"CIS" zaprasza na rekonstrukcję walk powstańczych

Stowarzyszenie "CIS" z Mecikała zaprasza na rekonstrukcję walk powstańczych i uroczystości rocznicowe organizowane w Kościerzynie w 72 rocznice wybuchu Powstania Warszawskiego.

Stowarzyszenie "CIS" z Męcikała zaprasza do wzięcia udziału w uroczystościach rocznicowych.

Powstanie Warszawskie rozpoczęte 1 sierpnia 1944 roku o godz. 17.00 było zorganizowanym przez Armię Krajową w ramach akcji "Burza"  zbrojnym wystąpieniem przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim. Miało ono być  też w swych zamierzeniach połączone z ujawnieniem się w okupowanej stolicy najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego.

Powstanie Warszawskie było wymierzone militarnie przeciw Niemcom, a politycznie przeciw ZSRR oraz podporządkowanym mu polskim komunistom. Dowództwo AK planowało samodzielnie wyzwolić stolicę jeszcze przed wkroczeniem Armii Czerwonej, licząc, że uda się w ten sposób poprawić międzynarodową pozycję legalnego rządu RP na uchodźctwie  oraz zahamować realizowany przez Stalina proces  sowietyzacji zdobywanych obszarów Polski.

Po wybuchu powstania Armia Czerwona celowo wstrzymała ofensywę na kierunku warszawskim, a radziecki dyktator konsekwentnie odmawiał udzielenia powstaniu poważniejszej pomocy. Wsparcie udzielone powstańcom przez USA i Wielką Brytanię miało natomiast ograniczony charakter i nie wpłynęło w sposób istotny na sytuację w Warszawie. W rezultacie słabo uzbrojone oddziały powstańcze przez 63 dni prowadziły samotną walkę z przeważającymi siłami niemieckimi.

W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły ok. 40 tys. zabitych i rannych oraz 15 tys. wziętych do niewoli. W wyniku nalotów,  ostrzału artyleryjskiego,  ciężkich warunków bytowych oraz prowadzenia systematycznej  polityki masowych i bestialskich mordów  przez oddziały niemieckie zginęło około 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy (!).

Niemcy nagminnie mordowali też wziętych do niewoli powstańców, mimo iż prowadzili oni walkę w sposób otwarty i mieli przewidziane prawem międzynarodowym oznaki żołnierskie – walczyli zgodnie z konwencją haską. Po dwóch miesiącach krwawych walk gen. Tadeusz "Bór" Komorowski zmuszony był uznać, iż z politycznego i militarnego punktu widzenia kontynuowanie walki nie ma już sensu. 

Po zawieszeniu ognia i pertraktacjach 3 października 1944 roku podpisano akt kapitulacji uzyskując prawa kombatanckie dla powstańców i gwarancje bezpieczeństwa dla pozostałej w zniszczonym mieście ludności cywilnej. Powstanie Warszawskie było jedną z największych i najbardziej zaciekłych  bitew miejskich okresu II wojny światowej - porównywalną jedynie z walkami w Stalingradzie - i uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski.

(Sławomir Sawicki  - Stowarzyszenie "CIS" - Mecikał )

 1. 3 sierpnia 2016  06:43   W następnym roku bardzo ... (1)   Chojniczanka :)

  W następnym roku bardzo prosimy o taką rekonstrukcje w Chojnicach ! : )

  6
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
 2. 2 sierpnia 2016  19:48   POWSTANIE WARSZAWSKIE.   KLAKIER POWSTANIA.

  GDYBY NIE POWSTANIE WARSZAWSKIE TO WARSZAWA BYŁA BY MIASTEM ZYDOWSKIEJ ZABUDOWY. WĄSKIE ULICE, NIE BYŁOBY MIEJSCA NA PAŁAC KULTURY I NAUKI ORAZ ZABUDOWA W NAJBLIZSZEJ OKOLICY. MOWINO, ZE WOJY SA SPRAWIEDLIWE I IE SPRAWIEDLIWE. A TA 2 WOJNA BYŁA SPRAWIEDLIWA. TAK. M IEMCY STRACILI TERYTORALNIE , POLSKA PRZSUNEŁA SIE NA ZACHOD, LITWA I UKRAIA WESZŁU NA ZIEMIE POLSKI . POWIEKSZYŁA SIE LINIA BRZEGOWA DO 500 KM. WRZOD EUROPY GDASK WŁACZONO DO POLSKI A DAWNIEJSZYCH MIESZKANCÓW PRZETRASPORTOWANO GDZIE ICH KRAJ,

  1
  1
 3. 2 sierpnia 2016  17:03   Zadzwoń do stowarzyszenia i ... (1)   anonim

  Zadzwoń do stowarzyszenia i powiedz im, że za pozno dali

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
 4. 2 sierpnia 2016  01:35   Dajecie info o imprezie w ... (2)   Chojniczanin

  Dajecie info o imprezie w dniu inscenizacji :-((( Nie można było "puścić" tej informacji z wyprzedzeniem ?! Chętnie bym to zobaczył ale było już za późno aby się zorganizować na wyjazd. A tak d..a blada!

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 3 sierpnia 2016  13:59   To niech się Kaszuby bawią ...   anonim

   To niech się Kaszuby bawią same! :-( Kto Ty jesteś? Polak mały ! Jaki znak Twój ? Orzeł Biały ! Gdzie Ty mieszkasz ? W Kościerzynie ! Toś Ty Kaszub skur....... !

   0
   2
  • 2 sierpnia 2016  06:13   bo to nie była impreza dla ...   anonim

   bo to nie była impreza dla chojniczan!

   0
   1