Burmistrz przedszkolom nie odpuszcza (video)

W ratuszu pobrzmiewały echa niedawnych wydarzeń związanych ze statusem chojnickich przedszkoli. Sąd Administracyjny przyznał rację właścicielkom dwóch niepublicznych przedszkoli w sprawie ich zdaniem nienależnego zwrotu części subwencji.

Burmistrz na konferencji prasowej m.in. odniósł się do prywatyzacji przedszkola.   |  fot. red.

Burmistrz Chojnic jednak nie odpuszcza, dowodząc, że nie pozwoli na to, by pozbyć się z miejskiego budżetu kilkuset tysięcy złotych. Kością niezgody jest istotny składnik opłaty, czyli wydatki bieżące.

- W 19 - tym numerze Gazecie Samorządu i Administracji MEN opublikowało stanowisko, w którym definiuje, co należy uwzględniać w wydatkach bieżących - tłumaczył Arseniusz Finster. - W ocenie resortu edukacji do podstawy ustalenia dotacji nie należy natomiast naliczać wydatków finansowanych z wpłat rodziców na żywienie dzieci oraz za czynności opiekuńczo - prawne.

Burmistrz odniósł się też do środowego spotkania ze związkowcami z ZNP, którzy stawali w obronie ostatniego samorządowego przedszkola. - Te rozmowy nie mogły przynieść przełomu. - To, co cytował minister Potulski odnosiło się do szkół a nie przedszkoli. Ja mimo wszystko będę realizował wolę Rady Miejskiej.

Więcej w naszej video relacji.

(ro)

relacja_video.jpg

Zapisz

 1. 22 października 2011  10:37   jakie są koszty podatników za tę wojenkę?   bernard

  Czy ktoś już obliczył ile kosztowała podatników prywatna wojenka z przedszkolankami? Ile wyniosły koszty sądowe, koszty zastępstwa przez prawnika z zewnątrz, nie mówiąc o kosztach, nakładzie i czasie pracy pracowników ratusza, którzy mogliby robi inne pożyteczne rzeczy? Myślę, że Rada Miejska powinna zadac takie pytanie burmistrzowi. A moze sam nas poinformuje? Choc wątpie...Naprawde jestem ciekaw jakie faktury wystawia mec. Szmit

  0
  0
  Odpowiedz
 2. 22 października 2011  07:22   Długie ramię Moskwy nie ... (1)   Gieroj CCCP

  Długie ramię Moskwy nie pozwoli!

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
 3. 21 października 2011  13:58   haha ha   anonim

  ...ciekawe to wszystko, jak dyrektorki pokazywały pisma z MEN ,różne orzeczenia sądowe i RIO to one w "oczach" nic nie znaczyły, a teraz fragment jakiegoś artykułu to już więcej niż wygrana w sądzie, "LUDZIE ŚWIĘCI"!!!!! O CO TU CHODZI???? MADAGASKAR KRĘCĄ????

  0
  0
  Odpowiedz
 4. 19 października 2011  20:30   A to jest ciekawe działanie ...   Jadwiga Zagozda

  A to jest ciekawe działanie zapowiada nasz burmistrz:... "Dotrę jednak do rodziców tych dzieci (z tych przedszkoli) i zapoznam z prawdą..." Jak wiemy prawda ma różne oblicza.

  0
  0
  Odpowiedz
 5. 19 października 2011  09:56   "Burmistrz przedszkolom ...   warszawiak

  "Burmistrz przedszkolom nie odpuszcza" -odpuści ...odpuści !!!

  0
  0
  Odpowiedz
 6. 19 października 2011  08:56   Czas odejść! (1)   Ko

  Najwyższy czas na zmiany w ratuszu.

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
 7. 18 października 2011  16:24   liczba dzieci w przedszkolach (1)   ekonomista

  Natomiast ja uważam ,że liczba dzieci w przedszkolach niepublicznych nie wzrosła dzięki działaniom p.Burmistrza tylko dlatego że właścicielki muszą spłacac ogromne kredyty gdyż zostały "poproszone" o skorzystanie z prawa pierwokupu, trzeba zapłacic za media oraz wynagrodzenia pracowników (ZUS podatki) dlatego zwiększyła się liczba oddziałów oraz liczba dzieci w poszczególnych grupach. Za liczbą dzieci idą pieniądze. Mówmy uczciwie ta sytuacja zaskoczyła ratusz.

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 18 października 2011  20:48   Ależ skąd, urzędnicy w ...   szyderca

   Ależ skąd, urzędnicy w ratuszu dokładnie to przewidzieli. Specjalnie "poprosili" dyrektorki o wykup budynków, bo wiedzieli, że to skłoni je do zwiększenia liczby grup i liczebności dzieci w przedszkolach ;-)

   0
   0
 8. 18 października 2011  15:56   Odpowiedź burmistrza w ...   czytacz

  Odpowiedź burmistrza w żaden sposób nie wyjaśnia w jaki sposób uchroni się oddziały integracyjne po 3 latach zagwarantowanych w umowie. Proszę o odpowiedź konkretną. Skoro burmistrz zatwierdza arkusze organizacyjne jak to się stało, że żadne inne niepubliczne przedszkole oddziałów integracyjnych nie otworzyło? Skoro inni mogą nie prowadzić integracji jakie prawo burmistrz ma do narzucenia innemu podmiotowi takiej działalności? Na wysokość opłaty stałej burmistrz już teraz nie ma wpływu, a różnica pomiędzy najtańszym a najdroższym przedszkolem w Chojnicach to w tej chwili 60 zł. Jak długo zatem UM może kontrolować dziewiątkę po prywatyzacji? Pozostałe przedszkola sprywatyzowane zostały 4 lata temu, a już Um nie ma wpływu na stawki. Proszę także o gwarancję, że nowy właściciel za 3-4 lata nie stwierdzi, że obiekt nie nadaje się do użytku (już teraz jest w fatalnym stanie) i że trzeba go wyburzyć, tudzież sprzeda się innemu podmiotowi, który to zrobi. Byłbym również wdzięczny, żeby burmistrz odniósł się do swoich obietnic w kontekście artykułu pana Erdmana pt. "Jakie były obietnice w 2007 i 2008?", zamieszczonego na ch24. Wtedy też burmistrz obiecywał i nic z tego nie wyszło. Obiecywał pan też budowę nowej siedziby dla przedszkola i szybko pan się z tego wycofał. Co rusz pan coś obiecuje i nic z tego nie wychodzi. I z całym szacunkiem rodzice dzieci raczej nie są zainteresowani porównywaniem sytuacji Chojnic do innych miast. Mieszkańcy Chojnic chcą mieć możliwość oddania dziecka do przedszkola i jeżeli tej możliwości zabraknie nie będą się cieszyć z tego, że dziecko sąsiada się jednak dostało i globalnie w Chojnicach i tak więcej dzieci do przedszkola uczęszcza niż w Brusach. Niech pan nie będzie śmieszny.

  0
  0
  Odpowiedz
 9. 18 października 2011  15:29   burmistrz   Arseniusz Finster burmistrz Chojnic

  Dzień dobry! Odpowiem po kolei. Przedszkole integracyjne z określeniem opieki nad dziećmi niepełnosprawnymi. Integracja dotyczy dzieci niepełnosprawnych. Mam nadzieję, że wyjaśniłem. Określam finansowanie i w ślad za tym konieczność przyjęcia dzieci. Tak też jest dzisiaj. Przecież to burmistrz zatwierdza arkusze organizacyjne! Dalsze dywagacje są zbędne. Powtarzam – prawnie i organizacyjnie to gwarantujemy. To było proste pytanie. Nie nabrałem „wody w usta”. Mam dużo pracy i przepraszam, nie zawsze mogę szybko odpowiadać. Żadnej uwagi nie odwracam. To ja biorę odpowiedzialność nie tylko swoim życiem zawodowym. Niech to wreszcie do Was dotrze. Ręczę sobą, tym co osiągnąłem i rozliczą mnie wyborcy. Wiem, że spełnię oczekiwania, dlatego jestem spokojny. W obszarze obiektu jest oświata i „fabryki misiów” nowy właściciel nie uruchomi. To, że niepubliczne podnoszą opłatę stałą nie jest w zakresie mojego wpływu. Smutne jest to, że dwa z pięciu przedszkoli podnoszą, ale nie mówię rodzicom, że musiały zwrócić po średnio ok. 100 tys. PLN do budżetu. Dotrę jednak do rodziców tych dzieci (z tych przedszkoli) i zapoznam z prawdą. Proszę na koniec porównać opłaty w Chojnicach z innymi miastami (podobnymi). Nie wypadamy źle. Reasumując – prywatyzacja sprawdziła się, bo mamy o ok. 400 dzieci więcej w przedszkolach, a oferta jest znacznie lepsza niż wtedy, gdy były publiczne. Pozdrawiam Arseniusz Finster burmistrz Chojnic

  0
  0
  Odpowiedz
 10. 18 października 2011  13:15   Ciekawa rzecz. Burmistrz ...   ???

  Ciekawa rzecz. Burmistrz ostatnio twierdził, że nasze niepubliczne przedszkola bardzo dobrze sobie radzą, nie ma żadnych skarg na ich działalność. Tymczasem na konferencji opowiada jak to jedna z dyrektorek podniosła opłatę stałą bo musi zwrócić miastu 187 tys. zł. To były pieniądze z dotacji, które zostały niewłaściwie wydatkowane. To jak to w końcu jest z tymi przedszkolami? Radzą sobie dobrze czy nie? Są wiarygodne czy nie? Widać, że każdy nieoczekiwany wydatek to dodatkowe obciążenie rodziców. Dyrektor Wajlonis twierdził, że to taki doskonały biznes te przedszkola. Dyrektorkom niby tyle pieniędzy z kieszeni zostaje. te podwyższone opłaty to dowód na ich pazerność? Jak będą wyglądały stawki opłat stałych ponoszonych przez rodziców po sprywatyzowaniu ostatniej samorządowej placówki, skoro już teraz dochodzi do takich rzeczy?

  0
  0
  Odpowiedz
 11. 18 października 2011  12:24   Widać, że na niewygodne ...   czytacz

  Widać, że na niewygodne pytania się nie odpowiada. Odwraca się uwagę od oddziałów integracyjnych kartą Nauczyciela i przywilejami nauczycielskimi, bo wiadomo, że zazdrosny naród szybko złapie przynętę. Panie burmistrzu to jak będzie? W jaki sposób chce pan zagwarantować, że oddziały integracyjne nie przestaną istnieć po 3 latach? Może jest tu jakiś ekonomista na sali, który wytłumaczy mi również jak podmiotowi prywatnemu ma się opłacać prowadzenie przedszkola, któro generuje takie duże straty i dodatkowo budynek wymaga generalnego remontu, który skutkowałby na pewno czasowym wyłączeniem go z użytku?

  0
  0
  Odpowiedz
 12. 18 października 2011  12:12   a co ty myślałeś, ...   anonim

  a co ty myślałeś, przecież on woli odpowiedzieć, jak to On nie był molestowany w przedszkolu niż czy jest możliwa likwidacja oddziałów integracyjnych po okresie zawartym w umowie prywatyzacyjnej i co by było gdyby ten scenariusz się spełnił

  0
  0
  Odpowiedz
 13. 18 października 2011  11:31   czyżby burmistrz nabrał ...   anonim

  czyżby burmistrz nabrał wody w usta po zadaniu niewygodnego pytania? na to wyglądqa

  0
  0
  Odpowiedz
 14. 17 października 2011  15:01   każdy kandydat na burmistrza ...   anonim

  każdy kandydat na burmistrza jest dobry a jak dojdzie do wyborów to nie ponoszą klęski z Finsterem a sromotną porażkę, to jest zawsze nokaut!

  0
  0
  Odpowiedz
 15. 17 października 2011  10:17   do tekstu poniżej   Pyta

  Nazwa "przedszkole integracyjne" nie musi się odnosić do dzieci niepełnosprawnych więc to żadne pocieszenie. Natomiast Pana obietnica o utrzymaniu oddziałów integracyjnych będzie tak długo ważna na ile zostanie podpisana umowa dotycząca utrzymania tych grup - czyli jak wspominano tylko 3 lata. Niech mi Pan powie co po tym okresie? W jaki sposób Urząd Miasta (nie wiadomo czy na czele z Panem) zagwarantuje oddziały integracyjne w sprywatyzowanym przedszkolu. Jaki w ogóle wpływ na formę tego przedszkola będzie miał ratusz gdy okres ochronny zawarty w umowie minie? Wg mnie nikt nie będzie w stanie zmusić właściciela, żeby zachował integrację z dziećmi niepełnosprawnymi jeśli nie będzie mu się to opłacało (a tak jest na dzień dzisiejszy). Proszę mi odpowiedzieć na te pytania. Będę wdzięczny jeśli będzie to poparte uprawnieniami uprawnieniami jakie posiada pański urząd wobec prywatnego podmiotu jakim się staną "Skrzaty". Jestem ciekaw czy to nie jest zbyt niewygodne pytanie dla burmistrza.

  0
  0
  Odpowiedz
 16. 17 października 2011  09:42   burmistrz   Arseniusz Finster burmistrz Chojnic

  Szanowni Państwo! Nie piszcie proszę, że „byłem molestowany” w przedszkolu, bo to nieprawda. Moją wychowawczynią była Pani Marylka, którą ciepło i serdecznie wspominam. Mam nadzieję, że Ona też ma satysfakcję z wpływu na mój rozwój w okresie przedszkolnym. Ten kierunek Waszych rozmyślań jakobym przeżył traumę w przedszkolu jest niecelny. Podtrzymuję swoje deklaracje – w wyniku likwidacji i przekształcenia PS Nr 9 dalej będzie prowadzona integracja. Zostanie powołane przedszkole niepubliczne, które w swojej nazwie będzie miało słowo „integracyjne”. W umowie na finansowanie dzieci zapewnimy takie same środki i standardy jak obecnie. Urząd razem z rodzicami dzieci niepełnosprawnych będzie monitorował opiekę i edukację. Jeszcze raz powtórzę: niepubliczne nie oznacza gorsze. Pozdrawiam Arseniusz Finster burmistrz Chojnic

  0
  0
  Odpowiedz
 17. 17 października 2011  08:01   xxxx (1)   anonim

  Ciekawy artykuł na konkurencyjnym forum; "Jakie były obietnice......"

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
 18. 17 października 2011  07:22   Ty wyborca, a ska masz takie ... (2)   anonim

  Ty wyborca, a ska masz takie informacje, ze to ostania kadencja? Kogo byś widział w miejsce burmistrza, bo ostatnie wybory pokazaly, ze jest A. Finster i dlugo dlugo nic, nie pisz bzdur bo dobrze wiesz ze w przyszlosci wybory burmistrz wygra spiewająco.

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 17 października 2011  14:34   chyba, ze będzie pełnił ...   anonim

   chyba, ze będzie pełnił tę funkcję przez tzw. zasiedzenie ...

   0
   0
  • 17 października 2011  14:30   Nikt nie przypisał mu tego ...   anonim

   Nikt nie przypisał mu tego urzędu dożywotnio - znajdą się lepsi (powiem więcej-kandydat już jest i to b.dobry! ; napewno narazie się nie ujawni aby mu nie podłożono jakiejś świni) Oj ! bedzie się działo ! Kampania będzie ostra. I zastanowiłbym się czy obecny Burmistrz wygra przyszłe wybory śpiewająco ?!

   0
   0
 19. 16 października 2011  23:08   I całe szczęście, że to ...   wyborca

  I całe szczęście, że to już ostatnia kadencja tego pana - nie widzę dla niego miejsca w Ratuszu chojnickim! Samozachwyt i samouwielbienie nie są wskazane na tym stanowisku. Czas sie żegnać z posadką! - są inni !

  0
  0
  Odpowiedz
 20. 16 października 2011  16:52   RAZ JESZCZE   albert (L)

  TO ZE PLACOWKI INTEGRACYJNE SA NIEEKONOMICZNE, NIEKOMERCYJNE I CZESTO TRZEBA DO NICH DOPLACAC WIADOMO NIE OD WCZORAJ, TO NASZ OBOWIAZEK JAKO LUDZI. TAKIA PLACOWKA W MIESCIE JAK CHOJNICE NA ZASADACH PRYWATNEJ INSTYTUCJI NIE BEDZIE MIALA RACJI BYTU. PANIE PSEUDODOKTORZE, NIE DO WSZYSTKICH ZADAN NALEZY PODCHODZIC EKONOMICZNIE, TRZEBA MIEC JESZCZE POCZUCIE SOLIDARNOSCI Z OSOBAMI NIEPEŁNOSPRAWNYMI ORAZ ICH RODZINAMI, KALKULACJA EKONOMICZNA W PRZYPADKU TAKICH PLACÓWEK POWINNA BYC SPYCHANA NA DALSZY PLAN. SA W NASZYM MIASTECZKU INWESTYCJE DO KTÓRYCH SIE DOPŁACA A NIE MAJA TAK ZNAMIENNEGO WPLYWU NA FUNKCJONOWANIE MIESZKANCOW JAK PLACOWKI INTEGRACYJNE.

  0
  0
  Odpowiedz
 21. 16 października 2011  16:38   PRZYCZYNA STANU   ALBERCIK L

  TO ZE ARSEN BYL MOLESTOWANY PRZEZ PRZEDSZKOLNEGO WYCHOWAWCE NIE PODLEGA WĄTPLIWOŚCI,JEDNAK NIE WSZYSTKIE DZIECI, UCZNIOWIE MUSZA MIEC TAK SAMO NEGATYWNE DOSWIADCZENIA EDUKACYJNE JAK DJ BURMISZCZ - CZYLI NAJPIERW PIEKŁO W PRZEDSZKOLU A NASTEPNIE ROSYJSKA PLACÓWKA. PS: PS 9 JEST TO PLACOWKA INTEGRACYJNA JAK WAZNA ROLE ODEGRYWA KAZDY ZDAJE SOBIE Z TEGO SPRAWE, DLATEGO NIE POWIEM DOSŁOWNIE CO MYSLE O FINSTERZE JAKO O CZŁOWIEKU BO MÓGŁYM ZOSTAC POZNIEJ TARGANY PO SĄDACH... SAMI ZRESZTĄ WIECIE

  0
  0
  Odpowiedz
 22. 16 października 2011  16:23   Nie rentowne placówki się ... (2)   anonim

  Nie rentowne placówki się po prostu zamyka

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 16 października 2011  20:23   I byłbym zapomniał: jestem ...   anonim

   I byłbym zapomniał: jestem ZA zamknięciem baszty Trzebiatowskiego i niech sobie artysta mieszka u siebie w Krakowie.

   0
   0
  • 16 października 2011  20:21   Jestem ZA zamknięciem ...   anonim

   Jestem ZA zamknięciem basenu. Jest bardzo nierentowny. Jestem ZA zamknięciem Radia RCH bo to twór stworzony do wyciągania dodatkowej kasy z budżetu miasta. Czy wodociągi przypadkiem też nie przynoszą strat? To co, odcinamy ludziom wodę?

   0
   0
 23. 16 października 2011  11:34   wybraliście   chojniczanin

  to macie i dobrze wam

  0
  0
  Odpowiedz
 24. 15 października 2011  17:54   do B.. (3)   zyta

  ustawa o systemie oświaty -ośrodki opiekuńcze, szkoły , przedszkola traktowane są jednakowo i to samo znaczy.

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 16 października 2011  20:19   Może, bo banda przy...sów ...   anonim

   Może, bo banda przy...sów zwana RM mu na to pozwala, przy milczącej aprobacie społeczeństwa. Ale to nie jest jego prywatny folwark. Jeszcze mu się czkawką odbiją te działania wbrew woli mieszkańców.

   0
   0
  • 16 października 2011  10:49   no i dlatego ze jest na ...   anonim

   no i dlatego ze jest na wlościach może więcej, kiedy to wreszcie zrozumiecie

   0
   0
  • 15 października 2011  21:40   niestety pan i władca na ...   anonim

   niestety pan i władca na włościach nie jest w stanie tego pojąć.

   0
   0
 25. 15 października 2011  17:47   prywatyzacja   j23

  Ludzie jaka rada miejska przecież burmistrz powiedział,że przyjął za punkt honoru zlikwidowanie zlikwidowanie 9 a teraz gdy dyrektorka powiedziała to co powiedziała na spotkaniu ZNP - czyż zemsta mnie jest słodka? Dzieci niepełnosprawne - nieważne , może byc Sz 3 przedszkolanki gorszy gatunek nauczyciela ( chociaż mają ukończone po kilka kierunków) zabrac im uprawnienia tylko w szkole jest nauczyciel. Panie burmistrzu to dzielenie nauczycieli podobne jest do podziału ja biały człowiek ty Kali

  0
  0
  Odpowiedz
 26. 15 października 2011  17:05   POpieram burmistrza bo wie co ... (3)   anonim

  POpieram burmistrza bo wie co robi, jest burmistrzem i ma do tego prawo!

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 16 października 2011  10:51   a gdzie burmistrz lamie ...   anonim

   a gdzie burmistrz lamie prawo? w ktorym miejscu? chociaż w tym kraju prawo o ile istnieje lamie prawie każdy

   0
   0
  • 16 października 2011  08:33   wazelniarzu???? sluchaj ...   anonim

   wazelniarzu???? sluchaj synku, przed woją burmistrz to był autorytet i co powiedzial to bylo swiete, teraz byle obszczymur krzyczy burmistrz musi odejsc, swiadczy to o kompletnej glupocie szczyli i tobie podobnych

   0
   0
  • 16 października 2011  08:24   wazeliniarzu   obserwator

   burmistrz nie ma prawa do łamania prawa i dowolnej interpretacji przepisów.. okazuje arogancję, butę i złą wolę.

   0
   0
 27. 15 października 2011  16:39   przedszkole (1)   chojniczanin

  no juz to sprywatyzował!właśnie odebralem list z taka informacja!!!a na dole dopisał;jesli sie mi to nie odpowiada to proszę dziecko przenieść do innej placówki;!!!!bez komentarza!!!!!myślę ze burmistrz za pewnie czuje sie w Chojnicach!!!!robi co mu sie podoba!po co to gadanie odnośnie prywatyzacji przedszkola skoro burmistrz i tak to sprywatyzuje i będą pieniądze na premie dla urzędu miasta!!!

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 15 października 2011  21:39   A możesz dokładnie ...   ciekawy

   A możesz dokładnie zacytować co było w tym piśmie?

   0
   0
 28. 15 października 2011  12:09   Czyli to Rada Miejska chce ... (1)   anonim

  Czyli to Rada Miejska chce prywatyzacji?!

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
 29. 15 października 2011  07:52   aaa (1)   anonim

  Wolę rady miejskiej- chyba pęknę ze śmiechu...

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz