Aleksandra trzyma formę ...

Aleksandra Jażdżewska, uczennica kl. III gimnazjum w Szkole Podstawowej nr 1 im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach, znalazła się w gronie 18 finalistów VIII edycji konkursu "Wiedzy o zdrowym stylu życia: Trzymaj Formę! ”.

Nagrodę i dyplom Aleksandrze wręcza Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas oraz Andrzej Gartner z Polskiej Federacji Producentów Żywności.   |  fot. nad.

To duży sukces, bo zmagania mają charakter ogólnopolski - w tym roku wzięło w nich udział 14,5 tysiąca uczniów z 1668 szkół. Aleksandrze jako jedynej z całego województwa pomorskiego, w którym startowało aż 562 uczniów, udało się dotrzeć do finału. Jej opiekunką była nauczycielka biologii i chemii: Wiesława Habecka.

Konkurs  "Wiedzy o zdrowym stylu życia" ma charakter interdyscyplinarny. Łączy wiedzę zdobytą na lekcjach biologii i chemii z edukacją żywieniową i konsumencką, a także z zakresu aktywności fizycznej. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest zwiększenie świadomości wpływu diety i ruchu na zdrowie. Na poszczególnych etapach uczniowie musieli wykazać się wiedzą na tematy np.: witamin, minerałów, flawonoidów, antyoksydantów czy kwasów tłuszczowych.

Pytania były przeróżne, a wśród nich: dlaczego niektóre składniki produktu spożywczego napisane są pogrubioną czcionką lub ile energii wydatkuje organizm w czasie domowych aktywności. Finał konkursu odbył się 7 czerwca w Centrum Olimpijskim w Warszawie. Najpierw osiemnastu finalistów zmierzyło się z testem i krzyżówką, a następnie podczas warsztatów kulinarnych, podzieleni na zespoły mieli okazję wykorzystać wiedzę teoretyczną w praktyce. Zadaniem było wymyślenie i skomponowanie potrawy tak, aby wydobyć z niej nie tylko walory smakowe, ale również właściwości zdrowotne.

Po warsztatach uczniowie zwiedzili Muzeum Sportu i Turystyki usytuowane w Centrum Olimpijskim. Podczas uroczystej gali finału każdemu uczestnikowi pogratulowali i nagrodę wręczyli przedstawiciele organizatorów Konkursu: Jarosław Pinkas - Główny Inspektor Sanitarny oraz Andrzej Gantner z Polskiej Federacji Producentów Żywności. To już kolejny raz w tym roku szkolnym, gdy Szkoła Podstawowa nr 1 w Chojnicach może być dumna ze swoich uczniów.

(nad.)

Zapisz

 1. 13 czerwca 2019  13:34   gratulacje   chojniczanin

  Gratulacje dla szkoły, nauczyciela i uczennicy. Umiejętność wykorzystania wiedzy teoretycznej w praktyce to ważna rzecz

  4
  1
  Odpowiedz
 2. 13 czerwca 2019  12:48   Pinkas to autorytet w ...   Dziadek

  Pinkas to autorytet w dziedzinie szczepień, w swoich wypowiedział Odrę nazwał chorobą śmiertelną, kiedy w latach sześćdziesiatych i siedemdziesiątych pół Chojnic na nią chorowało i nikt nie umarł, ale wtedy nie było medycyny nastawionej na zysk, poza tym sam sobie zaprzecza w swoich wystąpieniach, jak dla mnie to żaden autorytet.

  4
  0
  Odpowiedz