Bibliotekarze nadal korzystają ze szkoleń online

Życie biblioteki powoli wraca do normy. Jesteśmy otwarci i możemy wypożyczać książki naszym czytelnikom. Nadal jednak naklejamy kody i kodujemy, poprawiamy opisy, robimy porządki na regałach, no i oczywiście stopniowo przyjmujemy nowości.

Projekt był adresowany do bibliotekarzy i miał na celu podzielenie się z nimi informacjami o nowych trendach w literaturze dziecięcej i młodzieżowej oraz pomysłami na praktyczne wykorzystanie tych trendów w pracy z młodymi czytelnikami.   |  fot. MBP

Spragnieni książek czytelnicy odwiedzają nas nawet dwa razy w tygodniu (tak dzieje się np. w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci) i jest to dla nas bodźcem do wyszukiwania najlepszej i najbardziej wartościowej literatury. Choć wiele elementów bibliotecznej codzienności wróciło już do równowagi, szkolenia nadal pozostają w strefie online. Nie jest to dla nas problem, wręcz przeciwnie – jest to bardzo sprzyjająca nam forma.

Oczywiście nic nie zastąpi spotkania twarzą w twarz z prowadzącym, ale oszczędność czasu (nie musimy spędzać go w podróży) sprawia, że łatwiej jest go wygospodarować pomiędzy obowiązkami służbowymi i domowymi. W sieci w ciągu ostatnich dwóch miesięcy pojawiło się bardzo wiele różnorakich szkoleń skierowanych do bibliotekarzy i ludzi książki. Oczywiście chętnie z nich korzystamy.Szkolenia prowadzą różne instytucje, wydawnictwa, specjaliści.

20 maja 2020 roku mieliśmy okazję uczestniczyć w szkoleniu poprowadzonym przez Wydawnictwo Dwie Siostry (nie pierwszy zresztą raz), a dotyczyło ono literatury skierowanej dla młodzieży. Prowadzące obszernie i z dużą dozą emocji opowiadały o wydanych przez wydawnictwo książkach dla tej grupy wiekowej. Miło było nam posłuchać o książkach, które już na bibliotecznych półkach czekają na „swoich” ludzi. Możemy tu wymienić m.in.: trylogię „Meto” skierowaną dla chłopców, „Pasztety do boju” bardziej „dziewczyńską”, a także „Rok szczura” czy „Rok, w którym nauczyłam się kłamać”, która to wybrana została jako książka na maraton czytelniczy. Wszystkie podejmują bardzo trudne i ważne tematy.

Prowadzące przedstawiły też szereg pozycji o lżejszej tematyce, z których część dołączy najpewniej do szeregu książek stojących równiutko na naszych bibliotecznych półkach. Szkolenie było tylko wstępem do dalszych spotkań z proponowaną przez prowadzące literaturą. Kolejne już za dwa tygodnie, na co już teraz nie możemy się doczekać.

Czytelnikom gorąco polecamy posiadane przez nas książki wydawnictwa. Uzupełnieniem literatury dla najmłodszych są proponowane przez nich karty pracy do samodzielnego wykonania w domu. Możecie je pobrać ze strony Wydawnictwo Dwie Siostry z zakładki „materiały do pobrania”.

MBP