Cmentarz w jesiennej szacie. Pierwsza kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków

W Chojnicach miejscem odwiedzanym od trzech pokoleń jest cmentarz katolicki założony w XIX wieku. W bogatej jesiennej szacie, przypomina on bardziej park w miejscu ostatniego spoczynku.

Cmentarz na tuż przed świętami prezentuje się naprawdę pięknie. Jesienna sceneria i złote liście wprowadzają nas w klimat zadumy i refleksji.   |  fot. Rmak

Tym, czym dla warszawiaków są Powązki, tym dla miejscowych jest cmentarz parafialny. Nekropolia, a raczej jej samo już odwiedzenie wprowadza nas w szczególny i refleksyjny klimat, stanowiąc jednocześnie lekcję historii. Jeden z najpiękniejszych i najstarszych chojnickich cmentarzy posiada grobowce, obeliski, rzeźby i memoriały.

Spacer po cmentarzu zmusza do głębszych refleksji, sprawia, że zaczynamy się zastanawiać nad tym, o co nam w życiu chodzi i co jest dla nas ważne. Z racji zbliżających się dnia Wszystkich Świętych i Zaduszek nasz fotoreporter uwiecznił kolory jesieni w miejscu ostatniego spoczynku chojniczan.

Wiele grobów wymaga renowacji 

Po raz pierwszy w Chojnicach odbędzie się kwestowanie na rzecz renowacji nagrobków zasłużonych chojniczan. To inicjatywa Komitetu Ratowania zabytkowych Nagrobków. Kwesta rozpocznie się w czwartek 28 października a zakończy 1 listopada.- Zgoda na zbiórkę została wydana i figuruje we właściwym ministerstwie pod numerem 2021/2608/KS – poinformował portal wieceburmistrz Adam Kopczyński. W skład powołanego komitetu weszli poza wiceburmistrzem, konserwator zabytków Marlena Pawlak i radny Bogdan Kufflel.

- Przy cmentarzu Parafialnym i Komunalnym kwestować będą radni z komitetu burmistrza harcerze, a także mieszkańcy miasta, którzy w ten sposób chcą pomóc w odrestaurowaniu znanych i zasłużonych mieszkańców naszego miasta, którzy na trwale zapisali się w historii Chojnic- mówi wiceburmistrz.  

Kwestujących przy wejściach na nekropolie będzie można spotkać: w czwartek i piątek w godzinach 16:00 - 19:00, sobotę i niedzielę w godzinach 10;00 - 19:00, w poniedziałek od godz. 16:00 - 19:00.

(red.) Fot. Rmak