„Chojnice to port mojego życia”

W poniedziałek 20 września w chojnickim ratuszu gościła Maria Jolanta Kowalska, poetka oraz animatorka kultury. W marcu br została odznaczona Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Maria Jolanta Kowalska – poetka, publicystka, członek Związku Literatów Polskich, Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Literackiego Klubu Nauczycieli. Współorganizowała pierwsze Chojnickie Noce Poetów.   |  fot. Rmak

Autorka kilkunastu zbiorów poezji, która oprócz wierszy pisuje także utwory prozatorskie oraz teksty publicystyczne. Od 1996 roku mieszkała w Bydgoszczy, gdzie m.in. prowadziła dwa kluby. Poetka skończyła filologię polską i pracowała w różnych szkołach, jako polonistka.

Sentyment i potrzeba opieki nad matką przywiodły ją do Chojnic, czyli wróciła do źródeł, bo urodziła się w pobliżu tego miasta. Wyznała też, że uroda kaszubskich jezior i lasów zawsze ją fascynowała, więc mieszkając w pobliżu tych pięknych miejsc, poznała prawie każdy zakątek, a tam wszędzie kryje się poezja, która, jak nie ukrywa – ją fascynuje.

Poetka więcej o sobie mówi w relacji video.

(red.)