Bardzo dobry rok Chojnickiego Banku Żywności

Chojnicki Bank Żywności, który istnieje już od 18 lat, zeszły rok zamknął z zyskiem. Liczby cieszą, ale jak mówi szefowa ChBŻ najważniejszy aspekt to coraz większe ratowanie żywności.

Dyrektorka ChBŻ Kinga Przełożna.   |  fot. (olo)

2018 rok ChBŻ zamknął kwotą przychodów blisko 8 mln zł, z czego aż 7 mln zł to rozdysponowana żywność. Członkowie ChBŻ mogą być też zadowoleni z wskaźnika zwrotu – za każdą złotówkę składki członkowskiej otrzymują zwrot w przekazanej żywności 28 zł.

- Dla nas najważniejsze jest jednak to, że na przestrzeni ostatnich lat zmienia się tendencja żywności, którą wydajemy. Odchodzimy od źródeł żywności unijnej na rzecz ratowania żywności, bo to jest taką prawdziwą misją banku żywności. W 2018 roku te wartości prawie się już zrównały – mówi Kinga Przełożna, dyrektorka Chojnickiego Banku Żywności.

Dla porównania, w 2018 roku ChBŻ rozdysponował żywność unijną na kwotę 3,8 mln zł, a żywności pozyskanej od dystrybutorów i producentów na kwotę 3,5 mln zł. W ChBŻ czekają na wprowadzenie ustawy o marnowaniu żywności i wówczas sieci handlowe będą w jeszcze większym stopniu przekazywać żywność z krótkim terminem przydatności do banków żywności.

- W zeszłym roku otrzymaliśmy od sieci handlowych o 20 proc. więcej żywności niż rok wcześniej. Ilościowo to było prawie 300 ton na kwotę 2,5 mln zł – dodaje Przełożona. I dodaje, że bank w Chojnicach regularnie współpracuje z ośmioma sieciami. W 2018 roku ChBŻ zebrał łącznie ze zbiórek żywności 36 ton żywności (pomagało ponad 2000 wolontariuszy).

W Chojnickim Banku Żywności stawiają też na działania edukacyjne. W 2018 roku pracownicy ChBŻ przeprowadzili 117 warsztatów dla ponad 2000 osób. Do ChBŻ należy 22 członków – w tym 19 samorządów z regionu z kilku powiatów z dwóch województw. Z pomocy banku korzysta średnio ok. 40 tysięcy osób miesięcznie.  

Więcej w materiale wideo.

Tekst i fot. (olo)

 1. 14 czerwca 2019  09:24   Oburzające   Pracownik socjalny

  Idea przeciwdziałania marnowaniu żywności jest piękna. Jednakże jako pracownik pomocy społecznej jestem wk...klienci wybrzydzają nie odbierają żywności podjezdzaja bardzo dobrymi samochodami i na dodatek komentują negatywnie asortyment. Więcej niż połowa to nieroby które rozpuściło 500 . Ta żywność powinna być przekazana instytucjom np szpitalom domom dziecka itd A nie leniom i naciagaczom i alkoholikom którzy potem żywność sprzedają. Pani Przełożna niech ruszy tyłek do ośrodków które zajmują się dystrybucją i zobaczy jakie to utrapienie i posłucha i zobaczy do kogo trafia ta żywność A potem niech się lansuje

  4
  0
 2. 12 czerwca 2019  22:50   Raz Przełożona a raz ...   anonim

  Raz Przełożona a raz Przełożna...???

  4
  0
 3. 12 czerwca 2019  22:49   To w końcu Kinga ...   anonim

  To w końcu Kinga Przełożona czy Przełożona?? Redakcji!

  4
  1
 4. 12 czerwca 2019  14:11   hmmm   ja

  Gdyby nie było pod zdjęciem imienia i nazwiska to bym nie poznał koleżanki ze szkoły podstawowej.

  4
  0