Bookcrossing - wędrująca książka

W bieżącym roku szkolnym 2018/2019 SP3 włączyła się w akcję bookcrossing, czyli wędrująca książka. Idea bookcrossingu narodziła się w Stanach Zjednoczonych na początku XXI wieku.

Celem tej inicjatywy jest popularyzowanie czytania. To również przekonanie innych, że dzielenie się jest lepsze od posiadania!   |  fot. nad.

Polega na zostawieniu przeczytanych książek w miejscach publicznych, na specjalnie do celu przygotowanych regałach, półkach, stolikach. Każdy może książkę z takiego miejsca zabrać i po przeczytaniu znów „puścić ją w obieg”. Akcja ma na celu popularyzowanie czytelnictwa oraz stworzenie tzw. globalnej biblioteki funkcjonującej bez kart bibliotecznych itp.

Każda książka oddana w ramach akcji zostanie zarejestrowana w bazie danych na stronie www.bookcrossing.pl i zostanie jej nadany specjalny numer BIP. Dzięki temu będzie można śledzić dalsze losy książki. W SP3 regał bookcrossingu znajduje się przy sali numer 34 gdzie obecnie mieści się świetlica dla dzieci młodszych, pomysłodawczyniami akcji w szkole są: p. Joanna Orlikowska oraz p. Anna Czajkowska.

12 czerwca obchodzone jest Święto Wolnych Książek, tego dnia świętowaliśmy także w SP3. Z tej okazji szkołę odwiedziła p. Anetta Wielewska – bibliotekarka z filii w Chojnicach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku, która opowiedziała dzieciom z klas I – III o idei i założeniach bookcrossingu. Poza tym szkolny regał bookcrossingowy został zasilony o nowy tytuł: A. Bahdaj „Gdzie twój dom Telemachu?” - dar przekazany przez p. Anettę w imieniu Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku.

Następnie odbył się konkurs dla dzieci dotyczący znajomości różnorakich bajek i baśni. Mali czytelnicy wyszli z tej próby zwycięsko, prezentując wysoki poziom wiedzy w tej tematyce. Wszyscy uczniowie otrzymali upominki : książeczki „Europejskie podróże małe i duże” a także kolorowe długopisy ufundowane przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką oraz słodkości zakupione przez Radę Rodziców SP3.

Poza tym w ramach akcji dzieci tego dnia przynosiły  z domu swoje ulubione książeczki i wymieniały się nimi między sobą, poznając w ten sposób i rozwijając  swoje zainteresowania czytelnicze. Już za rok kolejne obchody święta!

(nad.)

Zapisz

  1. 20 czerwca 2019  09:51   Teraz wakacje, ale we wrześniu....   karolina

    Mam w domu książki, które mogłabym przekazać. Jak to zrobić? Trzeba gdzieś zgłosić?

    0
    0
    Odpowiedz