Będzie ekspedycja chojniczan do Berlina. Chcą szukać dat i szperać w archiwach

Jacek Klajna apeluje, by jednak ostatecznie poprawić i uporządkować Gminną Ewidencję Zabytków w Chojnicach. Do tej pory radni mieli do niej uwagi.

Jacek Klajna chce poszperać w archiwach w Berlinie, by znaleźć daty powstania budynków i by uzupełnić Gminną Ewidencję Zabytków.   |  fot. (olo)

Ostatecznie, jak mówi Klajna, została ona poprawiona, wykreślono z niej daty powstania budynków, ale to nie jest satysfakcjonujące. - Brakuje w Gminnej Ewidencji Zabytków najważniejszej rzeczy, czyli dat. Ta ewidencja musi zostać uzupełniona, bo dopiero wtedy będzie miała swoją wartość. Ja się tym tematem interesuję i doszliśmy do wniosku, że tę sprawę trzeba ostatecznie uporządkować i dotrzeć do akt – mówi Jacek Klajna.

Klajna wyjaśnia, że w czasach pruskich pozwolenia na budowę wydawała policja i daty powstania poszczególnych budynków muszą gdzieś być. Jednak w 1920 roku i potem w 1945 roku Niemcy uciekając z Polski zabrali swoją dokumentację. - Podejrzewamy, że mogą one być w archiwum w Berlinie. Trzeba więc zrobić ekspedycję miejską i dotrzeć do nich – mówi Klajna.

Chojniczanie myślą o szybkim wyjeździe do Berlina, bo jak mówią, nie wiadomo jak długo jeszcze Polska będzie w Unii Europejskiej. Teraz jest łatwiej o dostęp do archiwów. Jak mówią radni, również dzięki kontaktom Przemysława Zientkowskiego są w Berlinie przyjaciele, którzy pomogą otworzyć drogę do archiwów. Radni komisji kultury i sportu jednogłośnie poparli wniosek, by taką kilkuosobową ekspedycję przygotować.

Tekst i fot. (olo)

  1. 19 lutego 2017  09:57   Gdzie są te dokumenty?   Ciekawski

    Cieszę się bardzo, że mamy w Chojnicach takich "enteligentów" którzy wszystko wiedzą. To może wskażesz gdzie jest dokumentacja budowlana np. kamienic z ulicy Piłsudskiego? Gdzie w Polsce są te archiwa.

    1
    0
  2. 17 lutego 2017  13:32   Kolejne bezcelowe wycieczki ...   anonim

    Kolejne bezcelowe wycieczki na koszt mieszkańców? Na czym wy się specjaliści od siedmiu boleści znacie? Do archiwów nie trzeba jechać, wystarczy zlecić kwerendę i za nią zapłacić. Po co jednak to robić? Każdy budynek dysponował księgami meldunkowymi, również w okresie II RP, tam są daty powstania budynków. I te archiwa są w Polsce...kontakty Zientkowskiego hahaha

    5
    3
  3. 17 lutego 2017  10:43   na czele tej ekspedycji ...   anonim

    na czele tej ekspedycji powinien stanąć Józef Skiba wybitny znawca tematu.raz już cciał odwołac Marlene Pwlak

    2
    1
  4. 16 lutego 2017  16:28   Wyburzyć to niemiecki ...   Ja

    Wyburzyć to niemiecki dziadostwo i budować nowe, taniej wyjdzie niż te wyjazdy do waszej stolicy.

    2
    10