70 km/h przy byłej giełdzie? Wszystko możliwe, bo trzeba spełnić wymogi

Udało się wstępnie wytypować odcinek drogi w Chojnicach, po którym będzie można jechać do 70 km/h. To konieczność, by można było przeprowadzać egzaminy dla przyszłych kierowców.

Leszek Zawadzki   |  fot. (arch)

Decyzja, że w Chojnicach będzie można zdawać na prawo jazdy już zapadła, teraz trwają „przymiarki” do różnych rozwiązań. Jednym z wymogów jest podwyższenie prędkości do 70 km/h. Na jedną z propozycji - ulicę Człuchowską (od Agro Ursusu w stronę Topoli) nie było zgody ze strony miasta. O szczegóły zapytaliśmy Leszka Zawadzkiego, który jak sam dodaje, o utworzenie miejsca egzaminów w Chojnicach zabiega od 2004 roku, a sam prowadził wiele lat ośrodek  szkolący przyszłych kierowców.

- Czy udało się znaleźć odcinek drogi w obrębie miasta, który spełniałby wymogi jazdy do 70 km/h. Obecnie takiego w mieście nie ma i czy będzie to bezpieczne.

- Troszkę jest mi przykro, że mimo że chodzę przy tym temacie od 2004 roku, dzieje się to trochę za moimi plecami. Teraz temat na moją prośbę poruszyliśmy na ostatniej komisji infrastruktury i transportu w powiecie. Starostwo porozumiewało się w sprawie podniesienia prędkości na różnych odcinkach z urzędem miejskim. Nie było zgody na ul. Człuchowską, ale pojawiła się ulica Gdańska – od miejsca, gdzie ma być PORD w obie strony na pewnym odcinku. Sam szukałem również innych bezpiecznych miejsc, uważam, że mogłaby to być też „wylotówka” na Kościerskiej, gdzie jest bezpiecznie, są szerokie chodniki. Sprawa jest otwarta, zobaczymy.

- Zdania są podzielone, ja też mam w tej kwestii podobne obawy, czy kursanci nauczą się w Chojnicach jeździć? Co pan, osoba doświadczona w tym temacie, uważa.

- Absolwent obojętniej jakiej szkoły po jej ukończeniu jest biernym fachowcem i dopiero po tym, jak pójdzie do pracy, wszystkiego w praktyce się nauczy. Tu jest podobnie. Każdy z kierowców, nawet po zdaniu egzaminów w Warszawie, ma obowiązek się dokształcać. A szczerze, kto po zdaniu na prawo jazdy dalej się doszkala i przypomina przepisy? Niewiele osób. Druga kwestia - przychodzi kursant w maju, zdaje w sierpniu, a jazdy jesienią czy zimą w śniegu dopiero nauczy się w praktyce sam. Obojętnie gdzie będzie ktoś zdawał, to i tak potrzebuje praktyki. A przede wszystkim musi myśleć za kierownicą. Kierowców zachęcam do doszkalania i aktualizowania wiedzy, tylko nie z takich tanich książeczek z kiosku, bo jest tam dużo błędów interpretacyjnych.

-  Czy słuszne są kolejne obawy, że w Chojnicach "eLki" sparaliżują centrum miasta, szczególnie w okolicach rond?

- Nie ma tutaj dużych obaw. Na pewno instruktorzy i egzaminatorzy nie będą wybierali dla przyszłych kierowców godzin szczytu, bo nie będą chcieli sami stać w korkach, tylko jeździć. Myślę, że będą kierowali się na obrzeża miasta. A muszę powiedzieć, że są w Chojnicach właśnie na obrzeżach takie miejsca, gdzie instruktorzy będą mogli „kosić” zdających kandydatów. Więc nie będzie wcale tak łatwo, jak niektórzy uważają.

(olo)

Zapisz

 1. 13 maja 2018  10:12   70/h ?   kierowca

  Przecież tam jeszcze przed wiaduktem jest biała tablica, to ile ta strefa .70 bedzie miała 300m?

  4
  3
  Odpowiedz
 2. 12 maja 2018  14:47   O kolejny bezradny,   Obserwator

  Który na sesjach powiatu nie powie ani "be"ani "me", wstyd, że tacy bezradni mogą ludziom patrzeć prosto w oczy.

  4
  6
  Odpowiedz
 3. 12 maja 2018  09:34   UWAGA Kaczmarek dodał swój ...   Żabka rere-kum kum

  UWAGA Kaczmarek dodał swój komentarz bo na swojej tubie propagandowej nie miał moźliwości, gotuje się chłopina na prawdę o nim:) miód na moje serce

  8
  6
  Odpowiedz
 4. 11 maja 2018  21:52   Prawko w Chojnicach = rozwój (1)   Andrzej

  Przyszli kierowcy będą korzystać z lokalnych szkół jazdy, będą kupować jedzenie w chojnickich sklepach i restauracjach nie którzy będą nocować w chojnickich hotelach. Miasto na tym zyska, mieszkańcy zyskają. Wstyd ze burmistrz był przeciw temu pomysłowi. Niech się weźmie za rozbudowę infrastruktury a nie wywiady dla tvn

  20
  7
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 11 maja 2018  21:59   Dokładnie   Witek

   Dokładnie tak też uważam. Dlaczego obwodnica na całej długości nie jest dwupasmowka przecież miała być ekspresowka? Dlaczego nie przebudować chojnickiego węzła gordyjskiego czyli ronda przy mcd? Dlaczego dalej nie mówi się o konieczności budowy obwodnicy wschodniej Gdańska - koscierska i zachodniej, czluchowska - bytowska. Tak żeby wywieźć tiry z miasta. Infrastruktura jest slabiutka w gch a idą wybory. Także ten, jak to mówią Amerykanie good luck :)

   7
   1
 5. 11 maja 2018  21:36   Uwaga cenzura na ... (2)   Kamil

  Uwaga cenzura na Chojnice.com. Zero komentarzy pod tesktem"Populizm, brak wiedzy, i kompetencji” milosciwie panującego 24 lata Pana AF? . Niech się wszyscy dowiedzą że ten portal to tuba propagandowa PlatformyOszustów i milosciwie panującego Pana AF. Jestem pewien że chojniczanie którzy mówią i widzą jak jest podziekuja tej władzy za tyle lat " sluzby" miastu. Aha do ameb głosujących na Pana AF które zaraz wyleja na mnie wiadro pomysł ze tekst powyżej nie dotyczy Pana AF. Odpowiadam że pod nieomylnego Pana Burmistrza wypocinami nie można było dodać komentarza a te które były dodawane nie były wyświetlane. Chyba jednak faktycznie pycha kroczy przed upadkiem

  12
  14
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 12 maja 2018  09:30   A tu ciebie Kaczmarek boli? ...   internauta

   A tu ciebie Kaczmarek boli? cenzura, a na twoim portalu też są zablokowane komentarze, a wiesz dlaczego? bo zgodnie z życzeniem autora tak się dzieje, a komentarze możesz dodawać, chyba, że mieszaczu doczytać nie potrafisz, gdzie masz napisane jak byk cyt: W związku z faktem pojawiania się komentarzy w Internecie, które z uwagi na swą pozamerytoryczną treść, nierzetelność lub nieprawdę- zmierzają do osłabienia autorytetu burmistrza a także mogą naruszać dobra osobiste - Arseniusz Finster poinformował, iż w celu wyeliminowania fali hejtu, odpowie w ciągu 24 godzin na pytania zadawane przez Internautów (nie dotyczy anonimowych) na swoim profilu na facebooku.

   6
   5
  • 11 maja 2018  21:43   Nie no spoko   Jacek Nikiel

   Faktycznie nie dało się dodać komentarzu pod tekstem burmistrza. Ciekawe? Ale poniekąd ten tekst dotyczy Pana Finstera. Byl przecież przeciw zadawaniu egzaminów w Chojnicach. A ja tam jestem za bo nie chce żeby Chojnice dalej były kojarzone z małym miasteczkiem bez perspektyw. Jak ktoś zda w tyfusowie czy Pile to nauczy się tak samo jeździć jak gdzie indziej. A tych co są przeciw tylek z bólu boli ze musieli jeździć zdawać bóg wie gdzie.

   10
   1
 6. 11 maja 2018  20:15   Glupota (2)   Anna

  Pojedzie taki co zdał prawo jazdy w Chojnicach do Bydgoszczy,Poznania,Gdańska to jak zobaczy tramwaj i duże ronda to z samochodu że strachu wyskoczy!Egzamin na prawko tylko w dużych miastach!!!!!!!!

  21
  19
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 14 maja 2018  14:19   Zdawałem prawo jazdy na ...   Svenson

   Zdawałem prawo jazdy na "maluchu" w Chojnicach.Zjezdziłem całą Europę,odwiadziłem wszystkie wielkie miasta , kierując samochodem.Nie miałem najmniejszych problemów i nigdy nie wyskakiwałem z auta.Pani Aniu , radzę się przejechać do Rzymu i zweryfikuje Pani swoje umiejętności i ..........nerwy!.

   3
   0
  • 11 maja 2018  21:49   Anno zamilcz   Kuba

   Anno zamilcz proszę bo tego słuchać się nie da czym się różni rondo w Chojnicach od ronda w Warszawie tym że to stołeczne ma dwa pasy ruchu i tyle. Nikt nie będzie wyskakiwal że strachu przed rondem w Gdańsku, Poznaniu będzie zwyczajnie jechał tak jak pozostali uczestnicy ruchu. Myślę że Pania Anię pewna cześć ciała boli ze musiała zdawać gdzie indziej a tak dla przykładu powiem że mój ś.p ojciec zdawał egzamin w o połowę mniejszym od Chojnic Goleniowie i przez 30 lat nie miał nawet stłuczki. Dziękuję

   10
   5