Chciała sprzedać obiektyw do aparatu - straciła pieniądze z konta

Od jakiegoś czasu oszustwa na OLX zaczęły pojawiać się również na terenie powiatu chojnickiego. Wczoraj kolejna ofiara, która zgłosiła policjantom tego typu oszustwo, mieszkanka powiatu chojnickiego.

Niewiedza i brak podejrzliwości sprzedających, że mogą zostać oszukani powoduje, że ludzie dają się nabierać.   |  fot. pixaby.com

Kobieta wystawiła do sprzedaży obiektyw do aparatu fotograficznego i straciła 2 tysiące złotych. Właśnie w taki sposób oszuści polują na osoby, które zamieszczają ogłoszenia na znanym portalu chcąc sprzedać jakikolwiek przedmiot. Wielokrotnie ostrzegaliśmy za pomocą mediów mieszkańców o rożnego rodzaju oszustwach za pomocą internetu.

Kolejny raz apelujemy! Uwaga na oszustów, którzy pod pretekstem zakupu wystawionego za pośrednictwem OLX towaru, przesyłają link przekierowujący do łudząco podobnej witryny tej platformy z instrukcją do wprowadzenia karty płatniczej, w celu tak zwanego szybkiego przelania pieniędzy. W ten sposób przestępcy uzyskują dostęp do środków finansowych sprzedającego, z którego natychmiast korzystają, „czyszcząc konto”.

Po wystawieniu ogłoszenia do sprzedającego po niedługim czasie przychodzi wiadomość na komunikator, w której „zainteresowany” kupnem wystawionego przedmiotu zaczyna za pośrednictwem wiadomości nawiązywać rozmowę. Podczas wymiany korespondencji oszuści wysyłają do sprzedających link, dzięki któremu rzekomo będzie możliwe otrzymanie zapłaty za zbyty towar. Po kliknięciu w ten link następuje przekierowanie na łudząco podobną do OLX witrynę, gdzie sprzedający proszony jest o podanie numeru swojej karty płatniczej, datę jej ważności, a także numeru CVV, który jest jednym z zabezpieczeń uniemożliwiających nieupoważnioną transakcję, aby pieniądze mogły wpłynąć na konto.

Kolejno następuje przekierowanie na stronę rzekomego banku celem dodatkowej weryfikacji, gdzie według instrukcji sprzedający, aby się zalogować, proszony jest o wpisanie m.in. loginu i hasła, nr pesel, pinu do karty oraz nazwiska panieńskiego matki, celem uzyskania kodu dostępu i pobrania środków. Oszust wykorzystując te dane loguje się na prawdziwą stronę banku sprzedawcy dodając do obsługi konta swój numer telefonu. W tej sytuacji ostrzeżeniem dla sprzedawcy powinien być otrzymany z banku SMS-a z informacją, że do jego konta przypisano nowy numer telefonu.

Pamiętaj!

OLX nie generuje linków do opłacenia zakupu. Jako sprzedający nie musisz nigdzie dodatkowo podawać swoich danych do odebrania płatności za oferowany przez Ciebie przedmiot. Wystarczą dane, które podałaś/łeś na swoim koncie OLX. Pamiętaj, że podczas akceptacji pierwszej oferty kupna przez Przesyłki OLX poproszono Cię o podanie Twojego numeru konta bankowego – to właśnie na ten rachunek otrzymasz pieniądze.

Oszuści wchodząc w posiadanie takich informacji mogą dysponować środkami finansowymi swojej ofiary i w szybkim tempie wykonywać wiele transakcji internetowych nie tylko w Polsce, ale też za granicą. Na oficjalnym blogu portalu OLX można znaleźć więcej informacji na temat metod działania oszustów. Są tam również przykłady wiadomości oraz przykłady fałszywych stron za pomocą których oszuści starają się zdobyć nasze oszczędności – zobacz.

Uważajmy! Przekazywane przez oszustów w linki często przypominają odnośniki do prawdziwych stron, a różnice są prawie niedostrzegalne. Dlatego za każdym razem powinniśmy dokładnie weryfikować strony internetowe, z których korzystamy. Nie powinno się klikać w linki otrzymane od nieznanych osób. Największym błędem jest przekazywanie danych takich jak login i hasło do bankowości internetowej, czy właśnie informacji zapisanych na karcie płatniczej. Wówczas oszuści bez problemu mogą wejść w posiadanie naszych pieniędzy, których odzyskanie już nie jest takie łatwe.

KPP