Burmistrz z wotum zaufania i absolutorium

Dziś radni Chojnic udzielili burmistrzowi Arseniuszowi Finsterowi po raz 21. absolutorium za wykonanie budżetu oraz – po raz pierwszy – dostał on wotum zaufania za przygotowany raport o stanie miasta.

Burmistrz Arseniusz Finster po raz 21 otrzymał absolutorium. Na zdjęciu ze skarbniczką Wiolettą Szreder i wiceburmistrzem Adamem Kopczyńskim.   |  fot. (olo)

Dyskusji nie zabrakło, ale nie była to walka z pazurami, a merytoryczna wymiana argumentów. W poniedziałek 24 czerwca Rada Miejska pracowała już w okrojonym składzie – z radnymi pożegnał się bowiem Mariusz Brunka, który podjął nową pracę w Warszawie i nie jest już w stanie wypełniać mandatu radnego. Mariusz Brunka już wcześniej o takiej możliwości informował, dlatego jego rezygnacja z mandatu nie była dziś dla nikogo niespodzianką. Mimo że kolejnym kandydatem PChS na radnego jest Maciej Kasprzak, to wszystko wskazuje na to, że nie obejmie on tego mandatu i nową radą prawdopodobnie zostanie Alicja Kreft

Sesja rozpoczęła się sprawozdaniami burmistrza Arseniusza Finstera i wiceburmistrza Adama Kopczyńskiego oraz przewodniczących komisji (można odsłuchać w materiale wideo). Bardzo dużo o problemach chojnickich klubów sportowych mówił szef komisji kultury i sportu Marek Szank, który wskazał na problemy finansowe (m.in. klubów bokserskich) i infrastrukturalne (baza sportowa i hala). O braku zajęć w wakacje w szkołach i kwestiach związanych z wynagrodzeniami nauczycieli oraz o innych problemach w oświacie mówił przewodniczący komisji edukacji Bogdan Kuffel (sprawozdania w materiale wideo).

Obaj dostali „reprymendę” od przewodniczącego rady Antoniego Szlangi i radnego Kazimierza Jaruszewskiego, że zbyt szczegółowo i zbyt długo opowiadali o przebiegu komisji, a mieli skupić się jedynie na wypracowanych wnioskach. Burmistrz Arseniusz Finster odniósł się do problemów z komisji – głównie tych związanych z halą (w materiale wideo). Po raz pierwszy odbyła się debata nad raportem o stanie miasta Chojnice,  którą radni połączyli z dyskusją nad budżetem za 2018 rok i absolutorium dla burmistrza. - Raport jest rzetelny i daje ogląd mieszkańcom w jakim jesteśmy miejscu. Wynika, że jest dobrze, ale czeka nas masa problemów do rozwiązania – podsumował burmistrz Arseniusz Finster.

Z możliwości zabrania głosu nie skorzystali mieszkańcy. O 126-stronicowym raporcie (można zapoznać się z nim na stronach urzędu), w którym Chojnice są porównywane z Malborkiem, Kwidzynem i Szczecinkiem rozmawiali natomiast radni – głos zabrali Jan Koperski, Andrzej Gąsiorowski i Bartosz Bluma, który starał się merytorycznie wypunktować i pokazać słabe punkty i problemy miasta oraz prowadził dyskusję z burmistrzem na poruszone tematy (debata nad raportem w materiale wideo).

Burmistrz otrzymał od radnych wotum zaufania (13 radnych było za, 6 wstrzymało się od głosu), a chwilę później dostał też absolutorium za wykonanie budżetu w 2018 roku. Pozytywną ocenę wykonania budżetu przez komisję rewizyjną przedstawił Andrzej Gąsiorowski (całość w materiale wideo). W głosowaniu nad absolutorium wynik był identyczny do tego z raportu – 13 radnych było za, 6. wstrzymało się od głosu.

Dla burmistrza, który wraz ze skarbniczką Wiolettą Szreder otrzymali z tej okazji kwiaty, było to 21. absolutorium w „karierze” burmistrza.

Tekst i fot. (olo)

 1. 25 czerwca 2019  12:41   Kpina ze społeczeństwa (1)   Lustro

  Absolutorium przy zerowym udziale społecznym, żadnej dyskusji i ogólnym milczącym przyzwoleniu obozu władzy na kontynuowaniu autorytarnych (samo)rządów. Kiedy będą wypłaty dla nauczycieli za strajk? ;)

  5
  8
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 25 czerwca 2019  19:21   Kiedy zwolnią tych ...   anonim

   Kiedy zwolnią tych Broniarzowych pachołków niech jadą na Ukrainę i tam pracować jak się nie podoba

   2
   2
 2. 25 czerwca 2019  08:47   Z CHOJNIC WYJEZDZAJA TO O ...   SRODOWISKO UKLADY

  Z CHOJNIC WYJEZDZAJA TO O CZYMS SWIADCZY ZE NIE CHCA TU MIESZKAC PRACOWAC

  7
  5
 3. 25 czerwca 2019  06:57   Dwie kadencję dla ...   Qba

  Dwie kadencję dla samorządowców! Dłuższe rządy to patologia

  13
  3
 4. 24 czerwca 2019  21:37   Panie Burmistrzu nie ... (2)   chojniczanin

  Panie Burmistrzu nie zapomnimy Tobie wprowadzenie In Vitro jako zła

  7
  22
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 25 czerwca 2019  08:03   Dziecko   Ewa

   Weź się człowieku zastanów ile osób nie może mieć dzieci a dzięki temu projektowi mogą się starać żeby zostać rodzicami. Takie zapłodnienie to ogromne koszty... Moja koleżanka brała z mężem kredyty żeby mieć szansę a teraz inni mają tą szansę za darmo. Bardzo dobrze że tak się stało że teraz ci ludzie nie muszą się zadłużać żeby mieć swoją upragnioną pociechę. Ja też jestem katoliczką i wierzę że Bóg by się na nich nie obraził a wręcz przeciwnie Kocha wszystkich ludzi

   10
   5
  • 25 czerwca 2019  06:39   Tobie "chojniczninie"   Gulietta

   Burmistrz powinien zafundować "specjalistę" od parkietów żeby ci poukładał klepki we łbie na właściwe miejsce. Każda twoja wypowiedź głupsza od poprzedniej.

   9
   4
 5. 24 czerwca 2019  19:50   Panie Burmistrzu   Zbyszek

  Moje gratulacje, życzę dalszych sukcesów w pracy.

  18
  8