Bez wody nie ma życia, a chojnicka dobra do picia

Coraz częściej w Polsce namawia się do spożywania wody z kranu. Miasta prześcigają się w wydobywaniu wody ze studni głębinowych i filtrowaniu metodami naturalnymi. Dzisiaj na rynku Miejskie Wodociągi promowały "Wodę z kranu do picia".

Chojnickie Wodociągi wspólnie z firmą Isonet zachęcali chojniczan do picia wody z kranu. Jest tylko jeden warunek, aby pić wodę zimną.   |  fot. (Zak)

Wyobraźmy sobie, gdybyśmy nie musieli nosić ze sklepu tych dodatkowych kilogramów, a potem nasze śmietniki byłyby wolne od plastikowych, często nadmuchanych, zakręconych butelek, co tylko zwiększa częstotliwość wychodzenia ze śmieciami, a na wysypiskach tworzy hałdy, które trzeba zrecyklingować używając cennej energii.

Warto wspomnieć, iż woda z kranu musi spełniać o wiele wyższe wymagania jakościowe niż woda sprzedawana w butelkach. Poza tym woda w kranie jest wielokrotnie tańsza niż ta w sklepach. "Kranówka" jest zawsze świeża, gdyż kranu używamy codziennie i możemy z niego nabierać jak ze strumienia.

Na rynku można dziś było wygrać karafkę i zestawy szklanek do wody. Konkursy polegały między innymi na odgadnięciu, która woda jest z kranu. Wcale nie było to takie oczywiste i dość długo nie wyłoniono pierwszego zwycięzcy. Były też konkurencje napełniania wiaderka wodą z kranu.

Na pewno zrodzi się pytanie, dlaczego nieraz woda w kranie jest brunatna? Spowodowane jest to remontami sieci wodociągowych, o których zawsze informuje miejska instytucja, jak również o okresowym chlorowaniu wody. Powodem może być także, istniejąca niestety już w naszym budynku stara rdzewiejąca instalacja, sprawiająca przeżelazowanie wody. Zaleca się nie przegotowywać wody do spożycia,  ponieważ proces ten usuwa z niej minerały.

Ciekawe źródło na temat "kranówki"  - tutaj

(Zak)

Zapisz

 1. 12 sierpnia 2017  06:01   Osadzający się kamień (2)   Kris

  Witam są to nowe bloki nowe rury i dlaczego osadza się kamień w czajniku na umywalce itp.? To taką super wodę mamy w Chojnicach! To już wolę pić butelkowaną. Zacznijcie coś robić, a nie się chwalić!

  6
  1
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 12 sierpnia 2017  15:00   Drogi Kris   Ufo

   Kamień w czajniku to wytrącone minerały z wody w formie nierozpuszczalnej, dlatego lepiej jest pić wodę nieprzegotowaną.

   0
   2
  • 12 sierpnia 2017  06:05   Kamień   Maja

   Potwierdzam wszędzie osadza się kamień tam gdzie jest woda.

   0
   0