Akcja Bezpieczny weekend – Boże Narodzenie

Zbliżające się święta Bożego Narodzenia charakteryzują się zwiększonym zagrożeniem na drogach.

Policjanci przed świętami będą dbali o nasze bezpieczeństwo.   |  fot. internet

Zmasowany ruch pieszych i pojazdów, ciągły pośpiech, brawura oraz nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego mogą prowadzić do wypadków i kolizji drogowych. Policja już przygotowuje się do tego świątecznego długiego weekendu, a 24 grudnia rozpocznie wzmożone działania prewencyjno – kontrolne. Akcja „Bezpieczny Weekend” potrwa do 27 grudnia br.
W dniach od 24 do 27 grudnia. Policja na drogach powiatu chojnickiego przeprowadzi wzmożone działania pn. „Bezpieczny Weekend”. Główne cele akcji to zapewnienie bezpieczeństwa i porządku w ruchu drogowym podczas wzmożonych przejazdów, ograniczenie liczby tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych oraz zachowanie płynności ruchu.
24 grudnia więcej policyjnych patroli pojawi się na głównych trasach komunikacyjnych i drogach wylotowych z miast oraz w rejonie marketów, gdzie spodziewany jest zwiększony ruch pojazdów i pieszych.
27 grudnia funkcjonariusze będą nadzorować ruch na najbardziej zagrożonych drogach, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim wracającym do domów.
Przez cały długi weekend kontrolowane będą rejony przejść dla pieszych. Zarówno w stosunku do pieszych, jak i kierowców naruszających w tych właśnie miejscach zasady ruchu drogowego będą wyciągane surowe konsekwencje. Policjanci będą także obserwować drogi w rejonach lokali publicznych. Osoby, w stosunku do których zaistnieje podejrzenie kierowania pojazdem pod wpływem środków odurzających, będą badane przy pomocy narkotestów i mierników stanu trzeźwości.
Przez cztery dni trwania akcji po powiatowych drogach „kursować” będą dwa radiowozy wyposażone w wideorejestratory. Wobec kierowców przekraczających dozwoloną prędkość stosowana będzie zasada „zero tolerancji”.
Statystyki policyjne pokazują, że najczęstsze przyczyny zdarzeń drogowych to:
- nadmierna prędkość
- nie udzielenie pierwszeństwa przejazdu
- nieprawidłowe wyprzedzanie
- jazda pod wpływem alkoholu i narkotyków.
Apelujemy o unikanie ryzykowanych zachowań na drodze i prosimy o ostrożną jazdę.
Przypominamy o ograniczeniach w ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton:  w dniu 25 grudnia br. w godz. 8.00- 20.00 - 26 grudnia br. w godz. 8.00 – 22.00
KPP