20 lat za nami, 20 lat przed nami

To było hasło XX Jubileuszowego Międzynarodowego Zlotu Historycznych Pojazdów Wojskowych w Darłówku Wschodnim na sławnej "Patelni". Była to już 20 - ta edycja tej imprezy (to najstarszy zlot militarny w Polsce).

W trakcie zlotu odbyła się także batalistyczna inscenizacja zatytułowana "Przełamanie Wału Pomorskiego" nawiązująca do walk w okolicach miejscowości Podgaje.   |  fot. D. Wałdoch

Pierwsza taka impreza odbyła się pod koniec lat 90 - tych ubiegłego wieku i trzeba przyznać, że z każdym rokiem rozwija się i nabiera rozmachu. Przez te 20 edycji zlotu różnie bywało ale najważniejsze jest to, że impreza istnieje nadal. Dziś można już powiedzieć, że na zlot zjeżdżają pasjonaci militariów z całej Europy.

Pasjonaci militariów mogą oglądać liczne pojazdy wojskowe - czołgi, transportery i motocykle wojskowe a także podziwiać umundurowanie różnych armii świata. Prezentacji pojazdów towarzyszy wiele innych atrakcji, m.in. występy zespołów artystycznych i rockowych, zawody strzelnicze, przejażdżki pojazdami militarnymi po tankodromie (ekstremalne wyzwanie dla chętnych) pokazy fajerwerków, prezentacje dioram i inscenizacji militarnych.

Z każdym rokiem zarówno liczba prezentowanych pojazdów militarnych jak i ilość dodatkowych atrakcji wzrasta, większa jest też ilość uczestników imprezy - i to zarówno tych "militarnych" jak i cywili, co świadczy o coraz bardziej rosnącej popularności darłowskiej imprezy.

Na tegorocznym zlocie można było podziwiać wiele ciekawych pojazdów militarnych, odbyła się także batalistyczna inscenizacja zatytułowana "Przełamanie Wału Pomorskiego" nawiązująca do walk w okolicach miejscowości Podgaje i pokaz kolekcji ubrań inspirowanych militariami a także spektakl multimedialny "Skamieniały las".

W sobotę na scenie zagrał zespół "Hazes" a wieczorem odbył się pokaz ogni sztucznych. - Dla mnie osobiście kwintestencją zlotu była parada pojazdów wojskowych ulicami Darłówka Wschodniego i Zachodniego oraz Darłowa, gdzie cała kawalkada pojazdów zajechała na plac Tadeusza Kościuszki w centrum miasta, gdzie odbyło się spotkanie z mieszkańcami i turystami - mówi uczestnik zlotu, Dariusz Wałdoch z Chojnic.

- Parada to okazja do obejrzenia wyjątkowych, często jedynych takich egzemplarzy pojazdów wojskowych w Polsce. Pytań ze strony zwiedzających nie było końca ale "militarni" chętnie opowiadali zwiedzającym o swoich pojazdach i swojej pasji. Teraz przed pasjonatami militariów z regionu nowe wyzwanie - już wkrótce (28 - 30.07.) odbędzie się w Fojutowie I Piknik Militarny "Gryf Pomorski", na którym nie zabraknie chojniczan.

Za miesiąc będziemy się wspólnie już bawić na Międzynarodowym Zlocie Pojazdów Militarnych "Gąsienice i Podkowy" w Bornem Sulinowie - oficjalnie od 17 do 20 sierpnia ale pasjonaci tego tematu zjeżdżają do tego historycznego dawnego garnizonowego miasteczka o wiele wcześniej. W imieniu organizatorów już dzisiaj zapraszam na obydwie te imprezy militarne.

D. Wałdoch

 1. 20 lipca 2017  16:09   Za mundurem (1)   G....k

  Za mundurem panny sznurem, ale za takim sprzętem.....Niedługo też zaszaleję w Bornym

  1
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
 2. 15 lipca 2017  08:06   Pokonać ...   Madzia

  Pokonać "Patelnię" sprzętem gąsienicowym to prawdziwe wyzwanie - dla pasażera pozostają wspomnienia na całe życie ! Doświadczyłam tego.

  1
  0
 3. 14 lipca 2017  15:08   Polski Fiat 508 III/W Łazik ...   Jawor

  Polski Fiat 508 III/W Łazik - prawdziwe cacko !!! Niewiele się już takich ostało.

  5
  0
 4. 14 lipca 2017  13:13   piękne pupcie (1)   Siodełko od motoru

  piękne pupcie

  3
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
 5. 14 lipca 2017  12:36   Ten mały chłopaczek w ...   anonim

  Ten mały chłopaczek w mundurze legionisty robi wrażenie,ciekawe skąd dorwali taki mały mundur ?! Czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci ! Widać,że pasja przekazywana pokoleniowo.

  3
  0
 6. 14 lipca 2017  09:07   Mają chłopaki mocne ...   anonim

  Mają chłopaki mocne wątroby i to jest fakt,którego nie da się ukryć :-)

  4
  0
 7. 13 lipca 2017  14:10   byliśmy, ...   zieloni

  byliśmy, widzieliśmy,uczestniczyliśmy i ...przeżyliśmy !

  4
  0
 8. 13 lipca 2017  09:35   Fajna sprawa ale nie każdego ...   marek

  Fajna sprawa ale nie każdego stać na takie hobby,to wszystko kosztuje i to chyba nie mało ?!

  2
  0
 9. 13 lipca 2017  06:07   Mieliśmy okazję spotkać ...   Justyna i Karol

  Mieliśmy okazję spotkać uczestników parady przy nabrzeżu portowym i porobić sobie z nimi zdjęcia,dzieciaki były zachwycone ! Fajna sprawa taki przejazd przez miasto.

  5
  0
 10. 12 lipca 2017  17:34   Jestem pod wrażeniem ...   Tymek

  Jestem pod wrażeniem dziewczyn na Sokołach ! Piękne motory a jeszcze piękniejsze dziewczyny ! :-)))

  7
  0