Chojnice Fantasy Days

Konwenty fantasy od niedawna robią się w Polsce bardzo popularne. Moda przyszła do nas z USA, ale to nie tylko puste naśladowanie amerykańskich wzorców – konwenty są wydarzeniami tworzonymi przez ludzi z pasją dla ludzi z pasją.

Dni Fantastyki - rycerz w zbroi.   |  fot. nad.

Spotykają się na nich fani szeroko pojętych treści fantasty – filmów, książek, gier, komiksów. To spotkania twórcze, pełne kreatywnej energii, życzliwości, świetnej zabawy. Prawdziwa popkulturowa uczuta. Już niedługo konwent fantasy w Chojnicach: druga edycja Chojnice Fantasy Days!

Konwenty fantasy: wydarzenia dla ludzi z pasją!

W USA mają New York Comic Con czy San Diego Comic Con, na których tysiące osób tworzy barwny tłum. Uczestnicy konwentów fantasy przebierają się za swoich ulubionych bohaterów – to tzw. cosplay. Na konwencie nikt nie jest dziwakiem – chyba że przyjdzie w jeansach i T-shircie! Można tam spotkać osoby przebrane za konika z My Little Pony, Jona Snowa z Gry o Tron, Legolasa z Władcy Pierścieni, a także postacie ze Star Treka, World of Warcraft czy popularnych komiksów anime. Uczestnicy czasem przygotowują się tygodniami do konwentów, tworząc kostiumy.

Także dla organizatorów taki konwent to nie lada wyzwanie pod względem logistycznym i organizacyjnym, a także finansowym. Wyzwanie leży również po stronie uczestników konwentu. Większość kostiumów i akcesoriów do tego typu imprez pochodzi z zagranicy i można je znaleźć w sklepach internetowych… Taka inwestycja może być kosztowna, dlatego ważne jest, aby zakupy w internecie robić wyłącznie przez wiarygodne serwisy online, z dobrą reputacją i opiniami. Organizatorzy pozyskują sponsorów, by zapewnić jak najlepsze atrakcje na konwencie.

Zaczęło się od Pyrkonu i Polconu

Najstarszą imprezą typu fantasy w Polsce jest Polcon. To wydarzenie, które każdego roku odbywa się w innym mieście. W tym roku był to Białystok, a konwent odbywał się w sierpniu. Na Polconie rozdawane są nagrody im. Janusza A. Zajdla dla najlepszej powieści oraz opowiadania z gatunku fantasy. Ogromnym przedsięwzięciem jest też Pyrkon, który odbywa się w Poznaniu od prawie 20 lat. Zaczynał jako niszowa impreza dla garstki osób na terenie jednej ze szkół w Poznaniu, a teraz mieści się w ogromnej przestrzeni Międzynarodowych Targów Poznańskich i w tym roku sprzedano 50 tys. biletów! To tylko niektóre z licznych polskich konwentów fantasy.

Fantastyka: pojęcie bardzo szerokie

Na zlotach fantastów mile widziani są fani wszelkich odmian tego gatunku oraz każdego rodzaju treści fantastycznych. Zalicza się do fantasy m.in. Avengersów, My Little Pony, Gwiezdne Wojny, Star Treka, Stranger Things, Wiedźmina, Harry’ego Pottera, Grę o Tron, niektóre opowiadania Olgi Tokarczuk, powieści Jacka Dukaja, gry RPG jak World of Warcraft czy Dungeons and Dragons, komiksy anime, mangę, LARP, czyli improwizowany teatr z bohaterami ubranymi we własnoręcznie robione stroje.

Chojnice też mają swój konwent fantasy!

Chojnice także niedługo ogarnie fantastyczna gorączka! W dniach od 21 do 22 września odbędzie się druga już edycja Chojnice Fantasy Days. Tym razem zostanie ona zdecydowanie rozbudowana w porównaniu do ubiegłorocznej imprezy. Główna część konwentu będzie mieć miejsce w Hali Widowiskowo-Sportowej Centrum Park Chojnice ul. Huberta Wagnera 1.

Patronaty

Nad imprezą patronat honorowy objęli: Burmistrz Chojnic, Fundacja Cała Polska Czyta Dzieciom, Gdyńskie Stowarzyszenie Fanów Gwiezdnych Wojen. Zaś patronat medialny: Radio Weekend, Czas Chojnic, Chojnice.com, Chojniczanin, Chojnice 24, Chojnicka Telewizja Internetowa.

Program Chojnice Fantasy Days

Program festiwalu jest bardzo bogaty – atrakcji będzie mnóstwo! Główne panele to:

Anime i Manga z m.in. prelekcją o historii japońskiej animacji do roku 2000 i pogadanką o anime

Cosplay ze spotkaniem z chojnickimi cosplayerami na temat tego, jak zostać cosplayerem oraz konkursami na najlepszy cosplay Gier z grami retro na PC

Turniejem Hearthstone, spotkaniem z autorami gry RPG Słowianie Japonia, który będzie się odbywał w Szkole Podstawowej numer 8 i obejmie m.in. wystawę kaligrafii, drzeworytów czy warsztaty orgiami

Książki z licznymi spotkaniami z autorami

Star Wars z prelekcjami o sadze i wystawą modeli w wersji mini.

Ponadto przewidzianych jest mnóstwo konkursów (origami, carvingu, Munchkina, wiedzy o filmach Star Wars, czytania wierszy), strzelanie z łuku i pokazy rycerskie, malowanie twarzy i stylizacje fryzur w strefie księżniczek i inne.

Ana. L.