Chojniczanie będą na zlocie pojazdów militarnych

Wielkimi krokami zbliża się kolejna odsłona Poligonu Zimowego w Bornem Sulinowie, czyli zimowy zlot miłośników pojazdów militarnych i wszystkich, którzy interesują się historią wojskowości.

Na zlocie nie brakuje pojazdów wojskowych. Można dokładnie się im przyjrzeć od wewnątrz, przy odrobinie życzliwości właścicieli nawet zaliczyć przejażdżkę.   |  fot. D. Wałdoch

Oficjalnie już po raz piąty (nie licząc zlotu "O") miłośnicy wojskowych klimatów wyznaczyli sobie zimowe spotkanie w tym atrakcyjnym miasteczku położonym pośród lasów, które jest przesiąknięte wojskową historią. Tegoroczny zlot odbędzie się w dniach 5 - 7 luty.

I tradycyjnie już - jak co roku - na imprezę wybiera się "chojnicka ekipa" wzmocniona pasjonatami z ościennych miejscowości. Nie wiadomo ilu chojniczan "zamelduje" się w Bornem Sulinowie na tegorocznym zimowym zlocie, ale że będą to jest pewne! Na chwilę obecną - w sumie - swój przyjazd zapowiedziało już ponad 500 osób z całej Polski, zapewne przyjadą także goście z innych krajów Europy.

Jak co roku, uczestnicy Poligonu będą mogli przetestować swoje maszyny na zaśnieżonym tankodromie, zaprezentować swoje umundurowania, wymienić doświadczenia, dokupić sprzętu i wyposażenie na wojskowym kiermaszu, który tradycyjnie odbędzie się na terenach zlotowiska, a wieczorami miło spędzić czas przy dźwiękach wojskowych ( i nie tylko!) melodii w wielkim ogrzewanym namiocie zwanym "Kasynem Poligonowym".

Wiem z własnego doświadczenia, że takie "nocnych Polaków rozmowy" w namiocie poligonowym przeciągają się na ogół do białego rana. Jako główną atrakcję tegorocznego Poligonu Zimowego w Bornem Sulinowie organizatorzy zapowiadają wspólny wyjazd uczestników imprezy do jednostki wojskowej w miejscowości Budowo k/Złocieńca. Czy faktycznie wyjazd "wypali" okaże się już na miejscu, ale póki co należy mieć nadzieję, że będzie okazja zobaczenia i zwiedzenia tego ciekawego, historycznego kompleksu obiektów. Jednostka wojskowa w Budowie to nic innego jak słynna Twierdza Falkenburg.

W województwie pomorskim niedaleko Złocieńca znajduje się miejscowość Budowo. W tej niewielkiej miejscowości jest jednostka Wojska Polskiego, w której obecnie szkoleni są żołnierze przed wyjazdami na misje bojowe. Tajemniczy obiekt usytuowany jest nad jeziorem Krosino w otoczeniu malowniczych terenów leśnych. Dziś mało kto wie ,że zanim kompleks trafił po II Wojnie Światowej w ręce Polaków, to w czasach jego świetności był tam ośrodek szkoleniowy dla nazistów.

Niemcy słynęli z zamiłowania do swojej tradycji rycerskiej, więc przykładali ogromną wagę do tego typu budowli. Tuż przed wybuchem wojny na rozkaz elity rządzącej, postanowiono w Europie wybudować trzy takie ośrodki , nazywano je ordensburgami – zamkami zakonnymi. Ideą tych ośrodków było staranne szkolenie i wychowanie młodzieży niemieckiej, która później miała stać się filarem III Rzeszy. Hitler dobrze wiedział ,że odpowiednio wyszkolone elity partyjne w przyszłości będą posłusznie wykonywać wszystkie polecenia, zgodnie z założeniami wizji swojego przywódcy.

Na początku projekt finansowano z budżetu Niemieckiego Frontu Pracy (DAF). W późniejszym okresie okazało się, że do realizacji tak dużego przedsięwzięcia zaczęło brakować sił i środków. Kosztowne projekty z założenia ideologicznego NSDAP powinny mieć odpowiednia rangę oraz musiały nawiązywać architekturą do historii. Dokładano wszelkich starań , aby wyglądem przypominały średniowieczne zamki krzyżackie, co nawet dla bogatych Niemiec w tym okresie  było nie lada wyzwaniem.

Niemcy zaczęli realizować swoje szaleńcze wizje i postanowiono, że powstaną 3 kompleksy w tym samym czasie. Jeden wybudowano w obecnych zachodnich Niemczech na wzgórzach Eifel, nazwano go Vogelsang „Ptasia pieśń”. Nazwę obiektu zaczerpnięto od pierwszego zamku krzyżackiego. Kolejny powstawał w Bawarii, natomiast trzeci to właśnie Falkenburg w Budowie nad jeziorem Krosino obok Złocieńca.

W 1936 roku 24 kwietnia uroczyście otwarto wszystkie twierdze. Na ziemiach polskich planowano zbudować jeszcze dwa kolejne ordensburgi. Jeden w Malborku i miał być jeszcze większy od średniowiecznego zamku – oraz drugi w Kazimierzu nad Wisłą. Przegrana wojna przekreśliła plany hitlerowców i do realizacji planów nigdy nie doszło. (tekst o Twierdzy Falkenburg zaczerpnięto z http://freeisoft.pl/2013/06/twierdza-falkenburg-budowo-obok-zlocienca/ ).

Dariusz Wałdoch

Program zlotu - zobacz.

 1. 19 stycznia 2016  00:18   Nie ma siły, trzeba się ...   Kusy

  Nie ma siły, trzeba się wybrać na ten zlot! Aby tylko nie było -20 stopni !

  0
  0
 2. 18 stycznia 2016  16:27   Зимний полигон! (1)   anonim

  Зимний полигон!

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
 3. 18 stycznia 2016  05:54   Szykuje się widać fajna ...   violka

  Szykuje się widać fajna impreza ale nie wiem czy szef da mi wolne ?!

  0
  0
 4. 17 stycznia 2016  12:06   Gdzie jest ten OFLAG II D ? (1)   anonim

  Gdzie jest ten OFLAG II D ?

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 17 stycznia 2016  16:00   Oflag II D Gross Born ...   Darek W.

   Oflag II D Gross Born (Grossborn-Westfalenhof) – niemiecki obóz jeniecki dla oficerów wziętych do niewoli położony koło miejscowości Kłomino na Pomorzu istniejący w latach 1940-1945.

   0
   0
 5. 17 stycznia 2016  08:35   Do zobaczenia w Bornem ...   Ekipa z Człuchowa

  Do zobaczenia w Bornem Sulinowie ! Oczywiście będziemy tam także !

  0
  0
 6. 16 stycznia 2016  08:42   Pytanie do Darka (1)   zainteresowany

  Jak ma się sprawa z zakwaterowaniem? Jest możliwość uzyskania noclegu na kwaterze w piątek? Czy wszystko będzie już pozajmowane?

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 17 stycznia 2016  08:05   Najlepiej wejść na stronę ...   Darek W.

   Najlepiej wejść na stronę Bornego Sulinowa i posprawdzać. Jazda w "ciemno" trochę ryzykowna ale zimą nie powinno być większych problemów ze znalezieniem noclegu, gorzej jest latem. Jak się nie chce nocować na polu zlotowym to najlepiej rezerwować nocleg dużo wcześniej. Pozdrawiam!

   0
   0
 7. 15 stycznia 2016  17:08   Ludzie bez żadnych pasji są ...   anonim

  Ludzie bez żadnych pasji są ludźmi nieszczęśliwymi. Widać,że nie samym Friskiem żyją Chojniczanie.

  0
  0
 8. 15 stycznia 2016  11:33   Zapowiada się interesująco. ...   szeregowy

  Zapowiada się interesująco. Byłem na letnim to i zimowy zlot muszę zaliczyć.

  0
  0
 9. 14 stycznia 2016  18:19   Zimowa wersja zlotu jest dla ...   anonim

  Zimowa wersja zlotu jest dla prawdziwych pasjonatów - letnia przede wszystkim dla turystów, dlatego wybieram się w tym roku także do Bornego Sulinowa w lutym.

  0
  0
 10. 14 stycznia 2016  17:52   ..."będzie,będzie ... (1)   Marcel and company

  ..."będzie,będzie zabawa,będzie się działo"...Darek,kiedy wyjeżdżacie do Bornego? bo my chyba już w środę!

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 14 stycznia 2016  23:45   "Lądujemy" w ...   D.

   "Lądujemy" w czwartek około południa to się zdzwonimy :-)

   0
   0
 11. 14 stycznia 2016  15:26   Panowie co najmniej litr na ... (1)   anonim

  Panowie co najmniej litr na łeb, bo znowu będzie za mało

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
 12. 14 stycznia 2016  12:39   ...szacun za pasję !!! ... (1)   Amicale

  ...szacun za pasję !!! ...zapewne jak zawsze w mundurze Legion Etrangere ?!

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 15 stycznia 2016  00:17   "I choćbym szedł ...   anonim

   "I choćbym szedł ciemną doliną, zła się nie ulęknę... bo jestem najgorszym skur... w tej dolinie." - G. Patton

   0
   0
 13. 14 stycznia 2016  11:54   W tym roku bawimy się " ... (2)   Julita z ekipą

  W tym roku bawimy się " na bogato" i swoją bazę zlotową zakładamy w "Marinie".

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
 14. 14 stycznia 2016  11:50   Klimat "Kasyna ...   Marcin

  Klimat "Kasyna Poligonowego jest niepowtarzalny! Tam to dopiero jest impreza ! Wiara zjeżdża z całej Polski i co najciekawsze - wszyscy się znają! Byłem w zeszłym roku pierwszy raz i na pewno w tym roku też się melduję u p.Teresy w Sztabie. :-)))

  0
  0
 15. 14 stycznia 2016  11:35   Super było w roku ubiegłym, ...   anonim

  Super było w roku ubiegłym, to i w tym będzie zarąbiście.

  0
  0