewnych źródeł. Nie ma jednego typu malware – istnieją bowiem różne złośliwe programy czyniące szkody w ten czy inny sposób.

Jednym z bardziej znanych ataków malware był atak NotPetya przeprowadzony w 2017 roku. Program udawał ransomware – narzędzie szyfrujące dane, a następnie żądające wpłacenia okupu za możliwość odzyskania dostępu. Okazał się jednak wiperem, czyli oprogramowaniem bezpowrotnie szyfrującym pliki. Straty spowodowane przez NotPetya na całym świecie liczone są w milionach dolarów.

Phishing

Phishing jest specyficzną formą cyberprzestępczości. Nie wykorzystuje wirusów czy malware, ale opiera się na technikach manipulacji. Oszuści uprawiający phishing podszywają się pod zaufane osoby bądź organizacje (prezesów firm czy pracowników banków). Ukrywając się za fałszywą maską, rozsyłają wiadomości swoim potencjalnym ofiarom, prosząc o udostępnienie osobistych danych albo nawet wpłatę datków na rzekomo uczciwe cele. Niektóre maile mogą zawierać linki przekierowujące do szkodliwych witryn. Niestety nadal nie każdy użytkownik sieci jest w pełni świadomy zagrożenia.

Cyberstalking i cyberbullying

W dobie mediów społecznościowych te dwa przestępstwa są niestety na porządku dziennym. Cyberbullying to rodzaj przemocy, ale nie tej, która pozostawia ślady na ciele. To gnębienie psychiczne – nękanie, groźby albo rozsyłanie kompromitujących zdjęć i filmów. Problem jest szczególnie poważny w szkołach, dlatego tak ważne jest, by rodzice i opiekunowie zwracali uwagę na aktywność internetową dzieci.

Cyberstalking to stosunkowo nowe pojęcie oznaczające nękanie ofiary za pośrednictwem sieci – wysyłanie niechcianych wiadomości czy nachalne komentowanie jej aktywności w mediach społecznościowych. W skrajnych przypadkach cyberstalking może prowadzić do poważnego uszczerbku na psychice ofiary, a nawet bezpośredniego zagrożenia.

Jak się chronić przed cyberprzestępcami?

Wymienione wyżej formy cyberprzestępczości to tak naprawdę tylko wierzchołek góry lodowej. W praktyce wiele osób spotyka się ze znacznie bardziej wyrafinowanymi formami aktywności kryminalnej. Co zrobić, żeby nie paść ofiarą hakera lub oszusta?

Aktualizuj system i zabezpieczenia – nie warto pomijać aktualizacji systemowych. To samo dotyczy oprogramowania antywirusowego – to właśnie ono stanowi najważniejszą linię obrony w przypadku wirusów i malware.

Zachowaj zdrowy rozsądek – uważaj na oszustów podszywających się pod zaufane osoby – pracownicy banków czy innych firm nigdy nie będą prosić Cię o podanie poufnych danych w mailu.

Pilnuj swojego konta bankowego – nie udostępniaj nikomu hasła do bankowości. Gdy robisz zakupy przez Internet – sprawdzaj, czy dana witryna jest tą, za którą się podaje.

Zadbaj o bezpieczne połączenie z Internetem – w przypadku ochrony przed wirusami i cyberatakami warto korzystać z porządnej usługi VPN. To narzędzie zapewniające pośrednictwo pomiędzy Tobą a całym światem. Gwarantuje Ci anonimowość w Internecie i wiele innych korzyści – między innymi ochronę przed hakerami wykorzystującymi adresy IP ofiar.

(Nad.)