Baszta już w remoncie

Coraz bliżej do powstania w Chojnicach autorskiej galerii Janusza Jutrzenki - Trzebiatowskiego. Firma R - Bud rozpoczęła już prace w Baszcie Więziennej, pozyskanej od Skarbu Państwa.

Baszta Trzebiatowskiego.

Jeszcze w tym roku pełniła ona funkcję ekspozytury Archiwum Państwowego Przygotowanie wnętrze baszty do celów ekspozycyjnych to wydatek miejskiego samorządu, oszacowany wstępnie na pół miliona złotych. Zwycięska firma w przetargu R- Bud zaoferowała cenę 289 tysięcy złotych.
- Na każdej z sześciu kondygnacji mamy do dyspozycji około czterdziestu metrów kwadratowych - informuje Bogdan Gerke z R - Budu. - W przeciwieństwie do poprzedniej funkcji baszty, zaadaptujemy też poddasze. Wszystkie prace podlegają nadzorowi konserwatorskiemu, bowiem w 1945 roku basztę wpisano do rejestru zabytków. Baszta Więzienna
De facto średniowieczny charakter zachowała tylko przednia fasada baszty, te ceglane ściany zostaną odsłonięte we wnętrzach baszty. Janusz Trzebiatowski, krakus z sercem pozostawionym w rodzinnych Chojnicach w umowie z burmistrzem i starostą chojnickim zapewnił przekazanie swych prac plastycznych z różnych dziedzin sztuki a także pamiątek z podróży po świecie. Ta kolekcja jest oceniana na ponad milion złotych.
(ro)