Chojnicki oddział PORD oficjalnie otwarty

Dzisiaj (2.09.) przed południem odbyło się uroczyste otwarcie nowego oddziału Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Gdańsku. W chojnickiej filii pierwsze egzaminy ruszą prawdopodobnie w poniedziałek 7 września.

Dzisiaj otwarty został chojnicki oddział Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Gdańsku. O tym od kiedy ośrodek będzie otwarty dla przyszłych kierowców informacje zostaną podane na stronie internetowej PORD.   |  fot. A. Zajkowska

- Ośrodek egzaminowania w Chojnicach, będzie pracował od poniedziałku do piątku. Egzaminy będą się odbywały od godz. 6.00 do godz. 14.00. Biuro obsługi klienta będzie czynne od godz. 7.00 do godz. 15.00. Natomiast po egzaminach, czyli po 14.00 jeszcze przez trzy godziny, możliwe będą jazdy próbne na placu. Udostępniamy kursantom taką możliwość, czy inne elementy, które są istotne by zdać prawo jazdy - powiedziała Angelika Ślusarczyk. Opcja, o której mówi pracownik PORD w Gdańsku będzie usługą dodatkowo płatną.

Egzaminy być może od poniedziałku

Ciągle nie wiadomo jednak od kiedy dokładnie egzaminy ruszą i kiedy chcący zdać „prawko” mogli się na nie zapisać. Prawdopodobnie będzie to przyszły poniedziałek (7.09.). Powodem opóźnienia są ciągłe problemy z systemem informatycznym. Chojnicki oddział PORD zatrudnia siedem osób. Większość z nich to chojniczanie. Wyjątkiem jest troje egzaminatorów. Ci początkowo mieli być kadrą oddelegowywaną z Gdańska, ostatecznie uznano jednak, że wakaty przydzielone zostaną osobom z okolic Chojnic, ale nie bezpośrednio związanym z tym miastem.

Chojnice spełniają wymogi

Starania o to by w Chojnicach powstał ośrodek egzaminowania kierowców, trwały kilkanaście lat. Jednak ze względu na przepisy związane z miejską infrastrukturą, miasto długo nie spełniało wymogów. Po zrealizowaniu szeregu inwestycji drogowych, w 2018 roku zapadła decyzja, że Chojnice spełniają już wszelkie normy by przyszli kierowcy mogli tu zdawać państwowy egzamin na prawo jazdy. - Chojnicki oddział Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Gdańsku, to inwestycja, która powstała przede wszystkim z myślą o ludziach oraz ich potrzebach. Na ten dzień przyszło nam czekać kilkanaście lat. Dlatego ciesze, że ten ośrodek już jest, i będzie można tutaj przeprowadzać egzaminy na prawo jazdy - mówił dzisiaj podczas oficjalnego otwarcia Roman Nowak, dyrektor PORD.

W podobnym tonie wypowiedział się także marszałek pomorski Mieczysław Struk, który zauważał, że chojniczanie, ze względu na swoje położenie, do każdego ośrodka egzaminującego mają po koło 100 km. - Tworząc ten ośrodek nie chodziło o zaspokojenie ambicji pana starosty czy pana burmistrza, tylko o to żeby mieszkańcy mieli bliżej niż do Słupka, Gdyni, Piły, Bydgoszczy jeździć i zdawać tam egzaminy. Zwłaszcza w tych kategoriach najbardziej popularnych czyli kategorii A i B - mówił. Podczas uroczystości otwarcia PORD, padło wiele podziękowań. Pojawiły się także wypowiedzi odnoszące się do największych obaw lokalnych kierowców, czyli np. o korkach.

W tym temacie głos zabrał m.in. ks. Janusz Chyła, który zwracał uwagę, że może dzięki temu ośrodkowi, nowi kierowcy nabiorą większego szacunku dla rowerzystów, a ci ze względu na większa ilość „elek” również wzmogą swoją uwagę. Starosta Marek Szczepański, pół żartem, pół serio, wspomniał, że może dzięki samochodom egzaminującym i tym od nauki jazdy, których pojawi się więcej na drogach, nie będzie potrzebna w mieście taka ilość progów zwalniających, gdyż te będą „naturalnym spowalniaczem ruchu do wymaganej prędkości dla piratów drogowych”.

W otwarciu ośrodka wzięli udział. m.in. marszałek woj. pomorskiego Mieczysław Struk, wicemarszałek Leszek Bonna, senator Ryszard Świlski, starosta chojnicki Marek Szczepański, etatowy członek zarządu powiatu chojnickiego Stanisław Skaja, burmistrz Arseniusz Finster, przedstawiciele Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego, komendanci policji, straży miejskiej i straży pożarnej.

Anna Zajkowska