Atomowa debata

5 grudnia w siedzibie Sopockiej Szkoły Wyższej przy ul. Młodzieżowej 44 odbyła się debata zorganizowana przez stowarzyszenie „Wspólna Ziemia”, dotycząca rozwoju energetyki jądrowej na Pomorzu.

Strategię rozwoju przedstawił dr. Tadeusz Żurek.

Debata miała charakter otwarty i można było spodziewać się licznego udziału mieszkańców, bo temat budzi wiele kontrowersji w społeczeństwie. Może pogoda, może pora, a może zbyt małe rozreklamowanie debaty spowodowało, że gdyby nie lokalni dziennikarze oraz studenci i wykładowcy Sopockiej Szkoły Wyższej, przypominałaby spotkanie w kameralnym gronie.
Na szczęście nie zakończyło się tylko na wysłuchaniu gości, bo po ich wystąpieniach rozwinęła się dyskusja, jakiej nie powstydziłaby się konferencja naukowa. Głos zabierali zarówno przeciwnicy energii jądrowej, jak i jej zwolennicy, przedstawiając argumenty popierające prezentowane stanowisko. Jak bardzo gorąca była dyskusja świadczy fakt, że przerwano ją tylko z powodu późnej pory i konieczności wyjazdu gości.
Troszeczkę dziwi, że w sytuacji, gdy głośno mówi się o tym, że Pomorze jest jednym z możliwych miejsc lokalizacji elektrowni jądrowej, tak nikłe było zainteresowanie mieszkańców oraz lokalnych decydentów. Debatę swoją obecnością zaszczycili tylko burmistrzowie Arseniusz Finster i Jan Zieliński, którzy jednak (pewnie z powodu nawału zajęć służbowych, ew. pory obiadowej lub bardzo dobrej znajomości tematu), szybko ją opuścili. „Szkoda, że niektórzy traktują debaty organizowane przez pozarządowe organizacje, jako część swojej kampanii wyborczej” - tak zostało odebrane zachowanie burmistrzów przez niektórych uczestników debaty, komentujących ich wyjście.
W czasie wystąpień zaprezentowana została strategia rozwoju energetyki w woj. pomorskim, którą przedstawił dr Tadeusz Żurek z Urzędu Marszałkowskiego. Następnie o alternatywnych kierunkach w energetyce mówił dr Andrzej Kassenberg z Instytutu na Rzecz Ekorozwoju, zwracając uwagę na to, że poprzez oszczędność i zastosowanie nowych technologii można zaoszczędzić więcej energii elektrycznej, niż produkować jej będzie przyszła elektrownia jądrowa. O zagrożeniach oraz metodach zabezpieczenia pracy siłowni jądrowych opowiedział dr Piotr Jaracz z Państwowej Agencji Atomistyki. Wystąpienia gości zakończył Jarema Dubiel - działacz ruchu antyatomowego, przedstawiając zagrożenia, jakie niesie energetyka jądrowa.
Głos zabierali również obecni na sali studenci, wykładowcy Sopockiej Szkoły Wyższej oraz mieszkańcy Chojnic. Organizatorzy zapowiadają kolejne debaty, do uczestnictwa w których, już teraz serdecznie zapraszają wszystkich zainteresowanych.
(ab)