Co się dzieje z cukrem?

Nie widać końca szaleństwa, jakie ogarnęło Polaków na punkcie cukru. Podobnie jak nie widać końca rosnących cen. A te po prostu dobijają. Cukier kosztuje w Polsce już dwa razy więcej niż w na Zachodzie.

To, co dzieje się z dostępnością oraz ceną cukru, to szaleństwo. Niektóre sieci handlowe jeszcze mocniej zaciskają limity i pozwalają na zakup 10 kg cukru na jednym paragonie.   |  fot. ilustracyjne

Od wielu tygodni nie tylko chojniczanie „polują” na cukier w sklepach i marketach. Nie pomagają limity na jeden paragon. Nadal półki, gdzie powinny stać opakowania z cukrem, są puste. Zdjęcie w artykule powstało wczoraj (10.08.) wieczorem w „Biedronce” przy ul. Modrej na osiedlu Bursztynowym w Chojnicach. Cukier kosztował 4,99 zł za 1 kg, był limit 10 kg na paragon.

A jakie są Wasze obserwacje „cukrowe” w okolicznych marketach? Prosimy o informacje, zdjęcia, które umieścimy na portalu. Jakie wyciągacie wnioski z tej sytuacji? Przechodzicie na cukier trzcinowy albo słodziki? A może zupełnie rezygnujecie z cukru? Jaka wg Was jest przyczyna wykupywania cukru? Prosimy o maile na redakcja@chojnice.com lub w wiadomości czy komentarzu na fanpagu portalu na FB.

(je)