Centrum Park i kogeneracja

O wytwarzaniu ciepła i energii elektrycznej przy ograniczeniu strat przesyłu, a także o bieżącej działalności i planach na przyszłość - rozmawiam z prezesem Centrum Park, Mariuszem Paluchem.

Prezes Centrum Park Mariusz Paluch.   |  fot. (je)

W miejscowościach położonych niedaleko od Chojnic, powstaje coraz więcej podobnych obiektów do Centrum Park.  Czy nie obawia się Pan konkurencji?

Nowe podmioty „basenowe” będą na pewno niekorzystnie wpływać na naszą rentowność. Taki przykład. Budowa basenu w Człuchowie spowoduje, że nasze przychody zmniejszą się o 12 – 14%. Takie mamy wpływy z nauki pływania uczniów z gmin powiatu człuchowskiego. Gminy te składają się na budowę basenu, więc trudno oczekiwać, że będą dalej korzystać z naszego obiektu. Budowa dużego parku wodnego w Bydgoszczy również może odbić niekorzystnie na frekwencji. Jest już czynny taki kompleks w Kościerzynie, co również odczuliśmy. Deklaruje jego budowę Bytów, aspiracje ma również Czersk. Idziemy w kierunku stanu, który jest już w zachodniej Europie. Tam w każdym większym mieście jest park wodny utrzymywany w znacznym stopniu przez lokalny samorząd. Bardzo często także wybudowano baseny przy szkołach. Obecnie miasto Chojnice poprzez wykup nauki pływania partycypuje w kosztach utrzymania w wysokości ok. 20%.

Czy jest możliwe poczynienie oszczędności za używane media. Jeżeli tak – to w jaki sposób?     

Rozważaliśmy kilka wariantów. Jeden z nich, to było dokonanie odwiertów w poszukiwaniu wód geotermalnych. Uznaliśmy, że są one za drogie i zbyt niepewny jest ich wynik. Długo zastanawialiśmy się nad pompami cieplnymi. Okazuje się, że ich zespół o mocy wystarczającej do ogrzania całego kompleksu, zużywałby tyle energii elektrycznej, ile byłoby oszczędności na cieple. Od dłuższego czasu prowadzimy rozmowy na temat kogeneracji, czyli jednoczesnego produkowania ciepła i energii elektrycznej. Pewien koncern paliwowy, który zajmuje się także dystrybuowaniem płynnego gazu LPG, chciałby wybudować przy Parku Wodnym dwa jego zbiorniki. Jeden zasilałby dwie duże turbiny, drugi służyłby do nalewania gazu LPG do butli i samochodowych baków. Obliczyliśmy, że bylibyśmy w stanie pokryć własne zapotrzebowanie na energię cieplną i elektryczną w 140%. Nadwyżki prądu zamierzamy sprzedawać w sieci ogólnokrajowej. W efekcie tej inwestycji mielibyśmy około 35 tys. zł miesięcznie oszczędności na wydatkach na media. Wystarczyłoby to na obsługę kredytu w wysokości 1,5 mln zł na budowę tej minielektrowni, który gotowy jest nam udzielić Bank Spółdzielczy w Czersku. Będziemy też ubiegać się o środki z funduszy unijnych. Ponadto zamierzamy zainwestować ok. 60 tys. zł w solary, które będą dogrzewać wodę do kąpieli.

Jak przedstawia się sytuacja  pozostałych spółek zarządzanych przez Centrum Park?  

Natura Park funkcjonująca w Lasku Miejskim zamierza wkrótce zająć się odnowieniem ścieżki zdrowia. Liczymy na to, że zrobimy to z pomocą właściciela. Gastro Park, czyli nasze trzy punkty gastronomiczne, dobrze funkcjonują. Przynoszą nam dochody. W Parku Sportu, czyli w obu halach sportowych, odbywa się wiele turniejów i zawodów sportowych. Zauważyliśmy jednak, że jest trochę mniejsza frekwencja, niż kiedyś. W ostatnim czasie powstało wiele mniejszych obiektów sportowych, które mogą zaoferować niższe ceny wynajmu. Z kolei mamy coraz więcej obozów sportowych z dużych klubów sportowych, dzięki usytuowaniu w jednym miejscu basenu, hali sportowej, hotelu i restauracji.

Kiedy usamodzielni się rozgłośnia radiowa RCH+?

Powstałe przed 3 laty radio okrzepło. Posiada dobry sprzęt, zgrany zespół. W ubiegłym roku rozprowadziło odbiorniki do odbioru tej stacji, czyli tzw. radyjka. Ma spory krąg słuchaczy, którzy lubią prostą i sympatyczną muzykę. Wkrótce otrzyma zgodę na większą moc, rozpocznie też nadawanie programu stereofonicznego. Nie będzie jednak ubiegać się o miejsce na UKF-ie, gdyż dyrektywa unijna mówi, że kraje członkowskie powinny do końca 2012 roku uruchomić nadawanie w systemie cyfrowego radia. Jestem zdania, że redaktor naczelna wraz z dobrym pracownikiem zajmującym się sprawami finansowymi i marketingiem, powinna bez problemu poradzić sobie. Planuję także w ramach barteru, czyli dzierżawa sprzętu i pomieszczeń za szybką informację o naszej działalności, sprawnie współpracować.

Najbliższe plany imprez organizowanych na obiektach Centrum Park.

W październiku chcemy powtórzyć imprezę, w czasie której szukamy talentów w różnych dziedzinach, czyli „Teraz ja”. W połowie listopada organizujemy wraz z Gruchała Team Boxing Night Show. Mamy informacje, że podczas niej może dojść do 4 pojedynków zawodowych bokserów. Będą też walki amatorskie oraz walka wieczoru. Całość ma transmitować na żywo Canal Plus.

rozmawiał (je)

 1. 12 stycznia 2013  22:34   Dać mu medal   obserwator

  niezły bajer to Paluch ma opanowany niech dał by sobie już i zrezygnował dla dobra wszystkich .

  0
  0
 2. 10 grudnia 2010  19:42   Łatwo krytykować   juras1968

  Te osoby które bezustannie krytykują Prezesa dla mnie są nieudacznikami. Siedzą i wypisują krytyczne uwagi. Jeżeli jesteście tacy mądrzy to podajcie jakiś przepis na oszczędności. Pan Paluch robi co może bo jest człowiekiem czynu i to widać gołym okiem.

  0
  0
 3. 10 sierpnia 2010  10:33   żeby sprzedawać energię ...   elektryk

  żeby sprzedawać energię elektryczną trzeba chyba najpierw mieć koncesję.

  0
  0
 4. 10 sierpnia 2010  10:27   To mówiłem ja   Bareja

  trener Jarząbek

  0
  0
 5. 10 sierpnia 2010  08:28   POpieram wpis chojniczanina, ...   anonim

  POpieram wpis chojniczanina, bo tak jest

  0
  0
 6. 10 sierpnia 2010  07:51   Podziwiam prezesa, za to, że ... (1)   chojniczanin

  Podziwiam prezesa, za to, że mu chce się ciągnąć ten wózek, przy jednoczesnych bezsensownych i niewybrednych atakach na jego osobę. Ile trzeba mieć charyzmy i samozaparcia, aby dalej to kontynuować, świadczy to, iż spółką zarządza odpowiednia osoba.

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 12 listopada 2010  19:11   Może i odpowiednia   klara

   Myślę , że nie jest to bezsensowne.Czasami ludzie z otoczenia p. Prezesa zbyt dużo mówią co sie dzieje w firmie i wtedy są pomówienia. Mało zaufani pracownicy.

   0
   0