Co warto wiedzieć o ogrzewaniu podłogowym?

W ostatnim czasie coraz bardziej popularne staje się instalowanie ogrzewania podłogowego. Jego niewątpliwą zaletą jest po prostu jego transparentność.

Ogrzewanie podłogowe to dość modny ostatnio sposób ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych.   |  fot. nad.

Brak widocznych i mało atrakcyjnych grzejników na ścianach, pozwala zyskać dodatkową przestrzeń na aranżację wymarzonego wnętrza. W dodatku okazuje się, że ogrzewanie podłogowe jest najbardziej korzystnym systemem grzewczym dla organizmu człowieka. Dzieje się tak ze względu na fizjologiczny rozkład temperatury naszego ciała. W dodatku ciepło z podłogi dobroczynnie wpływa na nasze samopoczucie, likwidując przy tym uczucie zimnych stóp.

Główne zalety ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe można wykorzystać tak naprawdę w każdym pomieszczeniu i jest to ogrzewanie niskotemperaturowe. Dzieje się tak ze względu na niższą temperaturę wody, która zasila grzejniki podłogowe zmniejszając zużycie energii, co niestety nie jest możliwe w tradycyjnej instalacji grzewczej. Jego główną zaletą jest równomierność oddawania ciepła w całym pomieszczeniu.

Dzięki korzystnemu rozkładowi temperatury, czyli cieplej przy nogach oraz i zimniej przy głowie, możemy obniżyć temperaturę o około 2º wciąż odczuwając komfort termiczny nawet przy 20º C. Pozwala to poczynić znaczące oszczędności w ogrzewaniu. Jego kolejną zaletą jest obniżenie wilgotności w pomieszczeniu. Warto zauważyć, że jest to doskonałe rozwiązanie dla alergików. Dzieje się tak za sprawą mniejszej cyrkulacji powietrza (mała różnica temperatur podłogi i powietrza). Dzięki temu w pomieszczeniu nie unosi się kurz oraz szkodliwe roztocza.

Przed położeniem ogrzewania podłogowego

Bardzo ważne przed położeniem ogrzewania podłogowego jest właściwe przygotowanie podłoża. Odpowiednia izolacja termiczna pod ogrzewanie podłogowe jest bardzo ważnym czynnikiem. Zastosowanie natryskowej pianki poliuretanowej pozwala uzyskać naprawdę wysoką izolację termiczną. Jej niewątpliwą zaletą jest fakt, że jej minimalna grubość umożliwia korektę błędów posadzki bazowej. Wykorzystanie izolacji natryskowej wykazuje doskonałą spójność z podłożem doskonale przygotowując je do ułożenia instalacji grzewczej.

Użycie takiej technologii gwarantuje odporność na penetrację wody. Pamiętajmy, że wybór tego rodzaju ogrzewania wymaga sporządzenia dobrego projektu już na początku budowy naszego domu. Pozwoli to nam uniknąć niepotrzebnych przeróbek. Przed ułożeniem przewodów grzewczych powinniśmy zaaranżować już nasze wnętrze określając położenie mebli. Szafki kuchenne czy garderoby mogą utrudnić rozchodzenie się ciepła. (źródło: http://www.kumibex.pl/)

Warte przemyślenia

Oczywiście koszt inwestycji ogrzewania podłogowego jest wyższy od tradycyjnego nawet o 30-40%. Jednak biorąc pod uwagę jego wszystkie zalety i wynikające z jego użytkowania oszczędności, bez wątpienia jest warte rozważenia. Pamiętajmy, że projekt i jakość wykonania prac montażowych są bardzo istotne przy instalacji ogrzewania podłogowego. Głównie ze względu na brak możliwości jego poprawienia czy ulepszenia. W związku z tym prace montażowe najlepiej powierzyć profesjonalnej firmie, która będzie używać wyłącznie specjalistycznych i sprawdzonych produktów.

Monika Karaźniewicz

  1. 18 marca 2016  11:05   Transparentny ?   xyz59

    transparentny 1. «o kosmetykach: nadający cerze świetlistość» 2. «przezroczysty lub lekko przeświecający» 3. «łatwy do rozpoznania lub przewidzenia» 4. «o działaniu: jawny» • transparentnie • transparentność

    0
    0
  2. 17 marca 2016  14:11   Autorko proszę doczytać o ...   anonim

    Autorko proszę doczytać o źródle zasilania instalacji centralnego ogrzewania, a potem odnieść się do wyboru podłogówka/grzejniki. Zapomniała Pani napisać, że przy głównie stosowanych w naszym mieście kotłach na paliwo stałe ( wysokotemperaturowych) trzeba zapewnić zbiornik buforowy, aby niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe mogło prawidłowo działać. Ten artykuł niczego nie wyjaśnia. Oszczędności wynikające z podłogówki jak to Pani napisała trudno oszacować przy kotłach wysokotemperaturowych pracujących na niskich parametrach i dużej stracie kominowej.

    0
    0