AK w zwycięskiej potyczce z żołnierzami Luftwaffe - IX inscenizacja historyczna w Wierzchucinie

W sobotę (24.08.), w niewielkim Wierzchucinie w gminie Cekcyn, została zorganizowana już po raz IX inscenizacja historyczna. W tym roku scenariusz inscenizacji przeniósł widzów do Czerska Świeckiego.

Wierzchucin ponownie zaprosił na poligon miłośników historii.   |  fot. D.Wałdoch

Gdzie z 21 na 22 września 1944 r. połączone siły dwóch zgrupowań Armii Krajowej, a mianowicie Świerki - 101 i Jedliny - 102 dokonały w sile ok. 130 żołnierzy udanej akcji na stacjonujących w tej miejscowości żołnierzy Luftwaffe. Po stronie przeciwnika poległo 10 żołnierzy a kilkanastu zostało rannych, po stronie AK ranna została tylko jedna osoba. W 2019 r. mija 75 lat od tej akcji.

Warto było wczoraj przyjechać w okolice stacji kolejowej w Wierzchucinie aby zostać widzem i słuchaczem lekcji historii "na żywo". Inscenizacje historyczne w Wierzchucinie znane są z doskonałego scenariusza i wykonastwa (wiem, bo osobiście byłem już na kilku). W tym roku w inscenizacji wzięła udział rekordowa liczba grup rekonstrukcyjnych, bo aż jedenaście, a mianowicie: Theatrum Historica, Pilskie Muzeum Wojskowe, GRH Kampfgruppe Nord, Stowarzyszenie Patriotyczno-Historyczne 1939 Nakło, GRH Poland, GRH Jedliny-102, Stowarzyszenie Miłośników Historii Gryfa Pomorskiego “Cis” Męcikał, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych i Archeologii Wojskowej „Rajtar”, Twierdza Piła, GRH Pommernstellung 1945 „ELEGIA”, Moto Military Młody i Stary.

O popularności i zainteresowaniu tego rodzaju imprezami świadczą widzowie, którzy na tegoroczną inscenizację stawili się tłumnie. Gościem specjalnym tegorocznej imprezy był Olaf Popkiewicz, znany wszystkim miłośnikom historii - redaktor programu „Poszukiwacze historii” emitowanego w Polsat Play, który opowiadał o kampanii wrześniowej na terenie Pomorza. Takich lekcji historii jak w wykonaniu Olafa można słuchać bez końca.

Dariusz Wałdoch

 1. 27 sierpnia 2019  07:37   Zbychu ty stary hejterze !!!   anonim

  Zbychu ty stary hejterze !!!

  6
  4
 2. 25 sierpnia 2019  21:46   Brawa dla organizatorów.   Zdzichu, Rychu i Zbychu.

  Brawa dla organizatorów.

  10
  5
 3. 25 sierpnia 2019  19:01   Pocztą pantoflową ...   Kostek

  Pocztą pantoflową dowiedziałem się o tej imprezie w Wierzchucinie. Pojechałem (bo to blisko Chojnic), zobaczyłem i podobało mi się. Może nie z takim rozmachem jak inscenizacja w Krojantach ale jak na tak małą miejscowość to należą się Organizatorom gratulacje ! Olaf Popkiewicz klasą sam w sobie ! Jego wykład to prawdziwy majstersztyk.

  12
  6
 4. 25 sierpnia 2019  13:02   Pasja   Milit

  To jest to co czyni życie piękniejszym. Pozdro Darek. Szkoda, że mnie tam nie było.

  11
  8
 5. 25 sierpnia 2019  09:45   Olaf Popkiewicz to ... (2)   miłośnik historii z Chojnic

  Olaf Popkiewicz to "człowiek - legenda" ! Prawdziwy pasjonat i niezłomny propagator prawdziwej historii Polski. Jego opowieść w trakcie imprezy o walkach toczonych na terenie Pomorza była niezwykle interesująca. A tak na marginesie to ciekawe o czym tak zawzięcie rozmawiał z p.Darkiem na imprezie ?

  12
  7
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
 6. 25 sierpnia 2019  08:10   Ty CYMBALE poniżej   M. Doopaj

  napisz kto ci tak wyprał mózg /jeżeli go kiedykolwiek miałeś/ bo twoja pisanina jest na poziomie kmiota który nie ukończył nawet szkoły podstawowej?

  9
  8