17 osób z wynikiem pozytywnym w powiecie

Mamy 8 tys. 510 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. W województwie pomorskim odnotowano 797 przypadków, w tym 17 w powiecie chojnickim.

W sobotę na terenie powiatu mamy 17 przypadków potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych.   |  fot. pixaby.com

Pozostałe przypadki dotyczą województw: mazowieckiego (1393), śląskiego (818), warmińsko-mazurskiego (736), wielkopolskiego (552), dolnośląskiego (547), kujawsko-pomorskiego (535), małopolskiego (493), podkarpackiego (461), łódzkiego (447), zachodniopomorskiego (373), podlaskiego (315), lubelskiego (313), lubuskiego (267), świętokrzyskiego (159), opolskiego (133).

189 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną" - podało MZ. "Z powodu COVID-19 zmarło 45 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 209 osób" - czytamy na Twitterze MZ.

Niedzielski: trzecia fala pandemii rozlewa się po Polsce

Dziś mamy dokładnie 8,5 tys. nowych zakażeń - powiedział w Radiu Zet minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że resort zaczyna rozważać wprowadzanie ewentualnych obostrzeń regionalnie. Jak powiedział minister to różnica rzędu 2 tys. przypadków w porównaniu do zeszłego tygodnia. - Trzecia fala jest obecna w Polsce, to jest potwierdzanie faktu - powiedział Niedzielski.

W rozmowie z Radiem Zet przyznał, że zawsze jest ryzyko utracenia kontroli nad pandemią, ale jednocześnie zapewnił, że rząd jest dobrze przygotowany, także pod względem sieci szpitalnej i miejsc covidowych. - Mamy bufor bezpieczeństwa łóżek dla chorych na koronawirusa - powiedział. Niedzielski, pytany o decyzję dotyczącą obostrzeń, odparł: - To musi być poparte głęboką analizą, są rzeczy, które są od nas niezależne, np. mutacje. Zastanawiamy się jak skutecznie te obostrzenia wprowadzać, bo zmęczenie materiału jest takie, że trzeba działać skutecznie, a nie wprowadzać obostrzenia na ślepo.

Dodał, że resort zaczyna rozważać zamykanie niektórych instytucji regionalnie. - Decyzja jeszcze nie jest podjęta, zapadnie na początku przyszłego tygodnia, zwłaszcza region Warmii i Mazur szczególnie odstaje, jeśli chodzi o liczbę zakażeń - mówił minister.

Źródło Media (red.)