„Akademia Bezpiecznego Seniora”

Wszyscy będziemy kiedyś spadkodawcami. Jeżeli sami nie rozdysponujemy swoim spadkiem, w grę wejdą reguły ustawowe. Polskie prawo nie przewiduje spadku „niczyjego". Warto podejść do sprawy w sposób otwarty – tłumaczył prawnik Jeremi Chlebowicz.

Zajęcia wnoszą duży wkład w bezpieczeństwo seniorów poprzez szereg form oddziaływań prewencyjnych i profilaktycznych.   |  fot. KPP

25 stycznia 2018 r. odbyło się kolejne spotkanie seniorów w ramach programu „Akademia Bezpiecznego Seniora". Akademia realizowana jest przez Komendę Powiatową Policji w Chojnicach, Chojnickie Centrum Kultury oraz p. Monikę Złakowską. Jest to już III edycja projektu. Tematem styczniowego spotkania było Prawo spadkowe.Seniorzy aktywnie włączyli się w zajęcia i na potrzeby omówienia reguł dziedziczenia ustawowego wcielili się w role członków jednej, wielopokoleniowej rodziny.

Na takim „żywym" przykładzie uczestnicy spotkania sprawdzali, kiedy i na jakich zasadach spadek mogą odziedziczyć dzieci, małżonek, rodzice oraz kolejne osoby z rodziny spadkodawcy. Również dużym zainteresowaniem uczestników cieszył się quiz, którego tematem przewodnim były testamenty. Seniorzy, stając po dwóch stronach sali decydowali - czy wyświetlane na projektorze sformułowanie jest prawdą, czy fałszem. Największe owacje od współuczestników otrzymywały osoby, które wbrew zdaniu większości – wybierały prawidłową odpowiedź.  Nie zawsze większość miała rację.

Spotkanie miało na celu zapoznanie Seniorów z Prawem spadkowym oraz przedstawienie jego ogólnych założeń. Dlatego też prelegent wskazał miejsca, gdzie Seniorzy zainteresowani tematem, mogą uzyskać nieodpłatną pomoc prawną w swoich indywidualnych sprawach ( na terenie powiatu chojnickiego  - w Chojnicach, Brusach oraz Czersku). 

Takie rozmowy zawsze owocują poszerzeniem wiedzy, która niejednokrotnie może okazać się niezwykle przydatną, a czasami wręcz bezcenną.

KPP. J. Chlebowicz