Bławatki obchodziły 30 urodziny

Zespół Pieśni i Tańca „Bławatki” wczoraj (24.11.) w ChCK, czyli w swej siedzibie, na uroczystej gali świętował 30 rocznicę powstania. Pokaz swych umiejętności tanecznych i muzycznych dali nie tylko aktualni członkowie, ale i jego „weterani”.

Zespół, który uroczyście obchodził jubileusz powstania, od początku istnienia swymi występami uświetnia wiele wydarzeń kulturalnych.   |  fot. (je)

Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania hymnu kaszubskiego, po czym prowadząca Galę Ewa Kerplik z ChCK poprosiła o chwilę ciszy dla uczczenia pamięci zmarłych działaczy i twórców z Bławatków. W trakcie uroczystości w kilku częściach przedstawiła historię Zespołu, jego założycieli, opowiedziała o licznych występach w regionie, kraju i za granicą.

b.dyr.jpg

W tle w tym czasie można było oglądać pokazy slajdów złożonych ze zdjęć powstałych przez 30 lat istnienia Bławatków, począwszy od auli w Szkole Podstawowej nr 1 w Chojnicach, gdzie zespół „przygarnęła” ówczesna dyrektor tej placówki Ludomiła Paczkowska. Pokrótce zresztą o tym opowiedziała, gdy przyszedł czas na gratulacje, kwiaty i upominki. Wcześniej każde pokolenie członków zespołu, począwszy od kilkuletnich maluchów, po dorosłych i „dzieciatych”, zaprezentowało tańce i pieśni kaszubskie. Nie zabrakło sekwencji utworów o Chojnicach, które specjalnie przetłumaczono na Galę na język kaszubski.

Po części artystycznej przyszedł czas na podziękowania. W pierwszej części kierownictwo Zespołu, czyli Katarzyna Maliska i Leszek Karasiewicz, wręczyli każdemu członkowi upominek urodzinowy, także tym, którzy rozstali się z nim po letnich wakacjach 2022. Serdecznie podziękowali także władzom miasta, Chojnickiemu Centrum Kultury oraz wspomnianej już byłej dyrektor SP-1 Ludomile Paczkowskiej.

Następnie ustawiła się długa kolejka chętnych do złożenia życzeń. Byli w niej m.in. wiceburmistrz Adam Kopczyński, wiceprzewodnicząca RM Chojnic Renata Dąbrowska, wicestarosta Mariusz Paluch, Dariusz Kiedrowicz z biura poselskiego Marka Biernackiego, dyrekcja SP-1 Ewa Modrzejewska oraz Michał Leszczyński. Chyba najoryginalniejsze życzenia urodzinowe złożyła dyrektor CKiB w Brusach Anna Orlikowska – By do was zgłosiło się więcej chłopców!

(je)