Akcja „Alkohol + Narkotyki”

W najbliższą sobotę (19.03.br.) od wczesnych godzin rannych na terenie powiatu chojnickiego przeprowadzone zostaną działania prewencyjno – kontrolne pod hasłem „Alkohol + Narkotyki”.

Policjanci bedą również sprawdzać, czy kierujący pojazdem jest pod wpływem narkotyków.   |  fot. arch.red.

Akcja potrwa całą dobę. Celem wzmożonych kontroli jest eliminowanie z ruchu kierowców będących pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Od sobotniego ranka (19.03.br.), aż do następnego dnia, kierowcy przemierzający drogi powiatu chojnickiego muszą spodziewać się wzmożonych kontroli. Policjanci przez całą dobę prowadzić będą działania prewencyjno – kontrolne pod hasłem „Alkohol + Narkotyki”. Celem akcji jest eliminowanie z ruchu kierujących znajdujących się pod wpływem alkoholu lub środków działających podobnie oraz zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych z ich udziałem. Obowiązującą jest zasada, że każdy zatrzymany do kontroli kierowca zostanie poddany badaniu stanu trzeźwości, policjanci będą również sprawdzać, czy prowadzący pojazd nie znajduje się pod wpływem narkotyków.

Integralną częścią akcji jest kontrola przestrzegania obowiązku korzystania przez kierujących i pasażerów z pasów bezpieczeństwa i stosowania urządzeń do przewozu dzieci.Pomimo obowiązujących, rygorystycznych przepisów dotyczących kierowania pojazdami pod wpływem alkoholu liczba pijanych kierowców nie maleje w tempie, w jakim byśmy sobie wszyscy życzyli. Statystyki policyjne pokazują, że wielu kierowców lekceważy podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach i jeździ „na podwójnym gazie”. W trakcie ostatnich działań pod tym samym hasłem, przeprowadzonych 28 stycznia br., policjanci zatrzymali do kontroli drogowych 98 samochodów. W czterech przypadkach okazało się, że kierowcy byli nietrzeźwi. Dodatkowo funkcjonariusze ukarali mandatami karnymi 8 osób, które nie miały zapiętych pasów bezpieczeństwa. Pragniemy przestrzec kierowców, że za jazdę po spożyciu alkoholu oraz w stanie nietrzeźwości grożą poważne konsekwencje prawne. Warto, aby użytkownicy dróg zdali sobie sprawę, że nie opłaca się siadać za kółkiem „po kielichu”.

Przypomnijmy podstawowe pojęcia:

Stan po użyciu alkoholu zachodzi, gdy jego stężenie we krwi wynosi od 0,20 do 0, 50 promila alkoholu we krwi, albo od 0,1 do 0,25 mg alkoholu w 1 dm³ wydychanego powietrza. Stan nietrzeźwości to stan, w którym zawartość alkoholu we krwi wynosi powyżej 0,50 promila lub 0,25 mg na 1 dm³ wydychanego powietrza albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

Za kierowanie pojazdem w stanie po użyciu alkoholu sąd może wymierzyć karę aresztu albo karę grzywny w wysokości od 50 do 5000 zł. Obligatoryjnie orzeka się także zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.

Prowadzący pojazd, u którego zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,50 promila lub zawartość alkoholu w 1 dm³ wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg (stan nietrzeźwości) jest przestępcą (art. 178a k.k.). Czeka go proces sądowy i grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności nawet do lat dwóch. Sąd obligatoryjnie orzeka także zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju od roku do lat 10.

Policja podejrzewając, że kierowca prowadził pojazd po spożyciu alkoholu, zobowiązana jest poddać go badaniu przy pomocy urządzeń elektronicznych albo spowodować pobranie krwi lub moczu do analizy. Jeżeli wynik badania wykaże stężenie alkoholu powyżej 5 promila, Policja powiadamia prokuraturę, a ta wnosi sprawę do sądu.

W razie stwierdzenia, że kierujący pojazdem znajduje się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu, policjant natychmiast zatrzymuje prawo jazdy. W przypadku zatrzymania uprawnień na okres przekraczający 1 rok, trzeba powtórnie zdawać egzaminy na prawo jazdy.

Każda osoba ukarana przez sąd za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości zostaje wpisana do rejestru skazanych. Fakt ten może mieć wpływ na możliwość podjęcia zatrudnienia. Odtąd na pytanie potencjalnego pracodawcy, kredytobiorcy, organów państwa – czy był(a) Pan (i) karany (a) –zostaje tylko odpowiedzieć – „tak”.

W przypadku wyrządzenia szkody przez pijanego kierującego, firma ubezpieczeniowa zwraca się do sprawcy o zwrot wszystkich wypłaconych odszkodowań. Kierowcy bardzo często wsiadając „po kilku głębszych” za kierownicę, liczą na łut szczęścia i nie zdają sobie sprawy z konsekwencji. Pamiętaj – kierując pojazdem po pijanemu narażasz siebie i innych na utratę zdrowia, a nawet życia.

KPP

  1. 18 marca 2011  11:55   Państwo policyjne   Kazik

    A w mieście dzisiaj pełno strażników miejskich gdzie? oczywiście na parkingach ,jeszcze dobrze nie zaparkujesz już przy tobie stoi taki z tępym wyrazem twarzy

    0
    0
  2. 18 marca 2011  00:25   papieros (1)   Alt

    to jest porazka. nawet za rzucenie papierosa na ziemie mozna dostac mandat.kiedys musialem trzymac papierosa na lawce zeby pan policjant(nie strażak) nie wlepil mi mandatu ! a nie bylo smietnika w poblizu. to jakas paranoja jest. rozumiem ze nie wolno smiecic, ale czasami wladze przesadzaja.

    0
    0
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
  3. 16 marca 2011  18:15   Akcje (1)   Niki

    Zajmijcie sie lepiej łapaniem prawdziwych przestepców ,dobiero co podali że jest w Polsce 500 grup mafijnych.To żenujace że robi się blokady jak w czacie stanu wojennego i szykanuje kierowców ,na zachodzie nie do pomyslenia.Ale Polacy lubia być trzymani za mordę.Juz widze komentarze że pijaków trzeba zamykać i inne bzdury a przecież nie o to chodzi.

    0
    0
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    • 16 marca 2011  22:17   Myśli Pani, że cała ...   gr4

      Myśli Pani, że cała komenda sprawdza auta i nikt nic nie robi innego? w pogoni życiowej życze szczęscia.

      0
      0