ChCK przejmie obowiązki Referatu Kultury. Grzegorz Szlanga trzecim dyrektorem

Od nowego roku nastąpią m.in. administracyjne zmiany w Chojnickim Centrum Kultury. Powiązane są one ściśle z rozwiązaniem przez ratusz Referatu Kultury i Sportu. Zamiast niego powołany zostanie Wydział Sportu, a kulturą będzie zajmował się tylko ChCK.

Reżyser i instruktor teatralny, aktor oraz autor opowiadań dla dzieci od nowego roku będzie nosił także tytuł dyrektora ds. artystycznych w Chojnickim Centrum Kultury.   |  fot. A. Zajkowska

O takich zmianach mówiło się od dawna, apelowali o to także radni. W końcu burmistrz podjął decyzję. - Będziemy zmieniać schemat organizacyjny urzędu. Przestanie istnieć Referat Kultury i Sportu. Kultura zostanie w całości przeniesiona do ChCK-u. Ma być jeden ośrodek organizacyjno-decyzyjny w sprawie kultury. Natomiast chcemy powołać Wydział Sportu - wyjaśnia Arseniusz Finster.

Wydział Sportu

Nowy wydział w swoich obowiązkach będzie miał m.in. administrację hali widowiskowo - sportowrej przy Centrum Parku Chojnice (ta lada moment przejdzie pod wyłączną pieczę miasta), boisko na Modraku, Orliki i stadiony. Zajmie się także współpracą z organizacji pozarządowymi, przyznawaniem grantów, dotacji, nagród zarówno dla sportowców jak i dla ludzi kultury.

- Tym oczywiście nie może się zająć Chojnickie Centrum Kultury, ponieważ jest jednostką organizacyjną Urzędu Miejskiego. Nowy wydział co prawda ma w nazwie tylko sport, nie ma kultury, ale to tak naprawdę nie jest kwestią nazwy tylko organizacji. Konkurs na przyznanie grantu może także przeprowadzić Wydział Organizacyjny. Ważne, że wychodzi on z Urzędu Miasta - mówi Arseniusz Finster.

Więcej pracy dla ChCK

Duże zmiany natomiast szykują się w Chojnickim Centrum Kultury. Od nowego roku poza realizacją swoich dotychczasowych działań przejmie ono na wyłączność m.in. organizację Chojnickich Nocy Operetkowych i innych dużych miejskich imprez, przy których do tej pory tylko pomagał Referatowi Kultury. - Będziemy mieli więcej obowiązków. Nasza instytucja będzie organizowała więcej wydarzeń artystycznych. Dochodzi nam opieka oraz promocja Muzeum Janusza Trzebiatowskiego.

- Plan jest też taki, żeby lepiej wykorzystywać zmodernizowaną Fosę Miejską. Wiele jednak będzie zależało od tego jakim budżetem będziemy gospodarować. Póki co trwa pandemia, my przychodów nie mamy żadnych, więc ciężko wskazać jakieś nowiki, jakieś konkretne nowe pomysły. Nie wiedząc ile się będzie miało pieniędzy trudno cokolwiek zaplanować. Ale zespół mamy kompetentny więc jestem dobrej myśli jeśli chodzi o sumę obowiązków - przyznaje Radosław Krajewicz. Od stycznia grono pracowników centrum kultury zasili także kustosz baszty przy ulicy Sukienników, Julia Chabowska - Reca.

Trzeci dyrektor

- Siły organizacyjne, to w ChCK-u mamy bardzo duże. Wiążę olbrzymie nadzieje z trzema młodymi ludźmi, którzy kierują i będą organizować wydarzenia kulturalne. To znaczy kieruje dyrektor Krajewicz, ale są tam jeszcze dwie osoby, które będą w funkcji wicedyrektora - zdradza Arseniusz Finster.Trzecim zarządcą instytucji z siedzibą przy Swarożyca, zgodnie z sugestią burmistrza, team dyrektora Krajewicza i jego zastępcy Łukasza Sajnaja, zasili Grzegorz Szlanga. - Mnie bardzo to wskazanie ucieszyło. Z Grzegorzem Szlangą współpracuję już od ośmiu lat i wiem, że jest to osoba kompetentna, zaangażowana i doświadczona.

- Do tej pory właściwie i tak podejmowaliśmy wspólnie jakieś ważniejsze decyzje. Grzegorz od lat uczestniczył w naszych naradach, konsultacjach. Od początku, kiedy jestem tu dyrektorem, korzystam z doświadczenia i wiedzy wszystkich instruktorów, Grzegorz jest jedną z nich - przyznaje dyrektor ChCK. - Właściwie to zażartowałbym, że nie wiele się zmieni, poza tym, że Grzegorz będzie miał więcej pracy, bo nadal będzie prowadził teatr i warsztaty z aktorami - dodaje.

Reżyser i instruktor teatralny, aktor oraz autor opowiadań dla dzieci od nowego roku będzie nosił także tytuł dyrektora ds. artystycznych. Krajewicz i Sajnaj natomiast będą zajmowali się kwestiami stricte organizacyjnymi.

Anna Zajkowska

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Szanowni Państwo

W związku z reorganizacją referatu kultury i sportu oraz uszczupleniem moich obowiązków związanych z działalnością kulturalną w mieście bardzo dziękuję za dotychczasową współpracę i życzę powodzenia w dalszych Państwa działaniach w tej sferze.

Mam nadzieję, że nasza wspólna praca będzie miło wspominana i że zaowocuje jeszcze następnymi pomysłami i inicjatywami. Życzę wszystkiego dobrego!

Zbigniew Buława