Było już wyplatanie z witek brzozy, przyszedł czas na korzenie sosny

Uczestnicy projektu „Żeby od tej pory wyplatali Swory” opanowali już teorię i sztukę wyplatania z witek brzozy. Teraz zajmują się przewodnim motywem projektu – korzeniami sosny.

Wyplatanie to czynność, która daje dużo radości; fantastycznie uspokaja, przynosi dużą porcję satysfakcji, a przy okazji ćwiczy spostrzegawczość, wyobraźnię przestrzenną i rozwija manualnie.   |  fot. (nad.)

Tudzież poznają oni dwie unikatowe techniki: krzyżowo-żebrową i spiralną. Te niegdyś podstawowe metody wyplatania są dzisiaj niemal niespotykane. Przy zastosowaniu owych splotów, rękodzielnicy potrafili wytworzyć  wiele użytkowych rzeczy: kosze, kobiałki, kipki, maty, a nawet torby.

Nasi uczestnicy „przygodę” z korzeniami rozpoczęli od pozyskania materiału. W ten sposób przemierzą całą drogę plecionkarstwa począwszy od wykopania swor, przez przygotowanie po wyplot i konserwację.

Każdy etap prac jest bacznie rejestrowany, by na koniec mógł powstać krótki film opisujący przebieg warsztatów i postępy, jakie poczynili uczestnicy. Projekt realizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach, współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego  w ramach Programów Ministra : Kultura Ludowa i Tradycje – „Mistrz Tradycji”

D. Dykier