Chojnicki alarm dla klimatu … alarmuje!

Smog powrócił do Chojnic. W niedzielę w niektórych rejonach miasta normy zostały przekroczone nawet o kilkaset procent poinformowało ekologiczne Stowarzyszenie o nazwie "Chojnicki alarm dla klimatu".

Zjawisko zanieczyszczenia powietrza nasila się głownie w stołecznej aglomeracji i na południu Polski, ale jest nieobce także u nas.   |  fot. ilustracyjne

Przypomnijmy, inicjatorami powstania stowarzyszenia byli w 2019 roku byli chojniczanie. którym nieobojętny jest stan naszego środowiska, a zwłaszcza problem występującego  w Chojnicach smogu. Członkowie stowarzyszenia uznają prawo każdego człowieka i każdej innej istoty żywej do życia w czystym i zdrowym środowisku i dlatego wyznaczyli sobie tak trudną misję ratowania i poprawy naszego wspólnego otoczenia.

Na profilu stowarzyszenia Bożena Stępień opublikowała odczyty czujników z wczorajszego dnia oraz poinformowała, iż 1 października 2020 Senat przyjął ustawę, która umożliwi uruchomienie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków! Pierwszym krokiem do jej uruchomienia będzie przeprowadzenie ogólnopolskiej powszechnej inwentaryzacji, która obejmie ok. 5-6 mln budynków. Powszechna inwentaryzacja budynków zostanie połączona ze składaniem deklaracji pisemnych dotyczących źródeł ciepła i spalania – do końca 2021 r.

Właściciele lub zarządcy budynków bądź lokali zostaną zobowiązani do złożenia do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta specjalnej deklaracji pisemnej o posiadaniu urządzeń takich jak kotły gazowe, kotły na paliwa stałe, piece kaflowe, kuchnie węglowe, itp. Następnie dane z deklaracji zostaną wprowadzone do CEEB.

Oprócz wprowadzenia CEEB, w ramach projektu nowelizacji planowane jest również wprowadzenie działań wspierających program STOP SMOG oraz programu Czyste Powietrze.

(red.)