Chojnicki Szpital świętował 20-lecie przeprowadzki na ul. Leśną

Przed 20 laty dokonała się przeprowadzka chojnickiego szpitala z budynku przy pl. Niepodległości na ul. Leśną. Budowa nowego kompleksu szpitalnego rozpoczęła się w 1985. Z tej okazji odbyła się wczoraj (28.10) uroczystość w restauracji „Gościniec".

Była to niepowtarzalna okazja, aby we wspólnym gronie pracowników obecnych i emerytowanych, oraz zaproszonych gości świętować jubileusz.   |  fot. (je)

Sfinansowali ją sponsorzy. Zaproszono na nią nie tylko grono aktualnych pracowników szpitala, ale i wielu emerytowanych, w tym b. dyrektorów i ordynatorów. Nie zabrakło samorządowców z wszystkich miast i gmin powiatu chojnickiego, radnych powiatowych, członków Rady Społecznej szpitala. Byli obecni także posłowie na Sejm RP z naszego regionu z minionych kadencji – Piotr Stanke (PiS) oraz Stanisław Kalinowski (PSL). Posła Aleksandra Mrówczyńskiego (PiS) reprezentował jego społeczny asystent Marek Rodzeń.

Nim doszło do składania gratulacji i przekazywania prezentów przez gości, minęło prawie 1,5 godziny, podczas których przedstawiciele dyrekcji przedstawili m.in. historię starań o budowę i jej wznowienie. Inicjatywa budowy szpitala na terenach przy ul. Leśnej powstała w latach 80. ub. wieku za PRL. Tzw. pierwsza łopata została wbita w 1985 roku. Trzy budynki mieszkalne przeznaczone dla kadry medycznej były gotowe w 1987, ale wkrótce budowa została wstrzymana. W 1993 roku rozpoczęły się starania o jej wznowienie, powstał Społeczny Komitet Budowy Szpitala.

W swoim wystąpieniu dyrektor Maciej Polasik przekazał, że wiele osób przyczyniło się do tego sukcesu, ale uznał, że jedno nazwisko warto wymienić – Stanisława Grzonkowskiego z Chojnic, posła na Sejm z listy AWS, który w latach 1997 – 2001 był przewodniczącym komisji zdrowia. Nie zabrakło też wspomnień „bojów” z okresu po uruchomieniu szpitala o finansowanie nowych oddziałów w nim. Następnie Ewa Wodzikowska i Piotr Wroński, posiłkując się pokazem slajdów, przybliżyli historię szpitala i jego osiągnięcia.

Ostatnim akcentem oficjalnej części uroczystości były przemowy, prezenty i kwiaty od gości. Nie brakowało i obietnic ich przyznania, jak m.in. od władz samorządowych województwa pomorskiego, o czym wspomniał b.długoletni dyrektor szpitala, a dziś wicemarszałek Leszek Bonna. Władze Powiatu Chojnickiego wręczyły symboliczny czek na 700 tys. zł na zakup echokardiografu. Także miasto Chojnice (500 tys. zł) oraz gmina Chojnice (250 tys. zł) zadeklarowały wsparcie finansowe na zakup potrzebnego sprzętu dla szpitala. Pozostałe gminy również zamierzają przekazać pieniądze dla placówki przy ul. Leśnej w Chojnicach.

(je)