„Bławatki” na Dniach Kultury Kaszubsko - Pomorskiej

23 października Zespół Pieśni i Tańca „Bławatki” wystąpił na scenie Chojnickiego Centrum Kultury w ramach obchodów Dni Kultury Kaszubsko-Pomorskiej. Dzieci z zespołu zatańczyły dla laureatów konkursu plastycznego „Barwy jesieni”.

"Bławatki" uświetniają swymi koncertami najważniejsze wydarzenia w mieście, gdzie publiczność może podziwiać kunszt kaszubskiego zespołu, z bogactwem języka, zwyczajów, strojów i tańca.   |  fot. nad.

ZPiT „Bławatki” przedstawił klasyczne pieśni i tańce kultury kaszubskiej. Można było usłyszeć „Chonice” i „Nasza zemia” oraz podziwiać dzieci w tańcach, tj. „Nenka” i „Kowal”. Dzieci wystąpiły przy akompaniamencie kapeli ludowej „Bławatek”.„Bławatki” występem taneczno-instrumentalno-wokalnym uświetniły wydarzenie, otrzymując gromkie brawa od publiczności.

Zespół Pieśni i Tańca „Bławatki” istnieje od 29 lat. W okresie swojej działalności zespół zaskarbił sobie duże uznanie, o czym świadczą przyznane mu liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. I miejsce w Międzynarodowym Przeglądzie Krajów Nadbałtyckich Ku Czci Królowej Pomorza w Piasecznie, I miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Dziecięcych w Skierniewicach. Zespół jest laureatem nagród „Złotej Kluki” w Słupsku, „Złotego Niedźwiedzia” w Kościerzynie i dwukrotnie „Złotego Tura” podczas Przeglądu Pieśni, Tańca, Muzyki i Gawędy Kaszubskiej w Chojnicach.

W tym roku Zespół brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru „Kaszubskie spotkania z folklorem świata”. W sierpniu na XXII Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych Polski Północnej ku czci Matki Jedności i królowej Pomorza w kategorii” pieśni i tańca” otrzymał I miejsce ,natomiast Kapela „Bławatek” w kategorii „wokalno-instrumentalnej zajęła II miejsce.

Zespół i kapela są ambasadorami kultury kaszubskiej prezentując ją w kraju i poza jego granicami. Bławatki występowały w Niemczech, Słowacji, Litwie, Węgrzech, Francji, Belgii, Białorusi, Hiszpanii, Włoszech, Turcji i na Ukrainie. "Bławatki" serdecznie zapraszają dzieci i młodzież do wspólnego grania, śpiewania i podróżowania. Próby zespołu odbywają się w każdy czwartek o godz. 17:00 w Chojnickim Centrum Kultury.

Kierownikami zespołu "Bławatki" są Katarzyna Maliska oraz Leszek Karasiewicz.

Kontakt do zespołu: 509 462 561, 694 861 756

Katarzyna Maliska