Chcą nas wykorzystać ...

Do tej pory interpretacja przepisów dotyczących obowiązku odśnieżania ciągów dla pieszych była zbieżna, zarówno dla zarządców dróg, jak również samorządu.

Ośnieżanie tzw. ciągów pieszych, uwarunkowane jest odpowiednimi przepisami.

Okazuje się jednak, że teraz Zarząd Dróg Wojewódzkich zmienił w tej kwestii zdanie. Według drogowców zajmujących się w Czersku ul. Szkolną, fragmentem ul. 21 Lutego oraz ul. Tucholską chodniki powinni odśnieżać wyłącznie mieszkańcy lub gmina Czersk. - Nie będziemy odśnieżać chodnika nawet wtedy, gdy nie przylega bezpośrednio do posesji. W takiej sytuacji, według naszych prawników, to gmina ma obowiązek usunąć śnieg. W innych przypadkach o ciąg dla pieszych powinien zadbać właściciel nieruchomości - stwierdza Krzysztof Deruba, kierownik ZDW w Chojnicach.
Co ciekawe inne zasady, którymi kieruje się ten sam zarządca panują w Chojnicach. Tutaj ZDW za własne pieniądze odśnieża chodnik przy ul. Bytowskiej. Czy zatem są równi i równiejsi?
- Tę sprawę trzeba jednoznacznie rozstrzygnąć. Od nowego sezonu będą odśnieżane wszystkie chodniki lub żaden. Z interpretacji naszych prawników wynika, że mamy tylko obowiązek usuwania śniegu z ciągów dla pieszych znajdujących się w pobliżu miejsc gdzie pobieramy opłatę za postój pojazdów - dodaje kierownik.
- Jeśli rzeczywiście jest odśnieżany przez ZDW chodnik przy ulicy Bytowskiej w Chojnicach, to oznacza, że zarządca drogi chce nas wykorzystać - mówi wiceburmistrz Jan Gliszczyński. - Będziemy dochodzić naszych racji w Gdańsku w siedzibie Zarządu Dróg Wojewódzkich. Póki co na ul. Tucholską (odcinek od ul. Starego Urzędu w kierunku Tucholi) zostanie wysłany pług, którym odśnieżymy ten fragment chodnika.

Treść pisma skierowanego do ZDW przez SM w Czersku < zobacz >

T.O

 1. 19 lutego 2010  13:17   Właściciel nieruchomości ... (1)   yeti

  Właściciel nieruchomości nie musi odśnieżać chodnika wówczas ,gdy nie przylega on bezpośrednio do nieruchomości ,lecz dzieli go od niej pas trawnika . Wtedy obowiązek usuwania z niego śniegu ciąży na gminie

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 19 lutego 2010  18:30   Już kiedyś ten temat ...   Jacek S.

   Już kiedyś ten temat poruszałem. To się nadaje do Rzecznika Praw Obywatelskich. Bo jedni muszą odśnieżać, a inni mogą. Dla mnie interesujące są niektóre rozwiązania w mieście Chojnice przy budowie chodników. Mógłbym podać przykłady, gdzie przy "niektórych" posesjach pozostawia się fragment "trawnika" lub nie buduje się chodnika wcale pozostawiając lukę, w moim odczuciu, po to, by "niektórzy" nie byli tym obowiązkiem objęci. Ponadto pytam, czy właściciele wybranych posesji, otrzymali zgodę od miasta na tworzenie za płotem, czyli np. na gruncie miejskim żywopłotów itp. A tak się dzieje. Po co ? By z chwilą budowy chodnika ( tam gdzie ich obecnie nie ma) pozostać oddzielonym, a co za tym idzie zwolnionym z obowiązku odśnieżania.

   0
   0