Budżet obywatelski tylko na duże przedsięwzięcia

Budżet obywatelski, który ma po zmianach ponownie funkcjonować w Chojnicach, będzie promował tylko duże przedsięwzięcia. Nie będzie więc możliwości, aby na danym osiedlu postawić ławeczki czy zasiać kwiatki na skwerku.

W środę (16 października) w Urzędzie Miejskim w Chojnicach, w sali obrad (piętro I) odbędzie się kolejne spotkanie Zespołu do Zainicjowania i wprowadzenia budżetu obywatelskiego w mieście Chojnice.   |  fot. (olo)

Część samorządów osiedlowych jeszcze nie wykorzystała wszystkich środków ze „starych” budżetów, gdyż albo zmieniła się koncepcja, albo przetargi nie pozwoliły wyłonić wykonawców, albo dany pomysł przewyższa możliwości finansowe danego samorządu. Łącznie do wykorzystania jest jeszcze ok 0,5 mln zł. Trwają już jednak przymiarki do nowego budżetu obywatelskiego, który po rocznej przerwie, ma znów funkcjonować w Chojnicach. Odbyło się już kilka spotkań, kolejne zaplanowano na 16 października.

Wiadomo już, że do dyspozycji mieszkańców będzie 1 mln zł. Jednak najniższa wartość projektu może wynosić 100 albo 150 tys. zł. Małe pomysły mieszkańców danej ulicy, którzy chcieliby upiększyć ulicę, zasadzić kwiaty na skwerku, postawić kosze na śmieci czy ławeczki dla odpoczynku, nie mają więc szans. W ratuszu chcą, by z budżetu powstawały większe przedsięwzięcia i nie będą one już dzielone na osiedla – mogą być więc dwie czy trzy inwestycje na jednym osiedlu. Wszystko zależeć będzie od zainteresowania mieszkańców.

Pomysły zgłosić będzie mógł każdy mieszkaniec za pomocą specjalnego formularza – pod warunkiem poparcia na liście grupy 30 osób. Taką propozycję zweryfikują urzędnicy - oby tylko pod względem formalnym czy finansowym (czy kosztorys jest adekwatny), a nie na zasadzie dobry lub zły. Jeśli taki wniosek będzie poprawny, to będzie on poddany głosowaniu razem z innymi pomysłami.

Głosy oddawać będą mogli wszyscy mieszkańcy, nawet niepełnoletni, w tym dzieci. Będzie kilka form głosowania – tradycyjna za pomocą formularza, w punktach mobilnych oraz elektronicznie za pomocą internetu. Pytań jest jeszcze sporo, a niektóre kwestie jeszcze będą omawiane. Szczegóły w materiale wideo.

(olo)

Zapisz

 1. 9 października 2019  15:50   Rychło w czas.   Chojniczanka

  W przyszłą środę, tj. 16 października o godz. 12:30 w chojnickim ratuszu odbędzie się kolejne spotkanie Zespołu do Zainicjowania i wprowadzenia budżetu obywatelskiego w mieście Chojnice. - Pomimo obietnic ze strony Ratuszowych, że te spotkania będą odbywać się po godzinach pracy, nadal odbywają się w wygodnym dla nich czasie.

  10
  1
  Odpowiedz
 2. 8 października 2019  22:44   I jeszcze pomnik doktora ...   anonim

  I jeszcze pomnik doktora Finstera na przyszłym placu Finstera :)

  12
  6
  Odpowiedz
 3. 8 października 2019  22:44   Ja proponuję marmurowa ...   anonim

  Ja proponuję marmurowa tablice pamiątkowa w każdym miejscu w którym mieszkał Nasz wspaniały wódz, słońce Chojnic, Pan dnia i nocy, doktor moskiewski uczelni, waszmość Arseniusz Finster. Niech każdy wie że zawdzięczamy doktorowi wszystko co istnieje

  12
  5
  Odpowiedz
 4. 8 października 2019  20:28   A co caly budzet nie jest ...   To Nie Konstytucyjne Pieniedzy Nie Ma I Nie Bedzie

  A co caly budzet nie jest obywatelski mieszkancow podatnikow tylko ohlapy a reszta czyja ... komu ma sluzyc przynosic zyski uzytecznosc pozytki no komu ...

  11
  2
  Odpowiedz
 5. 8 października 2019  20:05   Obrońcy demokracji mówią ...   Kuba

  Obrońcy demokracji mówią nam jak mamy żyć i co mamy robić z naszymi obywatelskim pieniędzmi. A ja się pytam czemu same wysokie kwoty!? Żeby wysokie wałki można było kręcić?

  15
  2
  Odpowiedz
 6. 8 października 2019  16:58   Co myślicie ? (1)   oko

  Wybudujcie tężnię solankową dla zdrowia wszystkich mieszkańców w parku tysiąc lecia.Koszt ok.500 tyś.

  9
  7
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
 7. 8 października 2019  15:05   Doplaty do smieci dla ...   Policja Polityczna

  Doplaty do smieci dla mieszkancow Chojnic

  15
  4
  Odpowiedz
 8. 8 października 2019  15:03   Taczki dla Burmistrza i jego ...   Sok z Buraka

  Taczki dla Burmistrza i jego paczki

  16
  7
  Odpowiedz
 9. 8 października 2019  14:46   Scierzka rowerowa z domu ... (1)   Uwielbiam Burmistrzynia

  Scierzka rowerowa z domu wlodarza do pracy

  14
  3
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
 10. 8 października 2019  14:45   Remiza Strazacka dla ...   Silni Razem

  Remiza Strazacka dla ochotnikow strazakow wraz ze swietlica dla mieszkancow na osiedlu kolejarz ktorego poslem sejmu jest najlepszy przewodniczacy osiedli w chojnicach pan Michal

  11
  5
  Odpowiedz
 11. 8 października 2019  14:41   Pozdrawiamy super taxiarza ...   Sex Bomby

  Pozdrawiamy super taxiarza Zbysia ucho I sekretarza Zylety

  12
  3
  Odpowiedz
 12. 8 października 2019  14:39   Co na to nieomylny jasnowidz   Zbigniew z Chojnic ze Szkielka Kontaktowego

  Co na to nieomylny jasnowidz

  12
  5
  Odpowiedz