Bezpieczeństwo podczas ferii

Rozpoczęły się ferie zimowe w województwie pomorskim. Dla dzieci i młodzieży to wspaniały czas odpoczynku od obowiązków szkolnych i nauki, relaksu w domu i na świeżym powietrzu.

Policja przeprowadzi kontrole pojazdów, trzeźwości i uprawnień kierujących, stanu technicznego samochodów i autokarów przewożących dzieci.   |  fot. KPP

Dla ich opiekunów to czas szczególnego zainteresowania się warunkami bezpieczeństwa podczas tego wypoczynku. Dla policjantów to wzmożone kontrole pojazdów, trzeźwości i uprawnień kierujących, stanu technicznego samochodów i autokarów przewożących dzieci. To też patrolowanie osiedli, miejsc grupowania się młodzieży – pilnowanie porządku oraz reagowanie na niebezpieczne i niezgodne z prawem zachowania. Wszystko w trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży.

Jak co roku policjanci ruchu drogowego rozpoczęli akcję „Bezpieczne ferie”. Stróże prawa będą czuwać nad bezpieczeństwem, sprawdzając trzeźwość i uprawnienia kierowców, ale też prędkość i stan techniczny samochodów osobowych i autokarów. Jednym z zadań podczas prowadzonych działań jest także  kontrolowanie podróżujących pod kątem korzystania z pasów bezpieczeństwa oraz urządzeń do przewozu dzieci.  Na drogach w całym powiecie chojnickim pojawiło się zdecydowanie więcej policyjnych patroli.

W całej Polsce będzie można sprawdzić stan techniczny pojazdów przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek. Rodzice bądź organizatorzy wyjazdów autokarowych na zimowiska mogą kontaktować się z policjantami ruchu drogowego w przypadku, gdy chcą upewnić się co do bezpieczeństwa transportu. W powiecie chojnickim takie kontrole będą przeprowadzane wyłącznie po wcześniejszym zgłoszeniu. Na kilka dni przed planowanym wyjazdem organizator lub opiekun prawny powinien zawiadomić o wyjeździe policję, dzwoniąc pod nr tel. (52) 395-62-01 lub (52) 395 61 05. Podczas wspomnianej kontroli sprawdzany jest stan techniczny autokaru, sprawność psychofizyczna kierowcy, jego uprawnienia oraz trzeźwość.

Aby podróż dziecka autokarem należała do udanych, a przede wszystkim, aby była bezpieczna, przypominamy o kilku podstawowych zasadach:

sprawdź dokładnie przewoźnika – od kiedy działa firma, na jaką skalę działa, czy zapewnia odpowiednie ubezpieczenie i zastępczy transport w przypadku awarii;

poproś policjantów ruchu drogowego o skontrolowanie pojazdu, którym dziecko będzie podróżowało oraz jego kierowcy. Skontaktuj się z dyżurnym najbliższej jednostki Policji i poinformuj o dokładnym terminie i miejscu odjazdu autokaru. Zanim dzieci wyruszą w podróż, policjanci sprawdzą stan techniczny autobusu, trzeźwość kierowcy oraz wszystkie wymagane dokumenty;

Wezwij Policję, jeśli tylko stan techniczny pojazdu (łyse opony, popękane szyby, wyciek oleju) lub zachowanie kierowcy (wyczuwalna woń alkoholu, bełkotliwa mowa) budzą wątpliwości.

Aby uniknąć tragedii w czasie ferii zimowych apelujemy do wszystkich o szczególną uwagę i rozwagę podczas zabaw i przypominamy:

pod żadnym pozorem nie wchodźcie na lód, szczególnie na rzekach i jeziorach,

nie zjeżdżajcie na sankach i nartach w miejscach położonych w bliskiej odległości dróg i ciągów pieszych oraz zbiorników wodnych,

używajcie kasków podczas jazdy na nartach,

dbajcie o prawidłowy ubiór, chroniący przed skutkami silnych mrozów,

zwróćcie uwagę na sople zwisające z dachów, które mogą się pojawiać nad głowami,

podczas zabaw na śniegu lub lodowisku pilnujcie swoich wartościowych przedmiotów. Jeśli to możliwe portfel lub telefon komórkowy oddajcie do depozytu lub pod opiekę zaufanej osobie. Tylko umiar, zdrowy rozsądek i ostrożność pozwolą Wam cieszyć się zimową aurą oraz spędzić ferie zimowe bezpiecznie.

KPP