Chojnicki szpital w końcu na plusie

Marek Szczepański, przyznaje, że tak dobrej sytuacji finansowej w Szpitalu Specjalistycznym im. J.K. Łukowicza nie było od kilku lat. - Za siedem miesięcy bieżącego roku szpital, po odjęciu amortyzacji, wykazuje wynik dodatki 1 mln 895 tys. 763 zł.

Po kilku chudych latach, chojnicki szpital ma szanse zakończyć ten rok z blisko 1 mln 900 tys. zł nadwyżką.   |  fot. ilustracyjne

- Pierwotnie planowano stratę całościową na 2020 rok na poziomie 13 mln zł. Po odjęciu amortyzacji to nadal byłoby 7 mln zł - mówi Marek Szczepański. W tym roku zmieniły się jednak przychody szpitala. Te przedstawiają się następująco...

- Wzrost przychodów na ratownictwo medyczne zwiększy się o 300 tys. zł. Ryczałt szpitala w marcu wzrósł o 700 tys. zł i NFZ zmienił zasady finansowania, mianowicie poradnie socjalistyczne wyłączył z ryczałtu szpitalnego bez zmiany tego ryczałtu. Spowodowało to zwiększenie przychodów szpitala aż o 3 mln zł - informuje starosta chojnicki.

Ponadto chojnicka lecznica zyskała na konsolidacji ze szpitalem człuchowskim. Z tego tytułu, od lipca do grudnia, ryczałt wyniesie 2 mln 248 tys. zł. O 1 mln zł zwiększono też świadczenia onkologiczne.

Anna Zajkowska