Bezpieczny majowy weekend w pow. chojnickim - podsumowanie

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym podczas majowego weekendu to już stały element policyjnych działań. Funkcjonariusze kontrolowali przede wszystkim miejsca, w których najczęściej dochodziło do zdarzeń drogowych.

Mundurowi pomimo, że na drogach był bardzo wzmożonych ruch pojazdów oceniają tegoroczny weekend majowy na drogach powiatu chojnickiego jako bezpieczny.   |  fot. KPP

Ponadto sprawdzali stan trzeźwości kierujących, zapinanie pasów bezpieczeństwa oraz przewożenie dzieci w fotelikach. Mundurowi zwracali także uwagę na zachowanie zmotoryzowanych, w tym przestrzeganie ograniczeń prędkości. Jak co roku majowy weekend to okres wytężonej pracy policjantów.

W tym roku w trosce o bezpieczeństwo podróżujących ponad 100 mundurowych zaangażowanych było w nadzór nad prawidłowym zachowaniem kierujących na drodze oraz bezpieczeństwem odpoczywających osób na naszym terenie. Funkcjonariusze ruchu drogowego i prewencji kontrolowali przede wszystkim główne ciągi komunikacyjne powiatu oraz miejsca, w których najczęściej dochodziło do zdarzeń drogowych.

Policjanci podczas kilkudniowych działań  skontrolowali kilkaset pojazdów, zwracali uwagę na stan trzeźwości kierujących, zapinanie pasów bezpieczeństwa oraz przewożenie dzieci w fotelikach, bądź innych przystosowanych do tego celu urządzeniach. Kolejnym elementem policyjnej kontroli było zachowanie się kierujących na drodze, w tym stosowanie się do ograniczeń prędkości, niewyprzedzanie na zakazach oraz prawidłowe włączanie się do ruchu z dróg podporządkowanych. Właśnie takie przewinienia kierowców to główne przyczyny wypadków i kolizji drogowych.

W tym roku na terenie powiatu chojnickiego funkcjonariusze zanotowali 3 wypadki drogowe oraz 27 kolizji. W tych zdarzeniach drogowych na szczęście nie było osób zabitych, jedynie 8 rannych z czego większość z obrażeniami  które nie były bardzo poważne. Funkcjonariusze podczas prowadzonych działań zatrzymali 11 nietrzeźwych kierujących pojazdami mechanicznymi oraz 3 rowerzystów.

Podsumowując skalę prowadzonych działań i ilość funkcjonariuszy na terenie całego powiatu należy stwierdzić, iż nawet największa ilość policjantów pilnujących bezpieczeństwa i porządku publicznego nie jest w stanie uchronić każdego mieszkańca przed bezmyślnością innych. Wskazana liczba nietrzeźwych kierujących nie jest wynikiem braku kontroli ze strony policjantów, lecz brakiem wyobraźni i odpowiedzialności uczestników ruchu drogowego. Należy pamiętać, że wsiadając za kierownicę ponosimy odpowiedzialność nie tylko za swoje bezpieczeństwo, ale także za życie i zdrowie innych uczestników ruchu drogowego. Każdy kierowca powinien bezwzględnie przestrzegać zasady: PIŁEM NIE JADĘ!

Wszyscy zatrzymani nietrzeźwi kierowcy w najbliższym czasie odpowiedzą przed sądem za popełnione przestępstwa. Za kierowanie w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz wysoka kara finansowa, nawet do 10 tys. złotych.

KPP