2013 rok w kalejdoskopie

Ten rok miał trzynastkę w swoich zasobach. Czy w związku z tym był pechowy, czy też wbrew przesądom fartowny? Prześledźmy w telegraficznym skrócie najistotniejsze wydarzenia.

Zbliżający się koniec roku 2013 jest doskonałą okazją do dokonania wszelkiego rodzaju podsumowań. Przypominamy co nas bawiło, ciekawiło, zainteresowało, pasjonowało w minionych 12 miesiącach.   |  fot. arch.

Styczeń

Chojniczanie a szczególnie ci, którzy mieszkają w lokalach komunalnych zyskali prezent od Rady Miejskiej - możność kupienia mieszkania z 50% - ową bonifikatą. Jak wykazał bilans sprzedaży, prezent ów można było skonsumować po wielomiesięcznych procedurach. Chojnicki Dom Kultury zyskał nowego gospodarza - wybrany w konkursie Radosław Krajewicz rozpoczął z ikrą swe dyrektorowanie od początku stycznia. Zainicjował remont w sali widowiskowej a co istotniejsze, wprowadził chojnickie kino w nową cyfrową epokę. Ale to nastąpiło dopiero po wakacjach.

1

12 stycznia w ChDK odbyła się Pomorska Gala Żeglarska z chojnickimi akcentami. W styczniu po raz pierwszy w obiegu publicznym wśród samorządowców pojawiła się magiczna nazwa MOF czyli Miejski Obszar Funkcjonalny. Włodarze zaczarowani magią tego skrótowca coraz intensywniej zaczęli się nią posługiwać, by "zaczarować" jak najwięcej unijnych funduszy dla ziemi chojnickiej. Negocjacje i przymiarki trwały cały rok a wkrótce nabiorą, miejmy nadzieję, realnych kształtów. Na początku roku uaktywnili się też kolejarze, by ocalić los nierentownych połączeń. Po kilku spektakularnych akcjach w Chojnicach, Człuchowie i Kościerzynie osiągnęli swój cel.

Luty

Dla chojniczan 14 lutego to nie tylko Walentynki. To m.in. wspomnienie męczeństwa siostry zakonnej Adelgund Tumińskiej, która w kolejną rocznicę tragicznej śmierci doczekała się pamiątkowej tablicy na murach dawnego szpitala. Dziwnym zbiegiem okoliczności w tym samym czasie wandale spustoszyli obelisk na cmentarzu żołnierzy radzieckich. Dodajmy, ze nie był to pierwszy przejaw dewastacji. Ale nie tylko na historycznych reminiscencjach minął ten najkrótszy miesiąc. Chojnicka artystka Justyna Laska Pietrzyńska świętowała benefis 20 - lecia swej rozmaitej działalności.

2

Marzec

Galeria na miarę XXI wieku? Taką wizję wraz z partnerami snuł Mariusz Sobol podczas marcowej konferencji prasowej. Niemal w tym samym czasie tenże biznesmen podpisał umowę z miastem i starostwem na budowę nowego układu komunikacyjnego przy tej inwestycji. I cóż?  Rondo biszkoptowe i jego nowe drogowe przyległości są gotowe a zamiast galerii straszy ogromny dół... Ale skoro o inwestycjach mowa - w marcu rozpoczęła się rozbudowa miejskiego targowiska, po sąsiedzku nowe oblicze otrzymała też ulica Parkowa. Te inwestycje udało się skończyć w dość karkołomnym tempie. W dobrym tempie toczyła się także kolejna gala Dokonań Roku - tradycyjne podsumowanie różnych działań kulturalnych, sportowych, społecznych, inicjatyw lokalnych. Jedną ze specjalnych nagród odebrał Józef Chełmowski, którego zresztą pożegnaliśmy w środku wakacji.

3

Kwiecień

W tym miesiącu rozpoczęły się przymiarki do rewolucji w odbiorze śmieci. Zaczęło się od uchwały o nowych, niestety wyższych stawkach a cały system nie bez kłopotów wdrożono od lipca. Szok przeżyli też spółdzielcy, którzy musieli przyzwyczaić się do nowych oszczędnych lamp na osiedlach. Dwukrotnie na chojnickim rynku w kwietniu zrobiło się głośno. Po raz 4 serca zabiły w rytm motorów - lub jak kto woli, odwrotnie. Odbyła się także próba bicia rekordu Guinessa w tańcu poloneza.

4

Maj

Niemal dwuletni spór prawny między burmistrzem a jego oponentami osiągnął nieoczekiwany kres - burmistrz został uniewinniony, innymi słowy sąd uznał, ze włodarz nie zakłócał pikiety przeciwko prywatyzacji ostatniego samorządowego przedszkola. Oponenci nie dali za wygraną. Za to wokół innej sprawy zaczął unosić się smrodek - chodziło o spalarnię odpadów  przy chojnickim szpitalu, w której firma Emka miała dokonywać wielu nieprawidłowości. Sprawa trafiła do ogólnopolskich mediów. Ale były w maju i pozytywne zmiany - w Małych Swornegaciach został otwarty most zwodzony a w odległym Szanghaju triumfował z wystawą Janusz Trzebiatowski.

5

Czerwiec

Wydarzeniem tego miesiąca była wizyta Prezydenta PR, Bronisława Komorowskiego. To pierwsza od czasów II RP taka oficjalna wizyta urzędującej głowy państwa. Udało się powrócić do przedwojennej tradycji - prezydenta powitali jak ongiś bracia kurkowi, w tym 90 - letni nestor bractwa i kolejny król, Tadeusz Guentzel. Czerwcowe mecze Chojniczanki przejdą także do historii - po zwycięstwie w Kluczborku a wcześniej w Jarocinie chojnicki klub awansował do i ligi. A mówili - niemożliwe.... Ale nie tylko dlatego Chojnice stały się głośne w Polsce. Proboszcz parafii MBF Wiesław Madziąg zginął w wypadku  zabijając też 22 - latka. W chwili wypadku był nietrzeźwy. Przed wakacjami otwarto też zakończoną jedną z największych inwestycji w regionie, ZZO w Nowym Dworze.

6

Lipiec

Początek wakacji oznaczał sporo zmian w obrębie Chojnickiego Domu Kultury. Sam gmach a szczególnie jego główne wejście zaczęło się sypać. Natomiast co do wnętrza - miasto otrzymało dotację z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej na cyfrową aparaturę. Ale kultura "kwitła na ulicach" - po raz 21. odbył się festiwal teatrów ulicznych a pod koniec lipca powrócił w dobrym stylu festiwal folkloru. A propos folkloru - 6 lipca kultura kaszubska poniosła dotkliwa stratę - zmarł wówczas Józef Chełmowski.

7

Sierpień

Chociaż to letnie kanikuły, to w biznesie nie było wakacji. Chojnicka spółdzielnia mleczarska zgodziła się na fuzję  się z większą firmą Spomlek. To też dobry miesiąc dla inwestycji w regionie - zostało otwarte do użytku targowisko, rewitalizacja sąsiedniego Parku 1000 - lecia doczekała się wielu ogólnopolskich splendorów w plebiscycie Modernizacja Roku a gmina Chojnice mogła pochwalić się nowymi inwestycjami w sieci wodociągowej w Krojantach i Pawłowie. Sporo działo się też w kulturze - Stanisław Sojka na Nocy  Poetów, Mirami ponownie w Holiday, kolejna udana odsłona nocy operetkowych oraz szant w Charzykowach i wreszcie na pożegnanie lata największa impreza, Koncert Marzeń z Kate Ryan, Lemonem i Majestic i ponad 10 tysiącami widzów.

8

Wrzesień

Najważniejszy pierwszy szkolny dzwonek zabrzmiał tym razem w odnowionej SP 5. Koniec wakacji oznaczał ożywienie w polityce - radni podjęli odważną decyzję w spawie likwidacji ZGM, skądinąd na razie uchwały nie zrealizowano. Za to pojawił się konkurent dla obecnego burmistrza w wyborach - PChS stawia na Mariusza Brunkę. A skoro mowa o opozycji - sąd umorzył postępowanie z powodu przedawnienia przeciwko Finsterowi, który pojawił się z nagłośnieniem w tym samym czasie i miejscu co organizatorzy przedszkolnej pikiety. We wrześniu warto odnotować jeszcze dwa zdarzenia - Kazimiera Szark została pierwszą honorową obywatelką gminy Chojnice. Chojnice pożegnały też Zofię Mayer, założycielkę WTZ.

8

Październik

Chojnice? Naturalnie! - tym hasłem wymyślonym przez Mariusza Kiełba od października promuje się nasze miasto. Natomiast gmina Chojnice świętuje swój triumf co do galerii handlowej. Na "pierwszy ogień" otwarto OBI w Lipienicach. Zyskuje też chojnicki szpital - pożyczkę unijną na rozbudowę kardiologii. W opinii publicznej znów do głosu dochodzi Mariusz Janik. Tym razem nie dosłownie, ale jako operator kamery. Na video rejestruje zwierzenia bezdomnego Dariusza C. i kieruje zawiadomienie do prokuratury z zarzutami przeciwko burmistrzowi. Tenże burmistrz tez naraża się wielu środowiskom, kierując dotację w wysokości ćwierć miliona złotych na kościelne organy. Sam przetarg na tę inwestycję tez wzbudza wiele kontrowersji.

9

Listopad

Gmina Chojnice triumfuje w pełni, wygrywając wyścig o galerię handlową. Brama Pomorza rusza z pompą. Ten miesiąc to kres kilku innych inwestycji. Do końca listopada drogowcy uwijają się, by oddać do użytku ul. Zieloną a wcześniej rondo biszkoptowe. W gminie powstaje ścieżka rowerowa do Lichnów - tamtędy można pojechać na truskawkowe zbiory w 2014 roku. Jubileusz 15 - lecia świętuje ChTPN, 10 lat ma stowarzyszenie Pomerania. Obie rocznice uczczono hucznie, przeciwnie do 15 - lecia Arseniusza Finstera jako burmistrza. W parafii p.w. Matki Bożej Królowej Polski rusza Oratorum im. św. Jana Bosko czyli świetlica dla dzieci i młodzieży. Później niż zwykle, bo w listopadzie odbywa się kolejna edycja Filmobrania - pierwszy raz z użyciem cyfrowej technologii odtwarzania filmów.

10

Grudzień

Końcówka roku obfituje w wydarzenia, które wcześniej nie miały miejsca. W Charzykowach odbywają się pierwsze międzynarodowe mistrzostwa morsów. w Chojnicach gości jeden z najwybitniejszych krakowskich artystów, Jan Kanty Pawluśkiewicz. Świętują też rezydenci Domu Dziennego Pobytu - wreszcie doczekali się nowego domu, połączonego ze Środowiskowym Domem Samopomocy. Po 5 latach przerwy w Chojnicach gości z akustycznym koncertem legenda polskiego rocka, TSA. Wreszcie końcówka roku przynosi ukojenie dla kilkuset pracowników Mostostalu. W piątym już przetargu znajduje się wreszcie nabywca – potentat  z branży metalurgicznej Zamet Industry z Piotrkowa Trybunalskiego. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia odchodzi Zbigniew Stromski, zasłużony obywatel Chojnic, ceniony historyk i archiwista.

oprac. ro.

11