Co z ptakami na Wzgórzu Ewangelickim?

Toczy się dyskusja, o to, czy Wzgórze Ewangelickie ma być miejscem do aktywnego spędzania czasu czy oazą spokoju i zadumy. Radny Andrzej Plata zastanawia się też czy w tym miejscu nadal będą … ptaki.

Skupisko gawronów na Wzgórzu Ewangelickim to problem znany od lat.   |  fot. (olo)

- Czy jest pomysł na uporanie się z tym ptactwem, które występuje na Wzgórzu Ewangelickim? Czy jest jakiś pomysł na to i czy jest jakaś koncepcja? - zastanawia się radny Andrzej Plata.

- W ramach rewitalizacji z tymi ptakami nie będzie realizowane żadne zadanie. Przypomnę, że swego czasu na Wzgórzu mieliśmy odstraszaka na te ptaki, ale niestety, na monity mieszkańców i szkoły, ten straszak został zlikwidowany. Po prostu w okresie wiosny i lata było uciążliwym pracowanie przy otwartym oknie. Wobec powyższego musieliśmy odstąpić od tego. Nawałnica po części zlikwidowała niektóre słabsze okazy drzew, troszeczkę rozświetliła ten obszar. - Drzewa te są bardzo wysokie, ponieważ rosły w dużych skupiskach i dlatego te korony są bardzo wysokie.

- Tak że część prac pielęgnacyjnych, która będzie realizowana w ramach tego projektu, będzie to zdjęcie posuszu i wycięcie kilku drzew, które są w złej kondycji i dwóch lub trzech drzew, które kolidują  z alejami. Z ptakami musielibyśmy inne postępowania przeprowadzić, bo tu mówimy o migracji, te rodziny tych ptaków należałoby przesiedlić w inne miejsce. Natomiast gdzie i w jaki sposób, to są zadania dla ornitologów. Znając strukturę ptaków, to przeniosą się albo na cmentarz parafialny lub też do Parku 1000-lecia. Bo nie mówimy o jakiejkolwiek likwidacji populacji ptaków – wyjaśnia Jarosław Rekowski, dyrektor wydziału komunalnego w chojnickim ratuszu.

Tekst i fot. (olo)

 1. 29 sierpnia 2019  20:51   pytuś   anonim

  Dlaczego mnie minesujecie tylko się pytam co na to kandydaci bo nie wiem na kogo głosować. Szacunek dla tych co tam leżą szkoda tylko że chcą ich rewitalizować a ptaki lubię.

  3
  0
 2. 29 sierpnia 2019  18:58   Ej w tych naszych Chojnicach ...   Kazik

  Ej w tych naszych Chojnicach to naprawdę chodniki mlekiem i miodem spływają. Nie ma bezrobocia ludzie są szczęśliwi, zdowi i bogaci. Nie ma innych problemów jak ptaki na wzgórzu? Jak burmistrz nie wie jakie są prawdziwe problemy mieszkańców, to niżej gość wymienił kilka

  2
  2
 3. 29 sierpnia 2019  10:20   Problemem miasta nie są ...   Kamil

  Problemem miasta nie są *****jace ptaki na wzgórzu ewangelickim a zadłużony szpital, brak przemysłu w mieście i emigracja zarobkowa mieszkańców. Może tym się zajmie Pan burmistrz ze swoją większością w radzie miasta a nie ptakami chojniczanka czy innymi zbytkami

  10
  4
 4. 29 sierpnia 2019  10:18   Bez fizycznej likwidacji ...   anonim

  Bez fizycznej likwidacji ptactwa problem zostanie przeniesiony w inne miejsce miasta. Wytna drzewa posadza nowe ptaki odleca wtedy w inne miejsce z wysokim drzewostanem np park 1000 lecia. Ciekawe jak zachowają się nasze lewackie proekologiczne władze miasta?

  5
  7
 5. 28 sierpnia 2019  22:38   pytuś   anonim

  A może przed wyborami zapytajmy się kandydatów jak oni by to rozwiązali?

  10
  3
 6. 28 sierpnia 2019  19:39   Za*****ne życie   Marek

  Mój ojciec leży na cmentarzu parafialnym i zawsze sobie mówię, gdy jestem na cmentarzu "za*****ne życie w czasach PRL, a teraz za*****ny pomnik po śmierci ". To ptactwo nie przynosi według mnie żadnego pożytku i powinno być zlikwidowane, a ornitologów zapraszam na cmentarz pomóc czyścić pomnik mojego ojca z ptasich odchodów .

  26
  5
 7. 28 sierpnia 2019  15:37   PiS wyśle gapom wezwania a ... (3)   anonim

  PiS wyśle gapom wezwania a jak to nie pomoże to rano do parku wjedzie CBŚ

  23
  16
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 29 sierpnia 2019  12:54   Wycinka   anonim

   Ściąć istniejące łamiące i zagrażające drzewa .Posadzić nowe i tyle.

   2
   4
  • 28 sierpnia 2019  16:54   hahaha   anonim

   jesteś myślący inaczej? durniu co ma do tego jakaś partia ?

   9
   12
  • 28 sierpnia 2019  16:07   anonimie puknij się w ...   chojniczanin

   anonimie puknij się w głowę może twoje mądrości inaczej się poukładają

   7
   15