Ciekawe projekty stypendystów

Dziś w ratuszu 21 chojniczan odebrało stypendia na działania związane z kulturą. Plany i projekty mają najróżniejsze. Większość stypendystów to osoby związane z tańcem i plastyką, ale są też przedstawiciele filmu, fotografii czy teatru.

Stypendyści w komplecie.   |  fot. Maria Eichler

Złożone wnioski oceniała specjalnie powołana komisja, która po zapoznaniu się z projektami najpierw przyznawała punkty, a następnie kwoty stypendium. Te wahały się od 2 tys. zł do 8 tys. zł brutto. Najwyższe stypendium otrzymał Maciej Jarczyński na skomponowanie utworu na orkiestrę do projektu „Suita Grodu Tura” z obrazem. - Ma to być utwór nie tylko do słuchania, ale także połączony z krótkometrażowym filmem. Chciałbym się z tym również wpisać w obchody 100 - lecia powrotu Chojnic do Ojczyzny – powiedział autor.

Dominik Gostomski  ma zamiar stworzyć spektakl „Ingegno – historia Leonarda da Vinci” w dwóch wersjach językowych i z tym monodramem pojeździć trochę po Europie. Aleksander Knitter planuje m.in. zorganizować kilka spotkań związanych z fotografią – dla dzieci, młodzieży i seniorów, a także kilka wystaw fotograficznych – o fenomenie cosplay, Kaszubach czy Red Devils oraz film dokumentalny o cosplay. Sam zamierza również jeździć na warsztaty.

Barbara Łącka wykona prace rzeźbiarskie, malarskie oraz instalacje związane z internetem i mediami. - Będę chciała pokazać oddziaływanie internetu na organizm – powiedziała Łącka. Tancerze Aleksandra Siegmiller i Bartosz Pozorski będą walczyć o najwyższą klasę taneczną, a środki ze stypendium przydadzą się na warsztaty, wyjazdy, szkolenia czy nowy strój do tańca.

- Na starość młodość jest bardziej potrzebna niż za młodu. Dziś w ratuszu dostałam taki zastrzyk młodości – powiedziała jak zwykle z uśmiechem na twarzy Bernadeta Korzeniewska, która zamierza rozweselić swoich czytelników kolejną książką z fraszkami. Weronika Jaroszewicz, Julia Kamińska i Marcin Brzeziński będą realizować się w muzyce. Weronika i Julia postawią na rozwój i doskonalenie, a Marcin Brzeziński planuje zrealizować wideoklip dla swojego zespołu.

Karolina Szczepańska stworzy kilkanaście prac malarskich – chce skupić się architekturze, a szczególnie na chojnickich kamienicach. Jarosław Urbański wypali na rynku naczynie – amforę. Obrazy i prace plastyczne powstaną również w ramach stypendium w przypadku Julii Miszewskiej, Małgorzaty Sznajdrowskiej oraz Piotra Górskiego. Martyna Lemańczyk zaprezentuje wystawę fotograficzną – cykl „Twarze Paryża” w ramach Dni Kultury Polsko Francuskiej.

Wojciech Chylewski będzie nadal realizował się w tańcu – zorganizuje Dzień Tańca Ludowego oraz postara się zdobyć klasę sędziowską. Stypendia otrzymali też młodzi tancerze - Amelia Pawlak, Nicola Szreder, Olivia Kwapisz i Dominik Czapiewski - którzy chcą się w tej dziedzinie rozwijać.
 
(Not. i fot olo). Fot. główne Maria Eichler