Chciał kupić auto korzystając z Internetu - stracił pieniądze

Policjanci wyjaśniają okoliczności oszustwa dokonanego na szkodę mieszkańca Chojnic. 34 -latek chciał kupić samochód dostawczy za pośrednictwem jednego z portali ogłoszeniowych. Auta niestety nie ma, podobnie jak i wpłaconej zaliczki.

Internetowi oszuści są coraz bardziej przebiegli. Teraz próbują wyciągnąć pieniądze od osób szukających samochodów na portalach aukcyjnych. Przekonał się o tym mężczyzna z Chojnic, który wpłacił zaliczkę i kontakt ze sprzedającym się urwał.   |  fot. pixaby.com

Wczoraj do Komendy Powiatowej Policji w Chojnicach zgłosił się mieszkaniec miasta i powiadomił policjantów o oszustwie dokonanym na jego szkodę. 34-letni mężczyzna zainteresował się ogłoszeniem o sprzedaży samochodu zamieszczonym na jednym z portali ogłoszeniowych. Mężczyzna po telefonicznym kontakcie ze sprzedającym ustalił warunki zakupu i odbioru pojazdu, po czym przelał ustaloną zaliczkę na podane konto. Niestety po wpłacie pieniędzy kontakt ze sprzedającym się urwał, a i adres wskazany do odbioru auta też nie był prawdziwy.

Postępowanie w tej sprawie prowadzą policjanci z chojnickiego wydziału dochodzeniowo-śledczego, którzy weryfikują wszystkie informacje w tej sprawie. W związku z nasilającymi się w ostatnim czasie zgłoszeniami dotyczącymi przestępstw  dokonywanych za pomocą sieci internet funkcjonariusze apelują o czujność przy tego typu transakcjach. Najczęściej do wyłudzenia pieniędzy dochodzi za pośrednictwem ofert kupna/sprzedaży. Na portalach aukcyjnych oszuści zamieszczają bardzo atrakcyjną ofertę kupna, która jest okazją wśród pozostałych.

Zainteresowani myślą, że kontaktują się ze sprzedawcą, by dokonać zakupu, zaś to jest oszust, który chce jak najszybciej otrzymać pieniądze. Oszuści bardzo umiejętnie podchodzą do klienta i są w stanie przekonać go do płatności z góry lub wpłaty zaliczki, wykorzystując jego nieświadomość i brak ostrożności w sieci. Istotny jest sposób realizowania płatności za towar. Nowe technologie, które ułatwiają nam codzienne życie, są także wykorzystywane przez przestępców, dlatego bardzo łatwo stać się ofiarą oszustwa internetowego.

Policja apeluje o zachowanie rozwagi w trakcie zakupów online. Prosimy, by starać się korzystać ze sprawdzonych stron. Zawsze sprawdzajmy możliwe metody płatności oraz dane kontaktowe sprzedawcy. Unikajmy płatności z góry, bądź dokonujmy jej tylko na sprawdzonych i zaufanych portalach. Patrzmy na opinie zarówno o sprzedawcy, jak i sklepie. Nie wierzmy w super oferty i unikajmy zakupu przedmiotów o rażąco niskiej cenie. Zachowujmy korespondencje ze sprzedawcą. Nigdy nie udostępniajmy żadnych swoich haseł dostępowych.

W przypadku zamawiania sprzętu elektronicznego, pytajmy o dołączenie oryginalnego oprogramowania oraz instrukcji obsługi. Gdy otrzymamy wiadomość od sprzedawcy, nie wchodźmy na stronę sklepu, bądź firmy za pomocą przysłanego linku. Na stronę sklepu lub firmy zawsze wchodźmy wpisując samodzielnie jej adres w przeglądarkę internetową.

KPP