80 rocznica Szarży pod Krojantami

Dokładnie 80 lat temu, 1 września 1939 wybuchła II wojna światowa. Kilkanaście godzin po ataku Niemiec na Polskę doszło do Szarży pod Krojantami, a więc ataku ułanów na wroga.

Dziś w 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej na polu w Krojantach widzowie obejrzeli inscenizację Szarży pod Krojantami z 1 września 1939 roku.   |  fot. (olo)

W tej walce zginął m.in. płk Kazimierz Mastalerz, któremu w sobotę poświęcono rondo w Krojantach. W tym roku przypadła 80 rocznica wybuchu II wojny światowej oraz szarży ułanów pod Krojantami. 1 września 1939 roku po południu 18 Pułk Ułanów zaatakował wroga, zdezorganizował jego oddziały, ale poniósł wielkie straty.

Zginął m.in. płk Kazimierz Mastalerz, jako pierwszy pierwszy dowódca pułku w czasie wojny. Do dziś nie wiadomo, gdzie znajduje się jego ciało. W sobotę – po konferencji popularno-naukowej w szkole – w Krojantach odsłonięto uroczyście rondo im. płk Kazimierza Mastalerza.

W niedzielę uroczystości upamiętniające bohaterską szarżę rozpoczęły się pod pomnikiem przy drodze krajowej 22. Głos zabrali m.n. wójt Zbigniew Szczepański, który zaapelował dziś pod pomnikiem. - Frank Timmermans, którego uważam za przyjaciela Polski, powiedział rano na Westerplatte, że nie możemy pozwolić, aby ludzie głoszący nienawiść, nietolerancję i konflikty wzięli górę". I dodam od siebie: bo w przeciwnym razie będzie powtórka sprzed lat osiemdziesięciu – powiedział wójt. Odczytano też listy od prezydenta i premiera. Głos zabrała również Kazimiera Szark, opiekunka Szkolnej Izby Pamięci w Krojantach.

Po apelu i mszy świętej uroczystości przeniosły się już na pole bitwy. Najpierw przeleciały samoloty Iskra, była też prezentacja klubów jeździeckich oraz bryczek i powozów oraz pokaz musztry 120-konnego szwadronu kawalerii. Po „Biegu ułańskim” im. Kazimierza Argasińskiego widzowie mieli okazję obejrzeć główny punkt programu - inscenizację Szarży 18. Pułku Ułanów Pomorskich pod Krojantami 1 IX 1939 r. Jak zwykle było widowiskowo, sporo było wybuchów, a dzięki lektorowi najmłodsi mieli okazję zapoznać się z historią i przebiegiem tej bitwy.

Nie zabrakło wszędobylskiego kurzu i dymu po efektownych wybuchach. Na niebie pojawiły się też śmigłowce, bo ci którzy zostali po inscenizacji, mieli okazję obejrzeć w specjalnym pokazie współczesne siły zbrojne - powietrzne i zmotoryzowane.

Tekst i fot. (olo)

 1. 2 września 2019  09:08   Dzień przed inscenizacją ...   Ludwik

  Dzień przed inscenizacją spora grupa Ukraińców kupowała alkohol w miejscowym sklepie w Krojantach. Robili za piechotę niemiecką? czy jaka była ich rola w inscenizacji?

  11
  7
 2. 2 września 2019  09:04   Jak zwykle miejscowe lewactwo ... (2)   Milena

  Jak zwykle miejscowe lewactwo przy korycie nie mogło sobie podarować przy okazji upamiętnienia wydarzenia historycznego, nawiązania do bieżących wydarzeń politycznych . Szczepański jesteś żałosny. Timmermans to jest kundel niemiecki wyznaczony do okładania Polaków pałką ażeby nie zerwali się ze smyczy i żeby wszystko było tak jak było. Dla mnie jest polakożercą stojącym na straży niemieckich interesów w Polsce a nie żadnym przyjacielem. Ludzie kogo sobie wybraliście na samorządowców? Chojnice spadają na psy.

  21
  20
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 3 września 2019  17:03   Tak, tak, wszyscy walczą ...   anonim

   Tak, tak, wszyscy walczą przeciwko Polsce, aby tylko się nie zerwali ze smyczy xD Uwielbiam ten mesjanizm co u niektórych

   6
   5
  • 2 września 2019  09:09   Jeżeli kogoś nazywasz "kundlem"   Daniel

   To spójrz w lustro, tam zobaczysz sukę opłacaną przez lepszy sort !

   13
   12
 3. 2 września 2019  08:49   Dzisiaj we właściwy sposób ...   Krzysiu

  Dzisiaj we właściwy sposób czcimy bohaterów kampanii wrześniowej 1939r. Zastanówmy się jednak po co wychwalanie antypolskich polityków w takim ważnym dla nas dniu? Mieszają tamte wydarzenia z dzisiejszą polityka to może i ja zamieszam. Zastanówmy sie jak traktowano by w 1939 roku formacje polityczna donosząca na polski rząd do Berlina. Mówiąca że są dyskryminowani i pozbawiani praw. Chwila czy taka formacja nie istniała przypadkiem wówczas na Kaszubach a później po agresji rzeszy nie tworzyła Polsko jezycznej jednostki gestapo. Nie bójmy się dziś w 2019 roku nazywać formacji antypolskich we właściwy sposób te formacje są Volksdeuchami niszczacymi nas od środka.

  15
  13
 4. 1 września 2019  19:38   ogłoszenia gminne (2)   JAN

  nie ma być uprawianej polityki w czasie uroczystosci a tu wójt wychwala Timermansa to nie polityka ?

  29
  14
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 3 września 2019  11:43   do zero   JAN

   czytaj tekst ze zrozumieniem ale widac że tj bardzo trudne

   4
   5
  • 1 września 2019  21:45   A kogo k**** miał wychwalać?   Zero

   Jarozława Srebrnego uważającego się za jakiegoś zbawcę Polski i Polaków?

   14
   13
 5. 1 września 2019  18:48   Masz rację kolego, jesteśmy ...   anonim

  Masz rację kolego, jesteśmy w NATO a ciągle latają radzieckie helikoptery, co zauważyłem na szarży.

  19
  5
 6. 1 września 2019  18:46   Dawny oblatywacz   anonim

  Mnie osobiście zadziwił przelot samolotów Iskra oblatanych po raz pierwszy w 1960 r. To rzeczywiście jest się czym entuzjazmować, chociaż te mają tylko po kilkanaście lat.

  23
  6