Cięcie wodne – wykorzystanie technologii CNC do precyzyjnej obróbki materiałów

Obecnie istnieją cztery niezwykłe popularne, a jednocześnie dokładne metody obróbki materiałów. Wśród różnych nowoczesnych metod precyzyjnej obróbki materiałów na szczególną uwagę zasługuje cięcie strumieniem wody.

Metoda cięcia wodą posiada szerokie zastosowanie w przemyśle maszynowym, wystroju wnętrz, kamieniarstwie, w przemyśle szklarskim. Ta technologia jest ekonomiczna, przyjazna środowisku w porównaniu z cięciem z zastosowaniem plazmy, laserów czy gazu.

Ten innowacyjny sposób zapewnia nie tylko wysoki stopień dokładności, ale również pozwala niemalże idealnie obrobić dany materiał zgodnie z zaplanowanymi wytycznymi.

Inne technologie obróbki materiałów

Jedną z obecnie stosowanych technologii obróbki materiałów jest innowacyjna metoda cięcia laserem. Jest to bardzo szybka metoda wyróżniająca się wysokim poziomem precyzji. Pozwala ona na staranną obróbkę nie tylko stali, ale również stopów metali nieżelaznych. Z kolei inna metoda polega na cięciu łukiem plazmowym i jest zalecana do wszystkich materiałów, które są dobrymi przewodnikami prądu elektrycznego. Natomiast cięcie gazowe bazuje na wykorzystaniu tlenu. Cały proces opiera się na początkowym rozgrzaniu stali do temperatury zapłonu, aby w konsekwencji wywołać proces utlenienia i wydmuchania materiału tlenem pod wysokim ciśnieniem.

Cięcie wodne za pomocą strumienia wody

Wyjątkowo innowacyjna metoda cięcia materiału za pomocą strumienia wody nazywa się cięciem hydroabrazywnym. W praktyce jest to rozdzielanie materiału przy użyciu strumienia wody. Cięcie wodne polega na wykorzystaniu strumienia wody z ścierniwem lub bez w celu wykonania precyzyjnej formy. Jest to metoda przeznaczona do każdego rodzaju materiałów. Można ją stosować w przypadku obróbki metali, szkła i drewna. Należy także pamiętać, że jeśli obrabiany materiał nie może być poddany działaniu wysokiej temperatury, to ze względu na brak wpływu strefy ciepła, cięcie wodne staje się jedyną możliwością. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz na stronie https://www.eckert.com.pl/pl/offer/79 ciecie-wodne.html

Zalety metody cięcia strumieniem wody

Do kluczowych atutów cięcia hydroabrazywnego należy optymalne wykorzystanie materiału. Mała szerokość cięcia do ± 0,1 mm pozwala na uniknięcie strat, które powodują, że część materiału staje się bezużyteczna. Kolejną zaletą jest to, że materiał nie odbarwia się w trakcie obróbki termicznej.  Należy wspomnieć o tym, że temperatura tego procesu nie przekracza 40°C, dlatego krawędzie wycinanych detali nie odbarwiają się ani nie utwardzają termicznie. Warto również pamiętać, że typowe operacje wtórne, do których zaliczyć można rozwiercanie czy gwintowanie, będą łatwiejsze do wykonania dzięki cięciu strumieniem wodnym. Istotną cechą tej technologii jest wysoka powtarzalność wykonanych elementów, dzięki czemu można ją wykorzystać zarówno przy jednorazowej jak i seryjnej produkcji.

Metoda cięcia wodą – ekologiczna, efektywna i precyzyjna obróbka

Warto zwrócić uwagę na fakt, że podczas cięcia strumieniem wody nie powstają szkodliwe gazy ani opary. Metoda ta pozwala także na cięcie wyjątkowo małych elementów, a także wielkich tzn. do gabarytów 2000 x 4000 mm.  Ponadto to niezwykle wszechstronna metoda, która zapewnia także możliwość obróbki materiałów twardych, takich jak stal czy kamień, delikatnych, m.in. gumy, oraz kruchych, do których należy szkło.

(mat. partnera)

Zapisz